Битката кај Отербурн

 Битката кај Отербурн

Paul King

Набргу откако истече проблематичното примирје од 14 век меѓу кралствата на Англија и Шкотска, Шкотите решија да ја искористат борбата за моќ што постоеше меѓу англискиот крал Ричард II и неговите барони, со организирање големи прекугранични рации.

Во летото 1388 година Џејмс, Ерл од Даглас водел сила од околу 6.000 луѓе преку границата во Англија и понатаму во Дурам, палејќи и ограбувајќи додека оделе.

Исто така види: Историски сојузници и непријатели на Велика Британија

Грофот на Нортамберленд го испрати својот син Хенри Хотспур Перси да ги пресретне мародерските Шкоти на пат кон дома за да им одржи лекција. Хотспур беше така наречен бидејќи имаше малку огнен темперамент.

Исто така види: Томас Бекет

За време на првичната пресметка, Хотспур и Даглас се сретнаа во борби во рака и за време на средбата што следеше, свилениот транспарент на Перси беше фатен од Даглас.

Упатувајќи се назад кон границата со своите незаконски стекнати добивки, Даглас застана последен пат со цел да го опсади замокот во Отербурн.

Постојат две посебни извештаи за тоа зошто Даглас одлучил да го одложи своето враќање до Шкотска. Првата е дека тој едноставно не бил свесен дека Перси бил во таква жешка потера; втората и повеќе витешка верзија е дека Даглас паузирал за да му дозволи на Хотспур да ги врати своите бои. Во секој случај, пристигнувањето на Перси на бојното поле во Отербурн во раните вечерни часови ги изненади Шкотите. Шкотите, сепак, беа брзи и брзо одговорија на нападотзапочна контранапад.

Жестоките борби продолжија во текот на ноќта, но на крајот Шкотите обезбедија решавачка победа. Сепак, победата имаше цена, бидејќи Даглас беше убиен во борбите и иако Хенри Перси и уште дваесет и еден витез беа заробени, репутацијата на Хотспур како херојски водач беше обезбедена.

Кликнете овде за карта на бојното поле.

Клучни факти:

Датум: 5-ти август 1388 година

Војна: Англо-шкотски војни

Локација: Во близина на Отербурн, Нортамберленд

Воинственици: Англија и Шкотска

Победници: Шкотска

Броеви: Англија околу 8.000, Шкотска околу 6.000

Жртви: Непознати

Команданти : Хенри Перси (Англија), Џејмс Даглас (Шкотска)

Локација:

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.