Jack me taka pranverore

 Jack me taka pranverore

Paul King

Nga nata ai erdhi, një supernjeri kërcyes dhe kufizues që tmerroi kombin anglez për më shumë se 60 vjet.

Në fillim, tregimet e kësaj figure të ngjashme me djallin që kërceu nga çatia në çati -top u pranua si marrëzi histerike. Por në janar 1838, kjo krijesë e çuditshme mori njohjen zyrtare kur një banakiere, Polly Adams, u sulmua teksa po ecte nëpër Blackheath në Londrën jugore. Mary Stevens, një shërbëtore u tmerrua nga ajo që pa në Barnes Common, dhe në oborrin e kishës Clapham një grua u sulmua!

Lucy Scales, një vajzë kasap u sulmua në Limehouse dhe Jane Alsop pothuajse u mbyt nga një mantel i veshur krijesë në shtëpinë e saj përpara se familja e saj të arrinte të mposhtte sulmuesin e saj…në atë moment ai u hodh dhe u ngjit në errësirë.

Jane Alsop i përshkroi gjyqtarëve të Londrës sulmuesin e saj çnjerëzor…”Ai kishte veshur një lloj me helmetë dhe një kostum të bardhë të ngushtë si një lëkurë vaji dhe ai vjellte flakë blu dhe të bardhë!”

Kryetari i Bashkisë së Londrës, Sir John Cowan, mori ankesa nga disa pjesë të Londrës duke përshkruar një krijesë demonike me sy si topa zjarri dhe duar si kthetra të akullta, dhe të aftë për t'u lidhur nga çatia në çati me lehtësi.

Policia nuk i hodhi poshtë këto histori, madje as Duka i Uellingtonit, megjithëse ishte gati në moshë 70 dolën të armatosur me kalë për të gjuajtur dhe vrarë përbindëshin!

Kush ishte ky djall misteriozkush bredh në Londër duke sulmuar gratë?

Gjatë viteve 1850 dhe 60, Jack me taka pranverore u pa gjithashtu në të gjithë Anglinë, veçanërisht në Midlands.

Ushtria në 1870 vendosi kurthe për ta kapur pasi u frikësua rojet raportuan se ishin tmerruar nga një burrë që doli në çatinë e kutisë së tyre të rojës.

Gjithashtu në vitin 1870, banorë të zemëruar të qytetit në Lincoln raportohet se e kishin qëlluar në rrugë, por ai vetëm qeshi dhe u largua , duke u hedhur mbi gardhe, madje edhe mbi ndërtesa të vogla!

Për njëfarë kohe, pasi askush nuk e kishte idenë se kush ishte ai, dyshimi qëndronte mbi Markezin e ri eksentrik të Waterford , por ai kurrë nuk ishte i egër, edhe pse ai konsiderohej 'i egër' nga shoqëria viktoriane dhe u cilësua si 'Marquis i çmendur'.

Jaku me takë pranvere u pa për herë të fundit në vitin 1904 në Everton në Liverpool, kufizues lart e poshtë rrugëve, duke kërcyer nga kalldrëmet në çati dhe mbrapa!

Shiko gjithashtu: Eduard Martiri

Ai u zhduk në errësirë ​​kur disa shpirtra trima u përpoqën ta vinin në qoshe dhe ai nuk është parë që nga ajo ditë e deri më sot!

Shiko gjithashtu: Fryma e Blitz

Puzzli mbetet…kush ishte Jack me takë pranvere?

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.