Beteja e Kryqit të Nevilit

 Beteja e Kryqit të Nevilit

Paul King

Tabela e përmbajtjes

Pas fitores jetike mbi francezët në Crecy në gusht 1346 nga mbreti anglez Eduard III, mbreti francez Philip thirri kushtet e Aleancës Auld dhe i kërkoi aleatit të tij, mbretit David II të Skocisë, të hakmerrej duke pushtuar Anglinë.

Shiko gjithashtu: Luftërat e Trëndafilave

Pasi kaluan rrugën e tyre nëpër Northumberland për disa javë, ushtria skoceze prej 12,000 njerëzish arriti jashtë portave të qytetit të Durhamit më 16 tetor 1346.

Duke pritur pagesën prej 1,000 £ në paratë e mbrojtjes për të mbërritur, skocezët nuk ishin të lumtur në dijeni se një forcë angleze që përbëhej nga rreth 7000 burra të rritur nga qarqet veriore të Anglisë ishte mobilizuar shpejt nga William Zouche, Kryepeshkopi i Jorkut.

Skocezët zbuluan vetëm praninë të ushtrisë angleze në mëngjesin e 17 tetorit, kur ata u përplasën me ta në mjegullën e mëngjesit.

Me anglezët të pozicionuar në terren më të mirë, pushtuesit u gjendën të disavantazhuar nga toka e pabarabartë dhe formacionet e tyre u shpërbënë ndërsa ata u përpoqën të përparonin.

Duke ndjerë humbjen dhe tani jashtë manovrimit, shumë nga fisnikët skocezë u larguan nga fusha duke braktisur mbretin David II dhe truprojën e tij për t'u përballur vetëm me armikun.

Beteja ishte katastrofike për skocezët, pasi jo vetëm që mbreti i tyre u kap dhe u burgos, por në vitin që pasoi, anglezët dolën në shtëpi avantazhin e tyre dhe pushtuan pothuajse të gjithë jugunSkoci.

Kliko këtu për një hartë të fushëbetejës

Fakte kryesore:

Data: 17 tetor, 1346

Lufta: Lufta njëqindvjeçare & Lufta e Dytë e Pavarësisë së Skocisë

Vendndodhja: Neville's Cross, pranë Durham, County Durham

Shiko gjithashtu: Historia e armëve të zjarrit në policinë britanike

Belligerents: Mbretëria e Anglisë, Mbretëria e Skocisë

Fituesit: Mbretëria e Anglisë

Numrat: Anglia 7000, Skocia 12000

Viktimat: Anglia e papërfillshme , Skoci më shumë se 1000

Komandantë: Lord Ralph Neville (Angli), Mbreti David II (Skoci)

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.