Замокот Арундел, Западен Сасекс

 Замокот Арундел, Западен Сасекс

Paul King
Адреса: Замокот Арундел & засилувач; Gardens, Arundel, West Sussex, BN18 9AB

Телефон: 01903 882173

Веблокација: h//www.arundelcastle.org/

Во сопственост на: Arundel Castle Trust

Време на отворање: март – октомври (датумите варираат годишно), 10.00 – 17.00 дневно (последен влез во 16.00 часот) од вторник до недела и изберете Понеделници и Празници.

Јавен пристап : Посетите на замокот се „бесплатен проток“, со водичи достапни низ целиот замок за да одговараат на прашања и да дадат информации. Може да се организираат тури со водич однапред. Турите низ градината, исто така, мора да се резервираат однапред за минимум 20 посетители. Чуварот се затвора во 16.30 часот.

Реставриран средновековен замок, наследен прекрасен дом на војводите од Норфолк и нивните предци повеќе од 850 години. Замокот Арундел зазема одбранбена локација на истакнат рид во Западен Сасекс, со поглед на реката Арун и јужниот дел на Даунс. Основан во 1067 година од Роџер де Монтгомери, Ерл од Арундел, замокот има многу убави оригинални карактеристики, вклучително и Норман чување, средновековна врата и барбика. Некогаш користени за одбрана на замокот, овие простори сега се дом на интерактивни изложбени области каде посетителите исто така можат да се облекуваат во костими за да научат како да држат замок против опсада.

Оригиналната основа на Роџер де Монтгомери се состоеше од моте, висока тумба опкружена со сув ров, со двојникБејли. Кралот Хенри I ги дал и замокот и неговите земји на неговата втора сопруга Аделиза од Лувен, која повторно се омажила по смртта на Хенри I. Камената резерва била изградена од нејзиниот втор сопруг Вилијам д'Албини, по што следела изградбата на камениот замок од Хенри II. Освен периодите на сопственост на круната, замокот подоцна им припаѓал на Фицаланците, а потоа и на Хауардовите во 16 век.

Исто така види: Тудор Божиќ

Исто така види: Историски родендени во февруари

Погоре: замокот Арундел

Невозможно е да се замисли англиската историја без улогата што ја играа двете моќни семејства. Третиот војвода од Норфолк (1473-1554) беше вујко на Ен Болејн и Кетрин Хауард. Четвртиот војвода (1536-1572) бил прогласен за предавник и ја изгубил главата затоа што планирал брак со Марија Кралицата на Шкотите. Подоцнежниот 16-ти и почетокот на 17-ти век виделе многу убави слики и артефакти инсталирани во замокот од „Колекционерот“ 14-ти Ерл од Арундел, вклучувајќи дела од Ван Дајк, Гејнсборо, Рејнолдс и Каналето. Не е изненадувачки што упориштето како што е Арундел требаше да доживее војување со текот на годините, а за време на Граѓанските војни беше нападнато и од ројалистите и од парламентарците во одделни прилики!

Голема реставраторска работа беше извршена на замокот на Хенри, 15-тиот војвода од Норфолк (1847 – 1914), кој исто така имал предвидливост да инсталира електрична енергија (по цена од 36.000 фунти), лифтови, централно греење и домашнаснабдување со вода. Многу други прекрасни домови сè уште користеа светилки и вработуваа луѓе со ламби, како и имаа слуги да носат топла вода во креветите до 1930-тите! Замокот и неговите градини се отворени за јавноста. Влезот се плаќа.

Погоре: Градините во замокот Арундел

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.