Afati kohor i Luftës së Dytë Botërore - 1944

 Afati kohor i Luftës së Dytë Botërore - 1944

Paul King

Ngjarje të rëndësishme të vitit 1944, duke përfshirë Operacionin e Tregut Garden dhe D-Day (foto më lart).

Shiko gjithashtu: Mbreti Richard II
20 janar Trupat ruse rimarrin Novgorodin.
29 janar Linja hekurudhore Leningrad-Moskë rihapet duke i dhënë fund efektivisht rrethimit të Leningradit.
7 Mars Japonia fillon Operacionin U-Go – një përpjekje për të shtyrë aleatët përsëri në Indi duke shkatërruar bazat e tyre në Imphal dhe Kohima, në Burmha dhe Indinë verilindore.
15 mars Në fillimin e një ofensive të re të madhe, aleatët hodhën 1250 ton bomba në Cassino në Itali.
24 Mars Orde Wingate, kreu i Chindits me bazë në Birmani, vritet së bashku me nëntë të tjerë, kur një bombardues i USAAF Mitchell përplaset në kodrat e mbuluara me xhungël të Indisë verilindore.
26 mars Trupat ruse lëvizin në tokën rumune për herë të parë.
8 Prill Rusët nisin sulmin e tyre përfundimtar ndaj forcave gjermane në Krime.
9 maj Krimea pastrohet nga rezistenca gjermane dhe Sebastopoli rimerret.
11 maj Aleatët nisin përpjekjet e tyre për të kapërcyer manastirin në Cassino.
17 maj Kesselring urdhëron evakuimin gjerman të Cassino.
23 maj Në orën 05:45, 1500 artileri të aleatëve filluan bombardimet ndërsa forcat amerikane nisën të shpërthyen nga plazhi në Anzio.
25 maj< Amerikanët fillojnë lëvizjen e tyrenë Romë.
3 qershor Hitleri urdhëron Kesselring të tërhiqet nga Roma.
4 qershor Rreth orës 07:30, njësitë e avancimit të Ushtrisë së 5-të të SHBA-së hyjnë në kufijtë e qytetit të Romës.
6 Qershor D-Day. Forcat aleate zbarkojnë në Normandi.
13 qershor E para e super sekretit të Hitlerit armët, V1, zbarkon në Britani. E njohur gjithashtu si Buzz Bomb , ose Doodlebug , kjo bombë fluturuese me motor jet ishte projektuar posaçërisht për bombardimet terroriste të Londrës. Ai do të shkaktonte më shumë se 22,000 viktima, kryesisht civilë.
18 qershor Forcat amerikane bllokojnë garnizonin gjerman në Cherbourg.
19 Qershor Gjuajtja e gjelit të Marianasve të Mëdha . Në Betejën e Detit Filipine, qindra avionë nga flota japoneze e transportuesit shkatërrohen nga luftëtarët e USAAF Hellcat.
17 korrik Njësitë e para ruse arrijnë në Poloni.
18 korrik Operacioni Goodwood niset nga forcat britanike dhe kanadeze, me qindra tanke që shkojnë drejt Caen. Në atë që disa pretendojnë si beteja më e madhe e tankeve e zhvilluar nga Ushtria Britanike, do të pësoheshin pothuajse 5000 viktima dhe mbi 300 tanke do të humbeshin ose dëmtoheshin.
20 korrik ' Ploti i bombës së korrikut' – një përpjekje nga oficerët e lartë të ushtrisë gjermane për të vrarë Hitlerin dështoi.
27 korrik Lvov çlirohet nga rusët Ushtria.
1Gusht Rezistenca japoneze në Tinian, Ishujt Marianas përfundon në mënyrë efektive. Megjithatë, mbetjet e izoluara të trupave japoneze do të vazhdonin të luftonin deri në janar 1945.
10 gusht Rezistenca japoneze në Guam përfundon.
15 gusht Rusët njoftojnë se Komiteti i ri polak i Çlirimit Kombëtar do të jetë qeveria e re përfaqësuese e Polonisë.
25 gusht Parisi është çliruar nga Aleatët.

Çlirimi i Parisit

2 shtator Trupat ruse arrijnë në kufirin e Bullgarisë.
3 shtator Pas largimit të tyre nga gardhet e Normandisë, Bruksel çlirohet nga ushtria e dytë britanike e komanduar nga gjenerali Sir Miles Dempsey.
4 Shtator Antwerp çlirohet nga Ushtria e Dytë Britanike.
5 Shtator Rundstedt emërohet komandant i përgjithshëm i ushtrisë gjermane në perëndim dhe urdhërohet nga Hitleri të sulmojë aleatët që përparojnë.

Ghenti çlirohet nga aleatët.

8 shtator Raketa e parë vdekjeprurëse V2 zbret në Britani.
10 shtator Eisenhower pajtohet me planin e Montgomery-t për sulmin në Arnhem. Plani synon t'i japë fund luftës shpejt duke tejkaluar mbrojtjen e vendosur nga gjermanët përgjatë vijës Siegfried
17 Shtator Fillimi i "Operacionit Market Garden" - sulmi në Arnhem.
21 shtator Trupat britanike në urën e Arnhemit janë të mbingarkuarnga divizionet gjermane SS.
22 shtator Trupat gjermane në Boulogne dorëzohen.
30 shtator Trupat gjermane në Calais dorëzohen.
12 nëntor 'Tirpitz', krenaria e marinës gjermane, është fundosur nga bombarduesit britanikë Lancaster të pajisur me 5 ton "Tallboy ” bombat. Dy goditje të drejtpërdrejta dhe një për pak kohë shkaktojnë përmbysjen dhe fundosjen e anijes.

mbytja e Tirpitz

Shiko gjithashtu: Indinjatë e votuesve - Unioni Social dhe Politik i Grave WSPU
16 Dhjetor Fillimi i Betejës së Bulge. Përpjekja e fundit e Hitlerit për të ndarë aleatët në dy pjesë në lëvizjen e tyre drejt Gjermanisë dhe për të shkatërruar linjat e tyre të furnizimit.
26 Dhjetor Hitleri informohet se Antwerp nuk mund të rimarrë.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.