Историски водич за областа Камбрија и езеро

 Историски водич за областа Камбрија и езеро

Paul King

Факти за Камбрија

Население: 500.000

Познат по: Езерскиот округ, езерото Виндермер, Адријан Ѕид

Исто така види: Бисерни кралеви и кралици

Одалеченост од Лондон: 4 – 5 часа

Локални деликатеси: колбас Камберленд, джинджифилово од Грасмер, лепливо кафе Пудинг, торта Кендал Минт

Аеродроми: Аеродром Карлајл

Каунти град: Карлајл

Окрузи во близина: Нортамберленд, Јоркшир, Ланкашир

Исто така види: Големиот пожар во Лондон

Добредојдовте во Камбрија и Езерската област, многу популарна туристичка дестинација со своите планини, езера и водопади. Езерскиот округ е најголемиот национален парк во Англија и нуди одлични можности за активности на отворено. Овде ќе ги најдете Scafell Pike, највисоката планина во Англија и Wastwater, најдлабокото езеро во Англија.

Истражете го второто по големина езеро во Англија, Ullswater, со викторијански пароброд. Овие елегантни дами на езерото превезуваат пошта и патници нагоре и надолу по водата од 1849 година. Малку познат факт е дека во Езерската област, всушност има само едно езеро: езерото Басентвејт. Другите езера се именувани како „вода“ како Улсвотер и Дервентвотер, или „само“ како Грасмер и Виндермер.

Селата покрај езерото нудат независни продавници, кафулиња, пабови и ресторани, а селата на Кумбрија е преполна со селски хотели и пријатни гостилници.

Зачудувачкиот пејзаж на Езерскиот округ ги привлече посетителите завекови. Поетот Вилијам Вордсворт живеел во Дов Котиџ во близина на Амблсајд 14 години. Неговата куќа сега е музеј на неговиот живот и дела. Беатрикс Потер, авторка на „Приказната за зајакот Питер“, исто така живеела во близина на Амблсајд, на Хил Топ. „Светот на Беатрикс Потер“ во Боунс-он-Виндермер е популарна семејна атракција.

Кумбриа е богата со историски места и атракции. Еден од најраните камени кругови и секако еден од најдраматично лоцираните, е неолитскиот Камениот круг Каслериг во близина на Кесвик. Постојат и римски локации во округот, вклучително и друго место на спектакуларна локација; Римската тврдина Хардкнот. Оваа изолирана и оддалечена римска станица вреди да се посети, не само поради археологијата туку и поради глетките над Ескдејл! Адријановиот ѕид исто така минува низ Камбрија; најдолгиот непрекинат преостанат дел од римскиот ѕид може да се види во тврдината Бирдосвалд во Гилланд во близина на Брамптон.

Подоцна замоци во оваа област биле изградени со помош на камен од римскиот ѕид, вклучувајќи го и сега разурнатиот замок Трирмен од 14 век и замокот Bewcastle, изграден на местото на римска тврдина.

Регионалните деликатеси вклучуваат торта Kenndal Mint, популарна кај планинарите, планинарите, па дури и поларните истражувачи како извор на енергија. Омилениот англиски десерт, Стики тофи пудинг се вели дека потекнува од 1960-тите во хотелот Шароу Беј во Лејк Дистрикт. Камберлендколбасот традиционално се продава во форма на прстен, а не во врски, и е зачинет со билки и зачини, особено бибер. Колбасите Камберленд може да се купат и по тежина и по должина: тие можат да бидат долги до 4 стапки!

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.