Luftërat e Trëndafilave

 Luftërat e Trëndafilave

Paul King

Mbreti Plantaganet Henri VI ishte një mbret i dobët, i martuar me një princeshë ambicioze franceze, Margaretën e Anzhuit. Në këtë kohë, në oborr kishte një seri komplekse rivalitetesh dhe xhelozish midis familjeve të fuqishme fisnike. Mbretëresha dhe rrethi i saj i fisnikëve njiheshin si Lancastrians sipas mbiemrit të Henrit, Lancaster. Partia e fisnikëve që kundërshtonin mbretëreshën dhe lankastrianët udhëhiqej nga Richard, Duka i Jorkut, kushëriri i Henrit, i cili gjithashtu rridhte nga mbreti Eduard III dhe për këtë arsye kishte gjithashtu një pretendim për fronin e Anglisë. Ata njiheshin si Jorkistë.

Henri VI vuajti nga periudha të çmendurisë. Gjatë një prej këtyre periudhave në 1454, Richard of York u emërua "Mbrojtësi i Mbretërisë". Veprimi i tij i parë ishte shkarkimi i disa këshilltarëve Lancastrian të Mbretëreshës, gjë që shkaktoi një ndjenjë të madhe të keqe. Mbreti u shërua disa muaj më vonë dhe Jorku u shkarkua përfundimisht.

Mbreti i dobët dhe i sëmurë nuk ishte në gjendje të kontrollonte mbretëreshën e tij ambicioze nga njëra anë dhe Jorkisti Earl of Warwick, 'mbretbërësi', më ana tjetër.

Shiko gjithashtu: Mbretëritë anglosaksone të epokave të errëta

Të dyja palët filluan të rekrutojnë ushtarë dhe të përgatiteshin për luftë. Shumë ushtarë sapo ishin kthyer nga Lufta Njëqindvjeçare në Francë, kështu që rekrutimi i njerëzve të stërvitur për të luftuar ishte i lehtë. Secila palë zgjodhi një distinktiv: Trëndafilin e Kuq për Lancasterin dhe Trëndafilin e Bardhë për Jorkun.

Në 1455, vetëm dy vjet pas përfundimit të Luftës Njëqindvjeçare, shpërtheu kjo luftë civile dinastike. Atyishte gjakderdhje e jashtëzakonshme pasi forcat e mundura nga të dyja palët u vranë brutalisht nga fitimtarët.

Një Kronologji e Luftërave të Trëndafilave

22 maj 1455: Beteja e Parë e St. Albans. Një fitore e Yorkistëve gjatë së cilës u vra Duka i Somerset (një nga udhëheqësit Lancastrian). Duka i Jorkut u riemërua Mbrojtës, më pas u shkarkua përsëri në 1456. Mbretëresha Margaret nxiti ndjenjën anti-jorkiste në gjykatë. Richard, Duka i Jorkut, ndikimi i tij u minua dhe ai u përjashtua nga këshilli mbretëror.

23 shtator 1459: Beteja e Blore Heath. Një fitore Yorkiste.

12 tetor 1459: Beteja e Urës Ludford. Këtë herë, një fitore Lancastriane. Mbretëresha deklaroi pronat e Yorkistëve dhe jetët e humbura. Richard of York iku në Irlandë.

10 korrik 1460: Beteja e Northampton. Një fitore Yorkiste; Mbreti Henri VI u kap. Masakra e të burgosurve e urdhëruar nga Earl of Warwick. Mbretëresha iku në Uells.

10 tetor 1460. Kthimi i Richard of York i cili u shpall trashëgimtar i fronit. Si përgjigje, Mbretëresha ngriti një ushtri të re.

30 dhjetor 1460. Beteja e Wakefield. Yorkistët u mundën dhe Richard, Duka i Jorkut, u vra. Ai u pasua nga djali i tij Eduardi.

2 shkurt 1461: Beteja e Mortimer Cross. Djali i Richard of York-ut, Edward, Earl of March ishte fitimtar.

17 shkurt 1461: Beteja e dytë e St Albans. Një fitore për Shtëpinë e Lancaster. Henri VIi shpëtuar.

nga e majta në të djathtë:

Henri VI, Eduardi IV, Eduardi V, Rikardi III

4 mars 1461. Edward of York, Edward IV, shpallur mbret në Londër.

9 Mars 1461. Beteja e Towton. Një tjetër fitore e Yorkistëve për Earl of Warwick. Fluturimi i Mbretit Henri, Mbretëreshës Margaret dhe Princit të Uellsit për në Skoci.

24 qershor 1465: Henri VI kapet dhe burgoset në Kullën e Londrës.

1 maj 1470. Pas grindjeve me Eduardin IV, Warwick Kingmaker iku në Francë Atje ai bashkoi forcat me Mbretëreshën Margaret përpara se të kthehej në Angli dhe të rivendoste Henrikun VI në fron Lancastrian më 13 tetor.

Shiko gjithashtu: Lord Liverpool

14 mars 1471. Mbreti Yorkist Eduard iku në Francë, duke u kthyer me një ushtri të vogël.

14 prill 1471. Beteja e Barnetit. Një fitore për ushtrinë Yorkiste të Eduardit. Warwick Kingmaker u vra.

4 maj 1471. Beteja e Tewkesbury. Një disfatë për ushtrinë Lancastrian, të udhëhequr nga Mbretëresha Margaret dhe Princi i Uellsit. Princi i Uellsit u vra dhe mbretëresha u kap.

21- 22 maj 1471. Henri VI u vra në Kullën e Londrës. Henry Tudor, konti i Richmondit dhe pretenduesi Lancastrian për fronin, iku në Francë.

Jorkisti Eduard IV ishte tani mbreti i padiskutueshëm.

9 Prill 1483. Vdekja e Eduardit IV, pasoi nga djali i tij i vogël Eduard V.

Qershor 1483. Eduardi V dhe vëllai i tij u shpallën të paligjshëm nga Parlamenti. Richard Duka iGloucester, vëllai i Eduardit IV, kërkoi të merrte fronin si Richard III

Ndoshta verën e vitit 1483. Vrasja e Edward V dhe vëllai i tij në Kulla e Londrës.

7 gusht 1485. Henry Tudor, i fundit nga Lancastrianët, zbarkoi në Milford Haven në Uells.

22 gusht 1485. Beteja e Bosworth. Mbreti Richard III vrau dhe Lancastrian Henry Tudor u bë Mbreti Henry VII.

Henri u martua me Elizabeth e York-ut duke bashkuar kështu dy shtëpitë dhe themeloi dinastinë Tudor. Trëndafili Tudor përfshin trëndafila të kuq dhe të bardhë për të simbolizuar bashkimin e shtëpive të York-ut dhe Lancaster-it.

Betejat në luftërat e trëndafilave

The Beteja e parë e St Albans 22 maj, 1455
Beteja e Blore Heath 23 shtator, 1459
Beteja e Northampton (1460) 10 korrik 1460
Beteja e dytë e St Albans 17 shkurt 1461
Beteja e Towton 29 Mars, 1461
Beteja e Barnet 14 Prill, 1471
Beteja e Tewkesbury 4 maj 1471
Beteja e Fushës Bosworth 22 gusht 1485
Beteja e Stoke Field 16 qershor, 1487

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.