Kalaja e Edinburgut

 Kalaja e Edinburgut

Paul King

Ndërhyrja e shkëmbinjve magmatikë, e njohur tani si Shkëmbi i Kalasë, u formua nga aktiviteti vullkanik miliona vjet më parë. Kjo prizë ishte më rezistente ndaj erozionit nga akullnajat në maksimumin e fundit akullnajor në krahasim me shtratin përreth, duke lënë vendin e famshëm mbrojtës që njohim sot.

Muret mbrojtëse të kështjellës shpërndahen në shtratin e ekspozuar sikur të ishin një entitet. Për vendbanimin e Edinburgut, ka pasur gjithmonë një monument mbrojtës që ruante qytetin, kështu që shkëmbi dhe mbrojtja kanë shkuar gjithmonë krah për krah.

Vendbanimi i ndërtuar rreth vendit të Din Eidyn; një kështjellë mbi shkëmb dhe vendbanim i lulëzuar romak. Vetëm pas një pushtimi nga Angles në 638 pas Krishtit, shkëmbi u bë i njohur me emrin e tij anglez; Edinburgu. Qyteti i Edinburgut u rrit nga kështjella me shtëpitë e para të ndërtuara në zonën që tani quhet Lawnmarket dhe më pas poshtë shpatit të shkëmbit, duke formuar një rrugë të vetme, Royal Mile. Rruga quhet kështu sepse ishte rruga që do të merrte anëtarët e familjes mbretërore kur të udhëtonin në kështjellë, dhe shumë e shkelën këtë rrugë.

Ajo u bë kështjella kryesore mbretërore e Skocisë në Mesjetë, duke marrë rolin si seli për sherifi i Edinburgut; trupat ushtarake u vendosën atje, së bashku me trenin e armëve mbretërore, dhe bizhuteritë e kurorës u ruajtën. Ishte mbreti David I ai që në vitin 1130 ndërtoi për herë të parë disa nga ndërtesat mbresëlënëse dhe të frikshmeshohim sot. Kapela, kushtuar nënës së tij, Mbretëreshës Margaret, ende qëndron si ndërtesa më e vjetër në Edinburg! Ai i mbijetoi një serie të vazhdueshme dëmtimesh gjatë Luftërave të Pavarësisë së Skocisë me "armikun auld", anglezët.

Siç u përmend më parë, Royal Mile quhet ashtu si ai është rruga e familjes mbretërore që udhëton deri në kështjellë. Kjo është e vërtetë, por disa, megjithatë, nuk u afruan me qëllime dashamirëse. Muret kanë duruar rrethim pas rrethimi nga duart e anglezëve, dhe udhëheqja e kështjellës ka ndryshuar duart pothuajse shumë herë.

I pari që e pushtoi kështjellën nga skocezët ishte Eduardi I pas një rrethimi tre ditor në 1296. Por më pas, pas vdekjes së mbretit në 1307, fortesa angleze u dobësua dhe Sir Thomas Randolph, Earl of Moray, duke vepruar në emër të Robert Bruce, e rifitoi atë në 1314. Ai ishte një sulm i befasishëm nën mbulesën e errësirës , nga vetëm tridhjetë burra që u ngjitën në shkëmbinjtë e veriut. Njëzet vjet më vonë ajo u rimor nga anglezët, por vetëm shtatë vjet pas kësaj, Sir William Douglas, një fisnik dhe kalorës skocez, e mori atë përsëri me një sulm të befasishëm nga njerëzit e tij të maskuar si tregtarë.

Kulla e Davidit (ndërtuar në 1370 nga David II, djali i Robert Bruce, i cili ishte kthyer në Skoci pas 10 vjetësh në robëri në Angli) u ndërtua si pjesë e rindërtimit të vendit të kështjellës pas shkatërrimit.gjatë Luftërave të Pavarësisë. Ai ishte i madh për një ndërtesë të kohës, tre kate dhe funksiononte si hyrja e kalasë. Prandaj ishte barriera midis sulmit dhe mbrojtjes së çdo beteje.

