Gjykimet e shtrigave Pittenweem

 Gjykimet e shtrigave Pittenweem

Paul King

Në 1705, si rezultat i disa historive të egra të treguara nga një djalë 16-vjeçar, tre persona vdiqën dhe të tjerët u torturuan mizorisht.

Patrick Morton, djali i një farkëtari vendas, bëri pretendime dhe akuza i magjisë kundër disa prej fqinjëve të tij në fshatin piktoresk të peshkimit Pittenweem në Neuk Lindor të Fife, Skoci.

Shiko gjithashtu: Njeriu Piltdown: Anatomia e një mashtrimi

Pittenweem, Fife

Një nga e akuzuar ishte Beatrice Laing, gruaja e një ish-arkëtari të qytetit, të cilën Patrick e akuzoi për dërgimin e mendimeve të liga për ta torturuar.

Askush nuk mendoi të vinte në dyshim historinë e tij dhe Beatrice u burgos, e vetme, në një birucë të errët. . Pas pesë muajsh të gjatë dhe disa udhëtime në dhomën e torturës, ajo u lirua, por vdiq shpejt më pas, e vetme dhe pa miq, në St Andrews.

Një burrë tjetër i akuzuar nga djali ishte Thomas Brown - ai vdiq nga uria në një birucë.

Personi i tretë i akuzuar për magji ishte Janet Cornfoot (Corphat). Ajo arriti të ikte nga torturuesit e saj vetëm për t'u kthyer në shtëpi dhe për t'u kapur përsëri. Ajo u kap nga një turmë në Pittenweem më 30 janar 1705 dhe u rrah dhe u tërhoq zvarrë nga thembra në breg të detit.

Një magjistare e akuzuar shtypet për vdekje gjatë gjyqeve të shtrigave në Salem, në një në mënyrë të ngjashme me atë që pësoi Janet Cornfoot.

Atje ajo u hodh nga një litar i lidhur midis një anijeje dhe bregut, u godit me gurë, u rrah rëndë dhe më në fund u shtyp për vdekje nën një derë të grumbulluar lartme gurë. Për t'u siguruar absolutisht se ajo kishte vdekur, një burrë ngiste kalin dhe karrocën e tij mbi trupin e saj disa herë. E refuzuar një varrim të krishterë, trupi i saj u hodh në një varr të përbashkët në vendin e njohur si "Këndi i Shtrigave".

Megjithëse të gjithë të tjerët të akuzuar nga djali Patrick u liruan përfundimisht dhe ai u ekspozua më vonë si gënjeshtar , turma mbeti e pandëshkuar dhe nuk u soll kurrë para drejtësisë.

E pabesueshme, as Patrick Morton, i cili ishte përgjegjës për të gjitha këto ngjarje të tmerrshme.

Shiko gjithashtu: L.S. Lowry

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.