Големата француска армада од 1545 година & засилувач; Битката кај Солент

 Големата француска армада од 1545 година & засилувач; Битката кај Солент

Paul King

Една од најкомплексните операции во историјата на поморската археологија беше подигнувањето на предводникот на Хенри VIII, Мери Роуз , од морското дно на Солент во 1982 година. Мери Роуз потона на 19 јули 1545 година додека го водеше нападот против огромната француска инвазиска флота, многу поголема од онаа на шпанската армада четириесет и три години подоцна. Французите се обидувале да го заземат Портсмут и оттаму да ја нападнат Англија.

Хенри VIII се одвоил од Католичката црква во 1534 година. Папата, бесен, побарал католичките монарси Франциско I од Франција и Чарлс V Шпанија (внук на Катерина од Арагон, првата сопруга на Хенри) ја напаѓа и го отстранува Хенри од власт. Меѓутоа, во 1544 година, Хенри VIII се здружил со Чарлс и објавил војна на Франција. Откако го зароби Булоњ, Чарлс потоа го предаде Хенри преговарајќи за примирје со Френсис. На 3 јануари 1545 година, Френсис ја објавил својата намера да ја нападне Англија, „да ги ослободи Англичаните од протестантската тиранија што им ја наметнал Хенри VIII“. Френсис го користеше фактот што англиските војски инаку беа окупирани во Ирска, Франција и Шкотска. Негова цел беше Портсмут, поморската база на Хенри.

Во мај 1545 година, Французите собраа голема флота во устието на реката Сена, а на 16 јули се поставија огромната француска сила под команда на адмиралот Клод д'Анебо плови за Англија. Очекувајќи ја инвазијата,Кралот Хенри и неговиот Таен совет дојдоа во Портсмут.

На 18 јули француската флота влезе во Солент без противење со 150 воени бродови, 25 воени галии и над 30.000 војници подготвени да го нападнат Портсмут и брегот. Англичаните имаа околу 80 бродови, вклучувајќи го и предводникот Мери Роуз и Големиот Хари . Во голема мера побројна, англиската флота се засолни во тешко одбрането пристаниште Портсмут.

Додека кралот Хенри гледаше од замокот Саутси, Французите го започнаа својот напад. 25 галии, секоја со еден огромен топ во лакот, влегоа во англиската флота во пристаништето Портсмут. Сепак, Французите набрзо беа избркани од англиските веслачи и беше направена мала штета. 1545

19 јули бил мирен ден со слаб ветер, а нападот продолжил кај Спитхед со Французите кои ги користеле своите галии против англиските бродови со помалку маневрирање. Најголемата загуба на битката беше онаа на Мери Роуз . Се претпоставува дека пукајќи од волеј од едната страна на бродот, таа се вртела кога ненадеен налет на ветер ја натера одеднаш да ја сврти петата на страна. Водата навлезе низ отворените пиштоли и таа брзо потона.* Од најмалку 400 членови на екипажот, помалку од 35 избегаа.

Доцна попладнето ветерот повторно се засили и Англичаните можеа да се победат наФранцуски галии. Не можејќи да добијат предност на море, Французите го нападнаа Островот Вајт. 3>

Населението на островот беше само околу 9.000. Тие беа многу побројни од француската сила и затоа требаше лесно да се надминат. Меѓутоа, поради честите напади и инвазии на Французите за време на Стогодишната војна, островјаните биле добро подготвени. Сите мажи биле подложени на задолжителна воена обука, а некои жени дури биле обучени како стрелци.

Францускиот адмирал наредил три напади на островот, во Сент Хеленс, Бончрч и Сандаун. Топот на малата тврдина во Сент Хелен ја бомбардираше француската флота, но беше лесно заробен. Останатите англиски сили во областа беа принудени да се повлечат додека Французите ги опустошија селата Бембриџ, Сивју, Сент Хеленс и Нетлстон.

Поголеми сили слетаа во Бончерч. Француското слетување беше без противење и напаѓачите напредуваа во внатрешноста. Бранителите успеаја да го возвратат првиот француски напад, но по вториот напад, побројната англиска и локална милиција ја свртеа опашката и побегнаа од битката. Англискиот командант, капетанот Роберт Фишер бил премногу дебел за да трча и наводно викал нудејќи 100 фунти за секој што би можел да му донесе коњ. Се верува дека загинал во битката, неговите последни зборови можеби инспириралеВилијам Шекспир во неговата драма „Ричард III“, каде Ричард плаче „Коњ! Коњ! Моето царство за коњ!’

Исто така види: Пантомима

Третиот француски напад беше во замокот Сандаун, тогаш во последните фази на завршување. Французите успешно слетаа, но пред да успеат да копаат, локалните сили се упатија кон плажата. На плажите и карпите околу замокот изби жестока битка. Нивните водачи беа ранети, Французите се повлекоа назад кон своите бродови. Настанот се одбележува со плоча во Seaview на која пишува: „За време на последната инвазија на оваа земја, стотици француски војници слетаа на брегот во близина. Оваа вооружена инвазија беше крваво поразена и одбиена од локалната милиција на 21 јули 1545 година.

Во меѓувреме, група Французи слетаа северно од заливот Сандаун. Принудени да се вратат во урнатините на Бембриџ, тие ископаа и успешно ги задржаа Англичаните. Французите сега останаа со дилема. Дали треба да ги остават своите бродови на сидро поддржувајќи ги нивните војници во Бембриџ или да се повлечат? Тие немаа доволно резерви или војници за успешно да го заземат островот, а поморската битка беше во ќор-сокак.

Само три дена по потонувањето на Мери Роуз , беше одлучено да се напушти инвазијата. Војниците на островот Вајт беа отповикани и француската флота конечно замина на 28 јули.

Исто така види: Историски Единбург & засилувач; Фајф Водич

Трајното наследство од битката, Мери Роуз , беше подигнато од Солентморското дно во 1982 година и сега е изложено во Историскиот пристаниште во Портсмут. Артефакти од бродот се изложени и во блискиот музеј на Мери Роуз.

*Друга теорија е дека таа можеби била смртно продупчена од топовско ѓубре испукано од француска галија.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.