Kolonizimi skocez i Nova Scotia

 Kolonizimi skocez i Nova Scotia

Paul King
Përpjekja më e njohur e Skocisë për t'u bërë një perandori botërore është ndoshta skema famëkeqe Darien në 1698, e cila rezultoi në humbjen e pothuajse 50% të të gjitha parave që qarkullonin Skocinë, duke shkatërruar plotësisht Ultësirën dhe duke çuar në Aktin e Bashkimit midis Anglisë dhe Skocisë ( 1707).

Megjithatë, përpjekja e parë e Skocisë për të kolonizuar Botën e Re ndodhi pothuajse 80 vjet përpara Skemës Darien; kolonizimi i Skocisë së Re.

Në vitin 1621 dhe pavarësisht se ishin nën sundimin e të njëjtit monark, Mbreti James VI i Skocisë (dhe unë i Anglisë), Anglia dhe Skocia ishin krejtësisht të ndara në të gjitha çështjet e kolonizimit. Anglia kishte disa koloni në Botën e Re; Skocia nga ana tjetër nuk kishte fare koloni. Sir William Alexander, Konti i Parë i Stirling, ishte i dëshpëruar për ta ndryshuar këtë; ai parashikoi që Skocia të bëhej një fuqi botërore më vete. Në vitin 1621, atij iu dha një statut nga Mbreti James që e lejonte të krijonte një koloni skoceze në tokat që shtriheshin midis New England dhe Newfoundland. Mbreti James ishte i etur për të rënë dakord; kishte tashmë një Spanjë e Re, New England, New Holland dhe New France – pse nuk duhet të kishte një Skoci të Re?

Shiko gjithashtu: Greva e Vajzave të Ndeshjes

Dyshja parashtroi planet për të renë koloni, duke e emërtuar me stil në latinisht për 'Skocia e Re', Nova Scotia. Ata parashtruan gjithashtu plane për të ndarë administrimin e territorit; vendi do të ndahej në dy krahina,secila prej të cilave do të ndahej në dy dioqeza. Më pas, çdo dioqezë do të ndahej në dhjetë baroni prej 16,000 hektarësh secila. Për të tërhequr skocezët e pasur, këto mund të bliheshin për 1000 merksa (ose 20 £ në sistemin anglez). Kjo i lejoi blerësit të vishte krahët e Nova Scotia, të adresuar si Zotëri, vendi Bt. sipas emrave të tyre dhe natyrisht, zotërojnë toka. Shpresohej se krijimi i këtyre baronive do të ndihmonte për të joshur skocezët për të emigruar në koloninë e re dhe për rrjedhojë të krijonte një ekonomi të re të fortë për të sjellë para në Skoci.

Shiko gjithashtu: Pubët dhe bujtinat më të vjetra në Angli

Kjo dukej se funksionoi; kolonët e parë mbërritën në Nova Scotia në 1622 dhe u vendosën në Port Royal (Anapolis Royal i ditëve të sotme). Megjithatë, kolonëve u mungonin aftësitë e nevojshme për të ndërtuar dhe mbajtur një koloni të suksesshme dhe u përballën me disa vështirësi. Problemi i parë që u ndesh ishin pyjet e dendura të rajonit; toka duhej pastruar përpara se të ngriheshin ndërtesat e duhura. Me afrimin e dimrit të parë, shumë nga kolonët e rinj vdiqën nga sëmundja. Ata që mbijetuan vazhduan të vuajnë, pasi shtëpitë e tyre ishin të ndërtuara keq dhe shumë shpejt u larguan. Në 1629 William Alexander, djali i Sir William, solli 70 kolonë në Port Royal dhe aty ndërtoi Fort Charles. Qëllimi i kësaj ekspedite të dytë ishte të forconte koloninë me kolonë me aftësitë praktike të nevojshme për të ndërtuar dhe mbajtur një koloni. Megjithatë, tëLufta e vazhdueshme me Francën pengoi çdo furnizim që vinte nga Skocia dhe sulmet tokësore nga trupat koloniale franceze detyruan shumë kolonë të ktheheshin në shtëpi ose të iknin në jug në New England. Kur toka e kolonisë iu kthye francezëve në 1632, kolonët u detyruan të ktheheshin në Skoci.

Stema e Nova Scotia; Gjembaku dhe dafina përfaqësojnë përkatësisht Skocinë dhe paqen. Njëbrirëshi përfaqëson gjithashtu Skocinë, ndërsa tjetri është një përfaqësues i Kombit të Parë Mi'kmaq, autokton në Nova Scotia

Pas më shumë se një shekulli mosmarrëveshjesh midis anglezëve dhe francezëve, territori i Më në fund Nova Scotia ishte fort në duart e anglezëve. Shumë skocezë e shfrytëzuan këtë mundësi për t'u kthyer në koloni, qoftë nga territore të tjera në New England ose nga Skocia kontinentale. Këta kolonë skocezë së shpejti përbënin shumicën e popullsisë së Nova Scotia-s në zhvillim. Pjesa më e madhe e këtyre kolonëve erdhën nga Ultësira, nga Dumfries dhe zonat Borderland të Skocisë. Megjithatë, pas betejës së Cullodenit në 1745, shumë malësorë gjithashtu bënë udhëtimin për në Nova Scotia; katolikët dhe jakobitët e persekutuar që ndjenin nevojën për t'u larguar nga Skocia. Një numër i madh skocezësh migruan gjithashtu gjatë pastrimit të malësive në shekujt 18 dhe 19. Këta migrantë erdhën në koloni përmes porteve të Sidneit, Halifax dhe shumicës së tyremë e rëndësishmja, Pictou. Midis viteve 1770 dhe 1815, afro 15,000 skocezë udhëtuan nga vendlindja e tyre për t'u vendosur në Nova Scotia, duke përbërë thelbin e kolonëve atje; ishte për këtë arsye që porti i Pictou u bë i njohur si "Vendlindja e Skocisë së Re". Për shkak të numrit të madh të malësorëve, galeishtja u bë shpejt gjuha e tretë evropiane më e zakonshme e folur në Kanada, pas anglishtes dhe frëngjishtes.

Flamuri i Nova Scotia

Prandaj, ndryshe nga fatkeqësia Darien, përpjekja e parë e Skocisë për kolonizim, pavarësisht pengesave në vitet e para, ishte në shumë mënyra një sukses. Migrimi i madh i skocezëve gjatë shekullit të 18-të dhe 19-të tregon se si, edhe pse Skocia tani ishte pjesë e Britanisë së Madhe, Nova Scotia ishte ende e ndikuar fuqishëm nga Skocia. Edhe sot Nova Scotia ka ende një pjesë të madhe të njerëzve që identifikohen si kanadezë skocezë, dhe janë në një farë mënyre të lidhur me emigrantët skocezë. Suksesi i Skocisë në kolonizimin e Nova Scotia mund të shihet, jo vetëm në historinë e saj, por edhe në banorët e saj – si në të kaluarën ashtu edhe në të tashmen.

Shkruar nga Henry Whitelaw. Unë jam një student 17-vjeçar i Formës së Gjashtë të Lartë me një ndjenjë të fortë krenarie skoceze. Unë kam qenë i interesuar për historinë që në moshë të re, kryesisht për shkak të dashurisë sime për të lexuar dhe shpresoj të vazhdoj të studioj histori në universitet. Më pëlqejnë romanet e trilluara historike, dhe sa herë që lexoj një të tillë më çonUnë vazhdoj të hulumtoj ngjarjet reale historike dhe të vendos prapa saj.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.