Говорот на кралот

 Говорот на кралот

Paul King

Можеби сте го гледале наградуваниот филм – кој беше номиниран за 12 Оскари – сега можете да го погледнете оригиналниот транскрипт од говорот на кралот, кој беше испратен во Скотланд Јард во 1939 година, објавувајќи дека Британија оди во војна.

Преписот – кој беше емитуван на нацијата на 3 септември 1939 година – може да се погледне бесплатно во Историската збирка на Метрополитанската полиција – заедно со стотици други документи, артефакти и слики кои детално ја прикажуваат историјата на полициското работење од 1829 година.

Говорот на кралот - со Колин Фирт во главната улога - ја раскажува инспиративната приказна за Џорџ VI кој го надминува пелтечење додека неволно го презема тронот кога неговиот брат Едвард VIII абдицира во 1936 година поради неговите планови да се ожени со двапати разведената Волис Симпсон.

Низа соопштенија на кралот и премиерот беа емитувани до земјата во кои се бара помош од полицијата за да ги натера луѓето да ги следат мерките на претпазливост од воздушниот напад и да носат гас-маски. Беше формиран и воен кабинет и од луѓето беше побарано да застанат цврсто и решително во битката што претстои.

Исто така види: Историски јуни

Во својот прв говор, на 3 септември 1939 година, кралот Џорџ V1 рече: „Во овој гроб час, можеби најкобниот во нашата историја, по втор пат во животот на повеќето од нас сме во војна. Постојано и повторно се обидувавме да најдеме мирен излез од разликите меѓу нас и оние кои сега се наши непријатели. Но, тоа беше залудно. Задачатаќе биде тешко. Можеби претстојат мрачни денови и војната повеќе не е ограничена на бојното поле.“

Новиот крал брзо ја придоби почитта од своите министри и својот народ и неговата напорна работа и совесен начин на крајот му донесоа почит во неговата војна растурена земја.

Нил Патерсон, менаџер на историската колекција рече: „Мет е во таква уникатна позиција да има богата историја на документи, фотографии и слики кои датираат од 1829 година. Ние сме многу горди на нашата Колекцијата – која е бесплатна за гледање – и луѓе од целиот свет редовно доаѓаат да ја видат.”

Погледнете го транскриптот подолу од говорот на кралот:

Исто така види: Англошкотски војни (или војни за независност на Шкотска)

Историската колекција се наоѓа во Empress State Building, Empress Approach, Lillie Road, Лондон, SW6 1TR, Лондон, од 10 часот наутро до 16 часот во работните денови.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.