Shiko gjithashtu: A po shkon sërish Britania në Norvegji?

Ishte “Rrethimi i Lang” që shkaktoi rënien e kësaj kulle. Beteja e gjatë një viti u shkaktua kur katolike Mary Queen of Scots u martua me James Hepburn, Earl of Bothwell dhe një valë rebelimi kundër bashkimit u ngrit në mesin e fisnikëve të Skocisë. Maria u detyrua përfundimisht të ikte në Angli, por kishte ende mbështetës besnikë që mbetën në Edinburg, duke mbajtur kështjellën për të dhe duke mbështetur pretendimin e saj për fronin. Një nga më të shquarit ishte Sir William Kirkcaldy, Guvernatori i Kalasë. Ai e mbajti kështjellën për një vit kundër "Rrethimit Lang" derisa Kulla e Davidit u shkatërrua, duke ndërprerë furnizimin e vetëm me ujë të kështjellës. Banorët arritën vetëm disa ditë në këto kushte para se të detyroheshin të dorëzoheshin. Kulla u zëvendësua nga bateria e gjysmëhënës që ekziston sot.

Para se të martohej me James Hepburn, Maria lindi James VI (në 1566 burrin e saj të mëparshëm, Lord Darnley) i cili gjithashtu u bë James I i Anglia në "Bashkimi i Kurorave". Pikërisht atëherë gjykata skoceze u nis nga Edinburgu për në Londër, e cila e la kështjellën vetëm me një funksion ushtarak. Monarku i fundit përbanoi në kështjellë ishte Charles I në 1633 përpara kurorëzimit të tij si Mbret i Skocive.

Abdikimi i Mary Queen of Scots 1568

Por edhe kjo nuk i mbrojti muret e kështjellës nga bombardimet e mëtejshme në vitet në vijim! Rebelimet jakobite në shekullin e 18-të shkaktuan shumë trazira. Jakobitizmi ishte lëvizja politike që luftonte për të rivendosur monarkët e Stuartit në fronet e tyre në Angli, Skoci dhe Irlandë. Në Edinburg duhej të kthehej James VII i Skocisë dhe II i Anglisë. Rebelimi i vitit 1715 pa që jakobitët iu afruan në mënyrë dramatike pretendimit të kështjellës në të njëjtin stil që bënin njerëzit e Robert Bruce mbi 400 vjet më parë; duke shkallëzuar shkëmbinjtë me pamje nga veriu. Rebelimi i vitit 1745 pa kapjen e Pallatit Holyrood (në skajin e kundërt të Royal Mile me kështjellën), por kështjella mbeti e pathyer.

(sipër majtas) 'Zbulimi' i Nderimeve të Skocisë nga Sir Walter Scott në 1818 ~ (sipër djathtas) The Crown Jewels

Asnjë veprim i tillë nuk është parë në kështjellën e Edinburgut që atëherë. Kalaja tani shërben si një stacion ushtarak dhe është shtëpia e Memorialit Kombëtar të Luftës Skoceze. Ai është gjithashtu mikpritës i tatuazhit të famshëm ushtarak të Edinburgut. Është shtëpia e Crown Jewels (Nderet e Skocisë) dhe gjithashtu Guri i Fatit që nga kthimi i tij në Skoci nga Westminster, në 1996.

Asnjë vizitë në Edinburg nuk është e plotë pa një ekskursion nëkjo ndërtesë historike dhe frymëzuese që e ka formuar Edinburgun të jetë kryeqyteti që është sot.

Udhëtime në Edinburgh historik

Muzeu s

Kështjella

Shiko gjithashtu: Charles Dickens

Arritja këtu

Edinburgu është lehtësisht i arritshëm si me rrugë ashtu edhe me hekurudhë, ju lutemi provoni udhëzuesin tonë të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar për informacione të mëtejshme.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.