Божиќ од Втората светска војна

 Божиќ од Втората светска војна

Paul King

Британија беше во војна и резервите стануваа оскудни. Бродовите на Трговската морнарица беа нападнати од германски U-boats на море и рационирањето беше воведено на 8 јануари 1940 година. Најпрво беа рационирани само сланина, путер и шеќер, но до 1942 година многу други видови храна, вклучувајќи месо, млеко, сирењето, јајцата и маснотиите за готвење беа исто така „на дажбата“. Оние со градини беа охрабрувани да „растат свои“, а многу семејства чуваа и кокошки. Некои чувале свињи или се придружувале на „клубови за свињи“ каде што голем број луѓе се клавале заедно и одгледувале свињи, често во мало стопанство. При колење, половина од свињите мораше да и бидат продадени на Владата за да помогне во рационализирањето.

Исто така види: Дејвид Робертс, уметник

Исто така види: Историски водич во Бакингемшир

Додадени на лишувањата поврзани со рационализирањето беа постојаните грижи за оние најблиските кои служат во вооружените сили, далеку од дома во период од годината кога многу семејства ќе се соберат заедно да прослават. Децата, исто така, можеби биле евакуирани подалеку од дома и многу луѓе би го поминале Божиќ во засолништа за воздушни напади наместо во нивните домови.

Денес е тешко да се замисли, со видната потрошувачка и комерцијализација на модерен Божиќ , како се справувале семејствата за време на Втората светска војна. Сепак, и покрај сите овие предизвици, многу семејства успеаја да организираат многу успешна празнична прослава.

Иако затемнувањето значеше дека немаше новогодишни светилки на улиците, домовите сè уште беаентузијастички украсени за празничната сезона. Исечените ленти од старите весници направија многу ефективни хартиени синџири, зеленилото и другото градинарско зеленило ги обожаваа сликите на ѕидовите, а предвоените украси и стаклените бабури украсуваа новогодишни елки. Министерството за храна имаше совети како овие едноставни украси да бидат уште попразнични:

„Божиќна искра лесно се додава на гранчиња зелена зелена или зимзелена за употреба на пудинзи. Потопете го зеленилото во силен раствор од соли на Епсом. Кога ќе се исуши, ќе биде прекрасно замрзнато.’

Подароците честопати беа домашни и бидејќи хартијата за завиткување беше малку, подароците беа завиткани во кафеава хартија, весник или дури и мали парчиња ткаенина. Марамите, капите и ракавиците може да се плетеат рачно со волна одлепена од стари џемпери кои биле надраснати од членовите на домаќинството. Воените обврзници беа купени и дадени како подароци, а со тоа помагајќи и во воените напори. Домашни чатни и џемови направија подароци за добредојде. Практичните подароци беа исто така популарни, особено оние поврзани со градинарството, на пример, домашните дрвени млазници за садење. Очигледно најпопуларниот божиќен подарок во 1940 година бил сапунот!

Со рационирањето, божиќната вечера стана триумф на генијалноста. Состојките се собирале со недели, па дури и месеци однапред. Чајот и шеќерот беа зголемени за Божиќ, што им помогна на семејствата да создадат празничен оброк. Турција не беше намени во воените години; ако сте среќни, можеби ќе имате гуска, јагнешко или свинско месо. Зајакот или можеби домашно пилешкото беше исто така популарна алтернатива за главниот оброк, придружен со многу домашен зеленчук. Како што стануваше потешко да се дојде до суво овошје, божиќниот пудинг и божиќната торта ќе се преливаат со презла, па дури и со рендан морков. Како што напредуваше војната, голем дел од божиќните билети станаа „смешни“; на пример „пробна“ гуска (форма на тепсија од компир) и „просмеана“ крема.

Забавата во домот ја обезбедуваа безжичната мрежа и се разбира, семејството и пријателите . Парчињата за пеење и забава, игрите со карти како Понтон и друштвените игри како Лудо беа многу популарни кога пријателите и семејството се собраа во текот на Божиќ. Некои од најпопуларните божиќни песни датираат од воените години: „Бел Божиќ“ и „Јас ќе бидам дома за Божиќ“, на пример.

Меѓутоа, божиќната пауза за некои беше скратена. За време на воените години, некои работници во продавници и фабрики, од витално значење за воените напори, се вратија на работа на Boxing Day иако 26 декември беше државен празник во Британија од 1871 година.

Гледајќи наназад со модерни погледи на овие штедливи, „направи-поправи“ воени години, лесно е да се сожалиме за оние што го поминуваат Божиќ на дажба. Меѓутоа, ако ги прашате оние кои ја преживеале војната, многумина ќе речат дека со задоволство гледаат наназаднивните детски Божиќ. Поедноставниот Божиќ за време на војната за многумина беше враќање на едноставни радости; друштвото на семејството и пријателите и давањето и примањето подароци направени со грижа од најблиските.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.