Delet që hanë alga deti të North Ronaldsay

 Delet që hanë alga deti të North Ronaldsay

Paul King

Në një ishull të largët skocez të quajtur "North Ronaldsay" në brigjet veriore të Orkney lart në Detin e Veriut, është një digë e veçantë guri që rrethon të gjithë ishullin 3 milje të gjatë. Kjo dige u ndërtua në vitin 1831 për shkak të një race të veçantë dhe të rrallë delesh, delja North Ronaldsay. Diga është 13 milje e gjatë dhe 6 këmbë e lartë, dhe ndan pjesën e brendshme të ishullit nga plazhi përreth. Qëllimi i saj? Për të mbrojtur ishullin e brendshëm nga grabitësit grabitqarë, në këtë rast, delet! Delet e North Ronaldsay janë pa dyshim më të rrallat dhe më të pazakontat në Mbretërinë e Bashkuar. Jo vetëm kaq, ata janë gjithashtu një lidhje e gjallë që shtrihet mbi 5000 vjet në të kaluarën e Orkney.

North Ronaldsay është aq larg në veri sa që në të vërtetë është më i lartë në hemisferën veriore sesa maja më jugore e Norvegjisë. Banorët e ishullit të Ronaldsay, prej të cilëve sot ka vetëm rreth 50, nga rreth 500 në mesin e shekullit të 19-të, e ndërtuan këtë digë në vitet 1800 për të parandaluar delet ekzistuese që të mbikullosnin në brendësi, duke shkatërruar të korrat e tyre dhe duke shkatërruar potencialisht ekonominë lokale. Laird në atë kohë mendonte se bagëtia e kullotës ishte më fitimprurëse, prandaj delet si pasojë ishin të kufizuara në plazh. Ky nuk ishte problem për këto bisha të forta dhe ato shpejt u përshtatën me mjedisin e tyre të ri dhe dietën e tyre të re, e cila përbëhej nga e vetmja bimësi e disponueshme nëbollëk: alga deti! Delet e North Ronaldsay ende ekzistojnë në një dietë që përbëhet nga 80% alga deti sot. Kjo është jashtëzakonisht e rrallë për një gjitar. Në fakt, një nga të vetmet krijesa të tjera që hanë alga deti është Iguana Detare e Galapagos, duke e bërë delen North Ronaldsay me të vërtetë unike!

Studimet shkencore të paraardhësve të racës kanë treguar në fakt se alga deti kontribuoi në dietën e tyre qysh 5000 vjet më parë! Vetë delet janë të varietetit të Evropës Veriore me bisht të shkurtër. Ka shumë të ngjarë që ata arritën në Orkney mijëra vjet më parë nga Kaspiku përmes Balltikut dhe më pas nga Suedia dhe Norvegjia në Orkney. U gjetën eshtra në Skara Brae nga paraardhësit e racës aktuale të cilat datojnë rreth 5000 vjet më parë, duke treguar se sa kohë këto dele e kanë quajtur Orkney-n shtëpi. Gjenetika e tyre është gjithashtu kryesisht e pandryshuar nga kjo specie origjinale, gjë që shton vlerën e tyre të rrallë. Kryqëzimi ishte padyshim disi i kufizuar në një ishull të izoluar në mes të Detit të Veriut! Prandaj, këto kafshë janë me të vërtetë një lidhje e gjallë në histori.

Delet kanë ngrënë alga deti si pjesën kryesore të dietës së tyre që kur u ndërtua diga dhe ato u bënë ekskluzivisht banorë në breg. Një nga alga deti të preferuara të deleve për të ngrënë quhet Dulse.

Historikisht Dulse gjithashtu është ngrënë nga njerëzit si ushqim dhe është përdorur si ilaç. Në fakt, në shekullin e 17-të, Skocia Veriore Dulse konsiderohej një kurë për tëçdo gjë, nga skorbuti te hangovers!

Dele North Ronaldsay në plazhin North Ronaldsay. Licencuar sipas licencës Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Atribuimi: Ian Caldwell.

Kafshët hanë algat e detit në baticë dhe më pas ikin më tej në plazh për të ripërtypur gjatë baticës. Koha më e mirë për alga deti është pas një stuhie, pasi pjesa më e madhe e tyre derdhet në breg në det të trazuar dhe erëra të forta. Prandaj, këto dele kanë evoluar për të qenë një racë veçanërisht e qëndrueshme, madje jetojnë jashtë në breg gjatë gjithë dimrit, duke ngrënë të lumtur algat e detit të depozituara në plazh nga ujërat e valëzuar. Nuk është çudi që këto dele njihen si të vogla, të guximshme, kokëforta dhe goxha të egra!

