Pace Egging

 Pace Egging

Paul King

Pace-Egging është një zakon i lashtë i Lancashire dikur i përhapur dhe ende gjendet në pjesë të qarkut sot.

Pace-Eggs janë vezë të dekoruara posaçërisht për një festë në kohën e Pashkëve dhe janë një traditë shekullore.

Vezët fillimisht mbështillen me lëkurat e qepëve dhe zihen, duke i dhënë lëvozhgave një efekt të artë dhe lara-lara. Kjo është mënyra tradicionale e dekorimit të vezëve, ndonëse sot ato shpesh lyhen.

Veza e ritmit u mor seriozisht...për shembull në rrëfimet shtëpiake të mbretit Eduard I ka një artikull prej 'një shilingë dhe gjashtë pena' për dekorimin dhe shpërndarjen e 450 Pace-vezëve!'

Në Grasmere, Cumbria, në muzeun Wordsworth mund të shihet një koleksion vezësh shumë të dekoruara të bëra fillimisht për fëmijët e poetit.

Zakonisht vezët Pace ose haheshin të dielën e Pashkëve ose u shpërndaheshin Pace-Eggers.

Këto Pace-Egger dikur ishin një pamje e zakonshme në fshatrat e Lancashire. Ata ishin grupe 'mamash' të veshur në mënyrë fantastike të kompletuara me fytyra të nxira, të veshura me lëkurë kafshësh dhe të zbukuruar me shirita dhe shirita.

Bury Pace-Eggers 2001 – © John Frearson

Ata u përpunuan nëpër rrugë duke kënduar këngën tradicionale të Pace-Egger dhe duke mbledhur para si haraç.

Në Burscough pranë Ormskirk procesioni i Pace-egger mbijetoi deri vonë, dhe ishte një rast shumë i mirë!

Përfshirë procesionipersonazhe të ndryshme… Rinia Fisnike, Zonja Gay, Ushtari Trim dhe Plaku Toss-Pot! The Old Toss-Pot ishte një bufon i dehur që mbante një bisht të gjatë kashte të mbushur me karfica. Nuk ishte e mençur të kapje bishtin Old Toss-Pots.

Shiko gjithashtu: Mjetet juridike popullore

Në Avenham Park në Preston turmat mblidhen ende sot për të parë garën e vjetër tradicionale të rrokullisjes së vezëve në shpatet me bar.

The vezët zihen fort dhe më pas zbukurohen, dhe qindra fëmijë sot konkurrojnë për të parë se kujt veza mund të rrokulliset më larg pa u plasaritur.

Një paralajmërim për të gjithë... lëvozhgat boshe të vezëve duhet të shtypen sepse janë të njohura në Lancashire shtrigat që i përdorin si varka.

Ju jeni paralajmëruar!!

Imazhi i vogël © John Frearson

Shiko gjithashtu: Dhjakon Brodi

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.