Beteja e Falkirk Muir

 Beteja e Falkirk Muir

Paul King

Tabela e përmbajtjes

Ngritja e Jakobit ishte një përpjekje për të përmbysur Shtëpinë e Hanoverit dhe për të rivendosur Shtëpinë e Stuartit në fronin britanik, nëpërmjet personit të Charles Edward Stewart, Pretenderit të Ri, ose Bonnie Princit Charlie.

Duke pasur parasysh. dështuan në përpjekjen e tyre për të fituar mbështetje në Angli dhe për të avancuar në Londër, jakobitët ishin tërhequr deri në Skoci dhe rrethuan forcat qeveritare nën komandën e gjeneralmajor Blakeney në Kështjellën Stirling. Në një përpjekje për të lehtësuar rrethimin, gjeneral-lejtnant Henry Hawley udhëhoqi një ushtri prej rreth 7,000 burrash nga Edinburgu.

Duke marshuar në veri, Hawley u befasua kur gjeti rrugën e tij të bllokuar nga një forcë jakobite nën komandën e Lordit George Murray në Falkirk Muir, në jug të qytetit. Ushtria jakobite u dislokua me malësorët në vijën e parë dhe këmbësorinë e ultësirës në mbështetje në vijën e dytë.

Beteja filloi në orët e vona të ditës me një sulm nga dragonjtë e qeverisë në anën e djathtë të Jakobit. krahu, megjithëse avancimi u ngadalësua kur ata hynë në rrezen e musketave. Duke braktisur armët e tyre të zjarrit në parapëlqim për dirt, malësorët ranë përtokë duke i futur kamat e tyre në pjesën e poshtme të barkut të kuajve dhe duke i goditur me thikë kalorësit ndërsa ata binin.

Shiko gjithashtu: Crackers Krishtlindjeve

Për shkak të dritës së dobët dhe kushteve të egra të motit, u krijua konfuzioni në fushën e betejës dhe Hawley bëri një tërheqje taktike përsëri nëEdinburg.

Me shumicën e forcave qeveritare të shpartalluara, malësorët shfrytëzuan mundësinë për të plaçkitur kampin e tyre.

Mëngjesin pasues iu bë e qartë Murray se ai në fakt kishte dalë fitimtar. Ndoshta një fitore e zbrazët, pasi u mungonin burimet për një fushatë dimërore, jakobitët braktisën rrethimin e Stirlingut dhe u kthyen në shtëpi për të pritur pranverën.

Kliko këtu për një hartë të fushëbetejës

Shiko gjithashtu: Afati kohor i Luftës së Parë Botërore - 1917

Fakte kryesore:

Data: 17 janar 1746

Lufta: Jacobite Rising

Vendndodhja: Falkirk

Belligerentët: Britania e Madhe (hanoverianët), Jakobitët

Fitimtarët: Jakobitët

Numrat : Britania e Madhe rreth 7,000, Jakobitët rreth 8,000

Viktimat: Britania e Madhe 350, Jakobitët 130

Komandantët: Henry Hawley (i madh Britania), Charles Edward Stuart (Jacobites)

Vendndodhja:

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.