Udhëzues historik i Skocisë Verilindore

 Udhëzues historik i Skocisë Verilindore

Paul King

Tabela e përmbajtjes

Fakte rreth Skocisë Verilindore

Popullsia: Përafërsisht. 662,000

I famshëm për: naftën e Detit të Veriut, ndërtesat graniti

Shiko gjithashtu: Tommy britanik, Tommy Atkins

Largësia nga Londra: 10 – 13 orë

Shiko gjithashtu: Tyne historike & Udhëzuesi i veshjes

Mali më i lartë: Ben Lawers (1,219 m)

Delikatesë lokale: Aberdeen Butteries (Rowies)

Aeroportet: Aeroporti Aberdeen

Verilindja është një nga rajonet më pak të vizituara të Skocisë, megjithëse ajo që i mungon te turistët më shumë sesa e kompenson në vendet historike! Aberdeenshire në fakt mban titullin si qarku me më shumë kështjella për milje katror, ​​ndërsa për sa i përket peizazhit natyror ka kodra dhe milje me vijë bregdetare të paeksploruar.

Aberdeenshire dhe qarku i tij fqinj i Moray janë gjithashtu qendra e Industria britanike e naftës dhe gazit në Detin e Veriut dhe gjatë 50 viteve të fundit janë zhvilluar në një nga zonat më të begata në Skoci. Aberdeen, i njohur gjithashtu si Qyteti i Granitit, është plot me ndërtesa historike dhe madje krenohet me një plazh të gjatë dhe me rërë.

Më tej në perëndim, në kufijtë e Perthshire dhe Malësive, peizazhi fillon të ndryshojë në toka moorale dhe malet. Këtu afër Inverness, do të gjeni dy vendet kryesore të betejës Culloden (beteja e fundit e zhvilluar ndonjëherë në tokën britanike) dhe Auldearn (pjesë e Luftërave të Tre Mbretërive).

Nëse po planifikoni një vizitë në këtë zonë atëherë ne rekomandojmëfluturimi në aeroportin e Aberdeen pasi udhëtimi mund të jetë mjaft i gjatë, madje edhe nga Edinburgu ose Glasgow.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.