Jo vetëm të rralla dhe të pazakonta, delet janë gjithashtu qendrore për ekonominë e ishullit; leshi dhe mishi i tyre shitet dhe veçantia e vetë deleve tërheq turistët çdo vit. Mishi i deleve në veçanti është i një standardi shumë të lartë dhe i kërkuar. Ka një shije unike loje për shkak të dietës së pazakontë të deleve. Në fakt, ishte mishi i deleve North Ronaldsay që u përdor nga kuzhinieri i famshëm Cyrus Todiwala për festimet e Jubileut të Diamantit dhe iu shërbye Madhërisë së Saj Mbretëreshës dhe Dukës së Edinburgut. Ju madje mund të rikrijoni të njëjtën pjatë duke përdorur recetën nga faqja e internetit e Fondacionit Orkney Sheep sot, nëse mund të merrni në dorë disa nga Veriu i shijshëm.Ronaldsay mish deleje do të thotë.

"Mishi i vogël i deles së malësisë, kur është i trashë, është i shijshëm dhe sigurisht luksi më i madh."

Shiko gjithashtu: Psalteri Luttrell

– Kapiten Edward Burt, udhëtar i shekullit të tetëmbëdhjetë

Popullariteti dhe fama e tyre mënjanë , delet kohët e fundit po përballen me disa sfida të vështira, përkatësisht me shkatërrimin e digës së tyre. Popullsia e North Ronaldsay po zvogëlohej vazhdimisht dhe ata që ende jetonin në ishull e kishin gjithnjë e më të vështirë të ishin në gjendje të ruanin prizën që i mbante delet në mjedisin e tyre (tani) natyror. Nëse delet ikin në ishullin e brendshëm, ka dy pasoja potencialisht shkatërruese. E para është dëmtimi ose ndoshta edhe vdekja e vetë deleve. Delet kanë evoluar për të nxjerrë bakër nga algat e detit që hanë në një mënyrë veçanërisht efikase, dhe nëse ato do të ktheheshin në gjendjen ekzistuese në një dietë të shumicës me bar, sasia e bakrit që nxjerrin do t'i helmonte. Së dyti, nëse ata do të kryqëzoheshin aksidentalisht me një specie tjetër, kjo do të ndryshonte përbërjen e tyre unike gjenetike historike, duke shkëputur potencialisht lidhjen e drejtpërdrejtë me të kaluarën e Orkney. Prandaj diga është absolutisht thelbësore për mbijetesën e specieve.

Shiko gjithashtu: Skipton

Një zgjidhje efektive u prezantua në vitin 2016, krijimi i 'The North Ronaldsay Sheep Festival', ku vullnetarë do të vinin dhe do të ndihmonin për të rindërtuar digën gjatë një periudhe dy javore në verë. Kjo rezultoi e suksesshme,por ende nuk mjafton, pasi diga është shkatërruar pothuajse vazhdimisht nga stuhitë dhe erërat e furishme të veriut të largët. Shumë nga diga po dëmtohej për të vazhduar me riparimet. Zgjidhja ishte reklamimi për një gardian të përkushtuar për të mirëmbajtur prizën dhe për rrjedhojë mbrojtjen e deleve. Banorët e ishullit gjetën një person të tillë dhe u punësuan në fund të vitit 2019. Tani është një gardian i përkushtuar, i cili sigurisht me ndihmën e vendasve do të kujdeset për këtë thesar historik. Diga është aq e vlefshme për historinë e ishullit dhe për mbijetesën e deleve, saqë është në fakt një monument historik i renditur në klasën A, gjë që e vendos atë në të njëjtën kategori me Kalanë e Edinburgut!

Pushtet e deleve.

Licencuar sipas licencës Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic. Atributi: Lis Burke

Delet lejohen brenda ishullit, por vetëm për raste të veçanta, si p.sh. qengji. Kjo bëhet me metodën tradicionale të bariut komunal të punimit. Delet grumbullohen në struktura guri të quajtura punda, ku pronarët e secilës dele mund të gjejnë edhe një herë se kush është kush. Delet femra mbahen në brendësi të tokës nga prilli deri në rreth gusht gjatë pjelljes. Kur qengjat rriten mjaftueshëm për t'u bashkuar me pjesën tjetër të kopesë në buzë të ujit, ata më pas grumbullohen përsëri në plazh. Edhe gjatë qëndrimit të tyre në brendësi, alga deti përfshihet ende në dietën e tyre.

Ka vetëm përreth3000 nga këto kafshë të mahnitshme u larguan, dhe si të tilla ato janë renditur si 'të cenueshme' nga Trusti i Mbijetesës së Racave të Rralla, i cili u krijua për të mbrojtur speciet indigjene dhe primitive të Britanisë në vitin 1973. Megjithatë, për fat me prezantimin e një kujdestari të përkushtuar dhe festivali i deleve, statusi i tyre 'të pambrojtur' dhe popullariteti i leshit dhe mishit që prodhojnë, për të mos përmendur turistët e interesuar për këto bisha të jashtëzakonshme, ka ende një shans që këto dele të vazhdojnë të lulëzojnë në North Ronaldsay siç kanë bërë për mijëra vjet. Në fund të fundit, ku tjetër në botë mund të shihni dele duke kullotur alga deti teksa foka rrinë pa u shqetësuar përkrah tyre në një plazh?

Nga Terry MacEwen, Shkrimtar i pavarur.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.