Ju thoni se doni një revolucion (modë)?

 Ju thoni se doni një revolucion (modë)?

Paul King

Historia angleze është e mbushur me rebelime, trazira dhe revolucione. Më shpesh, qytetarët dolën në rrugë për të shprehur mendimet e tyre dhe ndonjëherë ndërmerrnin veprime të drejtpërdrejta kundër atyre që u bënin keq. Por kishte më shumë se një mënyrë për t'u rebeluar dhe për të lënë zërin e tyre të dëgjohej; ata mund të rebelohen duke përdorur modën. Dëshironi t'ia ngjisni burrit në Anglinë e shekullit të 12-të? Guxoni të rrisni mjekrën dhe t'ia dilni me sy përballë armiqve tuaj!

Sigurisht, veshjet dhe aksesorët nuk janë gjithmonë të suksesshëm në nxitjen e tyre për rebelim, ndonjëherë nevojitet më shumë për të nxitur të tjerët në veprim, ose më mirë më pak. Në shekullin e 11-të, Godgifu, ose Zonja Godiva siç njihet tani, thuhet se kishte bërë një marrëveshje me burrin e saj, që nëse ai ulte taksat e tij shtypëse në qytetin e Coventry, ajo do të kalonte lakuriq nëpër rrugët e tij. Çuditërisht, ajo e quajti bllofin e tij dhe bëri pikërisht këtë, duke çliruar njerëzit e Coventry nga shtypja e tyre dhe duke hyrë në librat e historisë. Ndonëse kjo mund të mos ketë ndodhur, duket shumë e ngjashme me aktin e pendesës, ku një person që dëshiron t'i drejtohet Zotit dhe të shlyejë veten, do të ecë nëpër rrugët e qytetit ose qytetit të tij me flokët ulur dhe vetëm këmishën e tij për të veshur. ato. Zakonisht nuk ishte menduar si një akt rebelimi, por disa e kanë shtrembëruar atë në një veprim mjeshtëror PR, ose sfidë kundër një sistemi.

Edhe nëse dikush është i veshur me rrobatë përshtatshme për shoqërinë, mund të ketë mënyra të tjera për të luajtur rebelin. Kur normanët pushtuan Anglinë anglo-saksone në 1066, ata sollën me vete stilin e fytyrave të rruara dhe të flokëve të prera. Kjo ishte në kontrast të plotë me anglo-saksonët, të cilët krenoheshin shumë me flokët e tyre të rrjedhshëm dhe mjekrën burrërore. Stili i tyre ishte aq i rrënjosur në shoqërinë e tyre, saqë kishte ligje kundër burrave që të prisnin mjekrën dhe flokët e burrave të tjerë. Gjobat për një veprim të tillë ishin edhe më të mëdha se sa për shkelje të tilla si shpimi i fytit të një njeriu tjetër ose heqja e gishtave të tij. Kur Uilliam Pushtuesi krijoi një ligj që detyronte burrat anglo-saksone të rruanin në mënyrë që t'i përshtateshin pamjes së re të shoqërisë, ata u rebeluan. Ata ruajtën pamjen e tyre krenare. Koncepti ishte aq i rëndësishëm për kulturën e tyre, saqë kishte ende burra në shekullin e 12-të që kishin stilin e anglo-saksonëve para-Norman.

Shiko gjithashtu: Duke vdekur për një Humbug, helmimi i ëmbëlsirave në Bradford 1858

Një mbret dhe witan i tij – nga Hexateuch i vjetër anglez i shekullit të njëmbëdhjetë [Biblioteka Britanike]

Në shekullin e 14-të, Vdekja e Zezë solli tmerr dhe dëshpërim për vendin, duke shkatërruar popullsinë dhe duke vrarë miliona. Krijoi gjithashtu një botë të re të guximshme, ku pagat ishin të larta dhe punëtorët në kërkesë për shkak të rënies së papritur të popullsisë. Kjo përhapi prosperitetin midis klasave të ulëta dhe moda pasqyroi statusin e tyre të sapokrijuar si persona të pasur me mjete. Tregtarët filluan të visheshin me rroba të shtrenjta, ekzotikegratë e modës dhe të fermerëve vërshonin me gëzof sikur të ishin zonja të oborrit. Ky nuk ishte aq një rebelim sesa një shfaqje. Megjithatë, Eduardi III nuk u pa në këtë mënyrë, i cili filloi të miratonte një sërë "ligjesh të përmbledhura" për të rregulluar modën e njerëzve. Për të, duhet të ketë shenja të dukshme të klasës dhe rolit të një personi në shoqëri. Prostitutat, për shembull, u detyruan të mbanin kapuça me vija për të treguar rolin e tyre. Tregtarët nuk mund të mbanin më importe ekzotike, duke mbajtur kështu industrinë e tekstilit të Anglisë të begatë dhe duke rregulluar stilin e anglezëve në një njësi kohezive. Sigurisht që jo të gjithë i zbatuan rregullat, siç do të mësojmë më vonë.

