Beteja e Otterburn

 Beteja e Otterburn

Paul King

Tabela e përmbajtjes

Menjëherë pasi armëpushimi i trazuar i shekullit të 14-të kishte skaduar midis mbretërive të Anglisë dhe Skocisë, skocezët vendosën të përfitonin nga lufta për pushtet që ekzistonte midis mbretit anglez Richard II dhe baronëve të tij, duke ngritur bastisje të mëdha ndërkufitare.

Në verën e vitit 1388 James, Earl of Douglas udhëhoqi një forcë prej rreth 6,000 burrash përtej kufirit në Angli dhe në Durham, duke djegur dhe plaçkitur ndërsa shkonin.

Earl of Northumberland dërgoi djalin e tij Henry Hotspur Percy për të kapur skocezët plaçkitës në rrugën e tyre për në shtëpi për t'u mësuar atyre një mësim. Hotspur u quajt kështu pasi ai kishte një temperament disi të zjarrtë.

Gjatë një përleshjeje fillestare, Hotspur dhe Douglas u takuan përleshje trup me trup dhe gjatë takimit që pasoi, flamuri mëndafshi i Percy u kap nga Douglas.

Duke u kthyer në kufi me përfitimet e tij të paligjshme, Douglas ndaloi për herë të fundit për të rrethuar kështjellën në Otterburn.

Ekzistojnë dy tregime të veçanta se pse Douglas vendosi të vonojë kthimin e tij në Skoci. E para është se ai thjesht nuk ishte në dijeni se Percy ishte në një ndjekje kaq të nxehtë; versioni i dytë dhe më kalorësiak është se Douglas ndaloi për t'i dhënë Hotspur mundësinë për të rifituar ngjyrat e tij. Sido që të jetë, mbërritja e Percy në fushën e betejës në Otterburn në mbrëmjen e hershme i befasoi skocezët. Skocezët, megjithatë, ishin të shpejtë për t'iu përgjigjur sulmit dhe shpejtnisi një kundërsulm.

Lufta e ashpër vazhdoi gjatë gjithë natës, por përfundimisht skocezët siguruan një fitore vendimtare. Megjithatë fitorja pati një kosto, pasi Douglas u vra në luftime dhe megjithëse Henry Percy dhe njëzet e një kalorës të tjerë u kapën, reputacioni i Hotspur si një udhëheqës heroik ishte siguruar.

Kliko këtu për një hartë e fushëbetejës.

Shiko gjithashtu: Yorkshire pudding

Fakte kryesore:

Data: 5 gusht 1388

Shiko gjithashtu: Udhëzues historik Derbyshire

Lufta: Luftërat Anglo-Skoceze

Vendndodhja: Afër Otterburn, Northumberland

Belligerents: Anglia dhe Skocia

Fitimtarët: Skocia

Numrat: Anglia rreth 8000, Skocia rreth 6000

Viktimat: Të panjohura

Komandantët : Henry Percy (Angli), James Douglas (Skoci)

Vendndodhja:

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.