Dy Flamujt e Skocisë

 Dy Flamujt e Skocisë

Paul King

Kur Shën Andrea, një nga apostujt, po kryqëzohej nga romakët në vitin 60 pas Krishtit, thuhet se ai e besonte veten të padenjë për t'u kryqëzuar në një kryq si ai i Krishtit, dhe kështu ai e mori fundin e tij në një ' saltire', ose kryqi në formë X ( Kryqi i Shën Andreas ) që u bë simboli i tij.

Dy legjenda të veçanta ndihmojnë për të shpjeguar lidhjen midis Shën Andreas dhe Skocisë. Një histori tregon se si në vitin 345 pas Krishtit Shën Regulus u udhëzua nga një engjëll që të merrte disa relike (eshtra) të Shën Andreas në një tokë të largët. Ai përfundimisht arriti në Fife në bregun verilindor të Skocisë, ku themeloi vendbanimin e St. Andrews. Megjithatë, një version tjetër kujton se si në shekullin e 7-të, Shën Wilfrid solli reliket e shenjtorit me vete në shtëpi pas një pelegrinazhi në Romë. Mbreti Pictish, Angus MacFergus, më pas i vendosi ato në manastirin e tij të ri të Shën Regulus në Kilrymont, i quajtur më vonë St. Andrews.

Dhe ende një legjendë tjetër e lidh adoptimin të kryqit të Shën Andrew si flamur kombëtar i Skocisë. Kjo kujton se si, në vitin 832, në prag të një beteje midis një ushtrie të kombinuar Piktësh dhe Skocezë dhe një ushtrie pushtuese Angles të udhëhequr nga mbreti Aethelstan i Anglisë Lindore, Shën Andrea iu shfaq mbretit Pictish, Óengus II (Angus) dhe e siguroi atë. e fitores. Të nesërmen në mëngjes, një formacion resh u mblodhën në sfondin e një qielli të pastër blu, që përshkruan një të bardhëkripë që dukej nga të dyja anët. Shenja frymëzoi Piktët dhe Skocezët të fitonin një fitore të famshme mbi Këndet e Mbretit Aethelstan dhe kështu kryqi i bardhë në sfondin blu u miratua si flamuri kombëtar i Skocisë.

Shiko gjithashtu: Vdekja e Zezë

Pas fitores së Robert Bruce në Betejën e Bannockburn në 1314, Deklarata e Arbroath e emëroi zyrtarisht Shën Andreun si shenjt mbrojtës të Skocisë. Saltiri duket se është bërë flamuri zyrtar kombëtar në vitin 1385 kur Parlamenti i Skocisë ra dakord që ushtarët skocezë të mbanin kryqin e bardhë si një shenjë dalluese. Në kohë të tilla, flamujt dhe pankartat ishin të rëndësishme për të identifikuar forcat kundërshtare në nxehtësinë e betejës.

Ndërsa origjina e tij e saktë mund të ketë humbur në mite dhe legjenda, flamuri i Skocisë konsiderohet përgjithësisht si një nga flamujt kombëtarë më të vjetër ende në përdorim modern.

Megjithatë, e pakënaqur me një flamur, Skocia ka gjithashtu një flamur të dytë kombëtar jozyrtar. Kjo zakonisht shfaqet me mijëra kudo dhe kurdo që skuadrat kombëtare sportive konkurrojnë dhe zakonisht njihet si Luani i shfrenuar. Flamuri është në fakt Standardi Mbretëror i Mbretit ose Mbretëreshës së Skocisë dhe mbetet flamuri personal i monarkut; si i tillë, përdorimi i tij është, në mënyrë rigoroze, i kufizuar.

Shiko gjithashtu: Vikingët e Jorkut

Mendohet se ishte mbreti Riçard I i Anglisë "Zemra e luanit" në fund të shekullit të 12-të ai që i pari prezantoi një heraldikpajisje që tregon një luan të shfrenuar, mbretin e kafshëve, duke u rritur me tri putrat e tij me kthetra të shtrira si në betejë. Ky Luan i shfrenuar përfundimisht u miratua si stemë mbretërore skoceze dhe u përfshi në Vulën e Madhe të Skocisë.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.