Sundimtarët jopopullorë ose rregullat jopopullore gjithmonë përballeshin me rebelim deri në një farë mase. Për ata që ishin në pozitat e pushtetit, ishte e domosdoshme të mbanin mend se njerëzit e zakonshëm ishin përgjegjës për ngritjen dhe rënien e shumë figurave në shoqëri. Ndonjëherë ishte edhe më e rrezikshme të rebelohej kundër tyre sesa kundër klasës së fuqishme sunduese.

John of Gaunt

Shiko gjithashtu: Beteja e Kepit të Shën Vincentit

Një figurë e tillë që e mësoi këtë në mënyrën e vështirë ishte Sir John Swinton, i cili punoi për John of Gaunt në një kohë kur ai ishte shumë jopopullore. Në vitin 1377 Swinton shpërfilli ndjenjat e njerëzve ndaj Gaunt dhe parakaloi nëpër rrugët e Londrës duke veshur distinktivin e gjallë të John of Gaunt në jakën e tij për t'i bërë të ditur të gjithëve se sa krenar ishte që punonte për të.

Kjonuk doli mirë për të. Distinktivi u pa menjëherë dhe filloi të formohej një turmë. Më pas Swinton u tërhoq zvarrë nga kali i tij, distinktivi i tij u hoq nga jaka dhe ai filloi të merrte rrahjen e jetës së tij. Në momentin e fundit, kryetari i bashkisë së Londrës, duke dëgjuar për trazirat, ndërhyri dhe shpëtoi Swinton nga ai që do të kishte qenë një fat i tmerrshëm.

Ndonëse mund të duket se ligjet e përmbledhura do të zhdukeshin sapo të rivendosej rendi pas kaosit të viteve 1300, nuk ishte kështu. Sundimtarët Tudor panë vlerë të madhe tek ata, duke qenë në gjendje të kontrollonin popullsinë dhe t'u kujtonin atyre të qëndronin brenda stacionit të tyre. Megjithatë, me rregulla kaq të rrepta, ishte e natyrshme që disa do të përpiqeshin të rebeloheshin në përpjekje për të nxjerrë në pah pasuritë e tyre. Këto rregulla zgjatën deri në shekullin e 17-të, kështu që kishte shumë mundësi për t'u rebeluar. Kishte raste të njerëzve që rebeloheshin në mënyrë diskrete, si për shembull një anëtar i King's College i cili u dërgua në burg në 1576 sepse kishte veshur pantallona të stilit grek poshtë veshjes së tij. Kishte gjithashtu njerëz që shpërfillnin në mënyrë flagrante rregullat, si për shembull një shërbëtor që u arrestua për të veshur "një çorape shumë të përbindshme dhe të egër". Kjo supozohet të jetë rezultat i mbushjes së tepërt të çorapeve të tij përtej maksimumit 1 ¾ jard të mbushjes së lejuar për shërbëtorët, nxënësit dhe studentët.

Ligjet vazhduan të rregullonin qytetarët anglezë, madje edhe jashtë shtetit.Shumë udhëheqës të hershëm në Amerikën koloniale u përpoqën të krijonin ligje që rregullonin modën, si një ligj i vitit 1651 në Masaçusets, i cili vendosi një gjobë prej 10 shilingash për këdo që mbante "ndonjë dantelle prej ari ose argjendi, ose butona ari dhe argjendi, ose ndonjë dantellë kocke mbi 2s. për oborr, ose kapuç mëndafshi, ose shalle” nëse pasuria e tyre nuk i kalonte 200 paund. Megjithatë, në kohën e shekullit të 18-të, moda rebele nuk ishte çështja më urgjente. Me ardhjen e Revolucionit Amerikan, çdo ligj i mbetur përmbledhës doli nga dritarja dhe bashkë me to shkoi edhe stili evropian. Shumica e Patriotëve përshtatën një stil të thjeshtë në kontrast të plotë me bezdinë e evropianëve. Benjamin Franklin shpesh përdorte stilin e thjeshtë të një kuakeri amerikan dhe linte flokët e tij natyralë të lëshoheshin rreth fytyrës së tij, në vend që të fshihej nën një parukë pluhur. Kjo jo vetëm që u rebelua kundër modës sunduese të anglezëve rreth tij, por e veçoi atë nga fqinjët e tij besnikë duke portretizuar ato që ai mendonte se idealet e Amerikës duhet të ishin: të ndershëm dhe të drejtpërdrejtë.

Benjamin Franklin i veshur me një kostum mëndafshi në oborrin francez c. 1778

Gjatë gjithë historisë këto paraqitje të jashtme ishin në kundërshtim të mirëfilltë me shoqërinë e tyre dhe manifestuan atë që rebelët ndjenin vërtet në zemrat e tyre. Ata kanë nxitur trazira, kanë provokuar ndryshime dhe kanë përforcuar bindjet personale, të gjitha pa thënë asnjë fjalë. Ndonjëherë, moda mund të dërgojëmesazhi më i zëshëm nga të gjithë.

Laura Walls është një historiane dhe shkrimtare, pasi ka marrë masterin e saj në Studime Muzeale nga Universiteti Kingston. Ajo ka punuar më parë për National Trust dhe në Kullën e Londrës, si dhe vende të tjera historike në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.