Црн понеделник 1360 година

 Црн понеделник 1360 година

Paul King

„Не за џабе ми падна крвав носот минатиот црниот понеделник, во шест часот наутро“. Вилијам Шекспир, „Венецијанскиот трговец“, 2. 5

Исто така види: Чудната, тажна судбина на Џејмс IV од Шкотска

„Црниот понеделник“ се однесува на Велигденскиот понеделник, 13-ти април 1360 година, т.н. по чудната градска бура уби над 1.000 англиски војници за време на Стогодишната војна меѓу Англија и Франција.

Оваа страшна бура предизвика повеќе жртви од која било претходна битка во војната.

Стогодишната војна започна во 1337 година и беше борба меѓу Англија и Франција за тоа кој треба да ја контролира Франција. Во октомври 1359 година, Едвард III од Англија го преминал Ла Манш во Франција со огромна напаѓачка сила. До 13-ти април тој ги ограби и запали предградијата на Париз и сега го опсадуваше градот Шартр.

Исто така види: Загубата на принцезата Викторија

Како што падна ноќта, ненадејна бура разнесе. Војниците на Едвард беа логорувани надвор од градот и нивните шатори не беа соодветни за бурата што ќе следуваше. Огромен пад на температурата беше проследен со молњи, замрзнат дожд, силен ветер и огромни врнежи од град* кои ги погодија и луѓето и коњот. Војниците врескаа од страв и паника додека нивните запрепастени коњи газеа.

Масактот беше опишан како „гнасен ден, полн со миста и сено, така што луѓето се бојат на коњи [sic]“. 3>

Немаше спас од убиствената бура: шаторите беа растргнати од завивачкиот ветер, војниците избегаа во паника, двајца од Англичанитекомандантите беа убиени, а кралот беше принуден да клекне, молејќи го Бога за милост. коњи.

Едвард бил убеден дека бурата е знак од Бога. Тој побрза да постигне мир со Французите и како директен резултат на убиствената бура, на 8 мај 1360 година беше потпишан Договорот од Бретињи. Со овој договор Едвард се согласил да се откаже од своето барање за тронот на Франција во замена за суверенитет над Аквитанија и Кале. Французите се согласија да платат убав откуп за ослободување на нивниот крал Јован II кој беше заробен во Англија.

Договорот го означи крајот на првата фаза од Стогодишната војна, но мирот беше краток живееше: војната повторно избувна само девет години подоцна.

*Градот се состои од топчиња мраз или ледени пелети, кои обично се создаваат за време на бура. Градот може да биде 2 инчи или поголем во дијаметар и може да падне со брзина од 100 милји на час. Кога се придвижувани од силни ветрови, големите градници можат да предизвикаат голема штета.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.