Fjalimi i Mbretit

 Fjalimi i Mbretit

Paul King

Ndoshta e keni parë filmin fitues të çmimeve – i cili u nominua për 12 Oscar – tani mund të shikoni transkriptin origjinal të Fjalimit të Mbretit, i cili u dërgua në Scotland Yard në 1939, duke njoftuar se Britania po shkonte në luftë.

Transkripti – i cili iu transmetua kombit më 3 shtator 1939 – mund të shihet falas në Koleksionin Historik të Policisë Metropolitane – së bashku me qindra dokumente të tjera, artefakte dhe imazhe që detajojnë historinë e policisë që nga viti 1829.

Shiko gjithashtu: Haggis, pjatë kombëtare e Skocisë

Fjalimi i Mbretit – me Colin Firth-in kryesor – tregon historinë frymëzuese të Xhorxhit VI, i cili e kapërcen belbëzimin e tij teksa merr pa dëshirë fronin kur vëllai i tij, Eduardi VIII abdikon në vitin 1936 mbi planet e tij për t'u martuar me Wallis Simpson të divorcuar dy herë.

Shiko gjithashtu: Medaljen Dickin

Një seri njoftimesh nga Mbreti dhe Kryeministri u transmetuan në vend duke kërkuar ndihmën e policisë për t'i bërë njerëzit të ndiqnin masat paraprake të sulmit ajror dhe të mbanin maska ​​kundër gazit. Gjithashtu u formua një kabinet lufte dhe njerëzve iu kërkua të qëndronin të vendosur dhe të vendosur në betejën përpara.

Në fjalimin e tij të parë, më 3 shtator 1939, Mbreti George V1 tha: “Në këtë orë të rëndë, ndoshta më fatale në historinë tonë, për herë të dytë në jetën e shumicës prej nesh jemi në luftë. Pa pushim ne jemi përpjekur të gjejmë një rrugëdalje paqësore nga dallimet mes nesh dhe atyre që tani janë armiqtë tanë. Por ka qenë e kotë. Detyrëdo të jetë e vështirë. Mund të ketë ditë të errëta përpara dhe lufta të mos kufizohet më në fushën e betejës.”

Mbreti i ri fitoi shpejt respektin e ministrave dhe popullit të tij dhe puna e tij e palodhur dhe mënyra e tij e ndërgjegjshme përfundimisht i sollën respekt në luftën e tij vend i shqyer.

Neil Paterson, Menaxher i Koleksionit Historik tha: “The Met është në një pozicion kaq unik për të pasur një histori të pasur dokumentesh, fotosh dhe imazhesh që datojnë që nga viti 1829. Ne jemi shumë krenarë për Koleksioni – i cili është falas për t’u parë – dhe njerëz nga e gjithë bota vijnë rregullisht për ta parë atë.”

Shihni transkriptin më poshtë të fjalimit të Mbretit:

Koleksioni Historik është i bazuar në Empress State Building, Empress Approach, Lillie Road, Londër, SW6 1TR, Londër, nga ora 10:00 – 16:00 ditëve të javës.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.