Битката кај Фалкирк Муир

 Битката кај Фалкирк Муир

Paul King

Подемот на Јакобит беше обид да се собори Домот на Хановер и да се врати куќата на Стјуарт на британскиот трон, преку личноста на Чарлс Едвард Стјуарт, Младиот претендент или Бони принцот Чарли.

не успеале во обидот да добијат поддршка во Англија и да напредуваат кон Лондон, Јакобитите се повлекле до крај назад во Шкотска и ги опседнале владините сили под команда на генерал-мајор Блејкни во замокот Стирлинг. Во обид да ја ослободи опсадата, генерал-полковник Хенри Хејли водеше армија од околу 7.000 луѓе од Единбург.

Марширајќи кон север, Хејли беше изненаден кога го најде патот блокиран од јакобитските сили под команда на лордот Џорџ Мареј на Фалкирк Муир, јужно од градот. Јакобитската војска беше распоредена со Хајлендерите во фронтот, а низинската пешадија за поддршка во втората линија.

Битката започна доцна во денот со напад од владините змејови на десната страна Јакобит крило, иако напредувањето забави како што дојдоа во опсегот на мускетот. Оставајќи го огненото оружје во претпочитање за ѓубре, Хајлендерите паднаа на земја, набивајќи ги своите ками во меките долни делови на коњите и прободувајќи ги јавачите додека паѓаа.

Исто така види: Англиската инвазија на Велс

Поради слабата светлина и страшните временски услови, настана конфузија на бојното поле и Хејли направи тактичко повлекување назад конЕдинбург.

Со поразот на повеќето владини сили, Хајлендерите ја искористија шансата да го ограбат нивниот логор.

Следното утро му стана јасно на Мареј дека тој всушност излезе како победник. Можеби шуплива победа, бидејќи немаа ресурси за зимска кампања, Јакобитите ја напуштија опсадата на Стирлинг и се вратија дома за да ја чекаат пролетта.

Кликнете овде за карта на бојното поле

Исто така види: Маргарет Клитероу, бисерот од Јорк

Клучни факти:

Датум: 17 јануари 1746 година

Војна: Јакобит во подем

Локација: Фалкирк

Воинственици: Велика Британија (Хановери), Јакобити

Победници: Јакобити

Броеви : Велика Британија околу 7.000, Јакобити околу 8.000

Жртви: Велика Британија 350, Јакобити 130

Команданти: Хенри Хејли (одл. Британија), Чарлс Едвард Стјуарт (Јакобити)

Локација:

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.