1960-тите Декадата што ја потресе Британија

 1960-тите Декадата што ја потресе Британија

Paul King

Ако педесеттите беа црно-бело, тогаш шеесеттите беа во Technicolor. „Swinging Sixties“ остануваат дефинитивна деценија за Британија. За само десет кратки години, Лондон се трансформираше од мрачен, конзервативен град, само што почна да заборава на неволјите од Втората светска војна, во главниот град на светот, полн со слобода, надеж и ветувања. Тоа беше центарот на сета возбуда; градот во кој сè и сè беше можно. А сепак, дали некој навистина знае како е можно да се случат децении промени за само десет години?

До 1960-тите, во Британија се појави првата тинејџерска генерација без регрутирање. На младите конечно им беше даден глас и слобода да прават што сакаат. Родителите на тинејџерската генерација на шеесеттите години ја поминале својата младост борејќи се за живот во Втората светска војна и сакале нивните деца да уживаат во младоста и да можат повеќе да се забавуваат и слобода. До почетокот на 1960-тите, тинејџерите веќе беа значително различни од оние од пред една деценија.

Еден од најголемите, дефинирачки аспекти на 1960-тите беше музиката. Иако рокенролот почна да има ефект врз Британија во 1950-тите, дури во раните шеесетти години и појавата на групите „British Invasion“ како Битлси, музиката навистина ги започна своите револуционерни промени. Битлси се одличен пример за тоа како музиката влијаела врз животите на младитеБританците. Иако тие го продолжија рокенрол жанрот од 1950-тите на почетокот на деценијата, до 1967 година Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band стана пресвртница во музиката и инспирираше други музичари, како што се The Beach Boys и The Rolling Stones, да експериментираат. со нови звуци и развивајте иновативни музички парчиња. Нивните подоцнежни албуми вклучуваат стихови кои поттикнуваат бунт против властите, како што се гледа во „Револуција“. Младите почнаа да се залагаат за своите верувања и нивната индивидуалност.

Рекреативните дроги беа исто така синоним за шеесеттите и станаа почесто користени во вториот дел од деценијата. Сликите на фестивалот Вудсток прикажуваат луѓе кои се богати со марихуана и ЛСД, како танцуваат на полиња со боја на лицето и косата им тече слободно. На некој од шоу-бизнисот му беше многу тешко да избегне на некој начин да се вклучи во дрога и бидејќи лесно под влијание на младите кои бараат забава, многумина беа охрабрени да ги следат своите идоли и да земаат халуциногени дроги. ЛСД ги натера луѓето да се чувствуваат среќни и оптимисти и помогна да се создаде движењето „хипици“. Ефектите на овие дроги се рефлектираа и во психоделична уметност и филмови, носејќи нови, живописни и возбудливи бои и дезени во прв план. Филмот „Жолта подморница“ со комбинација на психоделични слики и музика совршено го илустрира ова.

Иако Британијане беше директно вклучен во војната во Виетнам, британските музичари како Џон Ленон го донесоа вниманието на Британците преку протести против конфликтот. Песните како „Дајте шанса за мир“ им ги покажаа на луѓето ужасите и бесмисленоста на војната, а обожавателите ги следеа стапките на своите идоли за да се стремат кон мир и слобода. Ова стана еден од најголемите аспекти поврзани со движењето „хипи“. Луѓето почнаа да го предизвикуваат и преиспитуваат авторитетот, нешто што би било нечуено пред една деценија.

Аферата Profumo, скандалозна мешавина од секс, шпиони и влада, го привлече вниманието на јавноста во 1963 година. Секретарот за војна Откриено е дека Џон Профумо има афера со жена која исто така се гледала со руски воен аташе. Профумо ја негираше аферата, но подоцна призна дека го излажал Долниот дом и дал оставка. Аферата засекогаш го промени односот меѓу владата и печатот и сериозно ја поткопа довербата на јавноста во политичарите. Традиционалната почит кон личностите на власт сега постепено се заменува со сомнеж и недоверба.

Модата во деценијата пресликуваше многу од општествените промени во шеесеттите. Мери Квант стана позната по популаризацијата на мини здолништето кое стана олицетворение на модата од 1960-тите. Мини беше дизајниран да биде слободен и ослободувачки за жените, дозволувајќи им да „трчаат и скокаат“. Нејзините модни дизајникористеле едноставни геометриски форми и бои кои им дале на жените нов вид на женственост. Жените можеа слободно да носат повеќе разиграна, младешка облека што би изгледала навредливо десет години пред тоа. До крајот на шеесеттите, психоделичните принтови и живописните бои почнаа да се појавуваат на облеката додека хипи движењето се засили.

Феминизмот почна да станува повлијателна идеологија бидејќи повеќе работни места станаа достапни за младите жени во шеесеттите. Ова им овозможи да се оддалечат од дома и да станат понезависни. Контрацептивните пилули станаа легализирани за сите жени во 1967 година и им даде можност да ги прошират своите надежи и соништа подалеку од мајчинството и бракот. Движењето за слобода на жените беше во зародиш кога во 1968 година во фабриката на Форд во Дагенхам, 850 жени штрајкуваа, тврдејќи за еднаква плата со нивните машки колеги. Оваа акција резултираше со усвојување на Законот за еднакви плати од 1970 година. Понатаму, жените се повеќе се вклучија во политиката. На пример, во 1968 година, замокот Барбара стана првата и единствена жена назначена за прв државен секретар и жените почнаа да наоѓаат глас во општеството и во управувањето на земјата.

Технолошкиот напредок од 1960-тите драстично го промени луѓето го поминувале своето слободно време. Зголемувањето на вработеноста во фабриките и зголемувањето на парите им овозможија на луѓето да трошат повеќе на слободни активности. Телевизор во боја и џебТранзисторските радија им дозволуваа на луѓето да го поминуваат своето слободно време слушајќи музика и гледајќи телевизија. Секој тинејџер поседувал транзисторско радио кое им овозможувало да слушаат поп музика во движење. Микробрановата печка го скрати времето поминато на жените во кујната, што дополнително им овозможи повеќе слобода и време да уживаат. До крајот на деценијата, Нил Армстронг и Баз Олдрин го постигнаа невозможното со тоа што станаа првите луѓе на Месечината во 1969 година. 0>1960-тите беа деценија на брзи промени. Трепкајте една секунда и ќе го пропуштевте. Тоа беше периодот што конечно им овозможи на луѓето слободата и индивидуалноста за која луѓето се бореле и она што ние го земаме здраво за готово во денешно време. Шеесетите почнаа мрачни и ограничени, но до крајот луѓето беа полни со надеж и оптимизам за подобра иднина. Сега знаеме што сакал да каже Чарли Флајшер со: „Ако се сеќавате на 60-тите, навистина не сте биле таму“. Претпоставувам дека навистина не бев таму…

Исто така види: Битката кај Коруна и судбината на сер Џон Мур

Напишано од Кимберли Вотсон, 17-годишна. огромни промени кои се случија за само десет години. Се надевам дека ќе студирам историја на универзитет за да продолжам да откривам повеќе од минатото.

Исто така види: Битката кај Халидон Хил

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.