Afati kohor i Luftës së Krimesë

 Afati kohor i Luftës së Krimesë

Paul King

Lufta e Krimesë ishte një konflikt i zhvilluar midis Perandorisë Ruse kundër një aleance të trupave franceze, britanike, osmane dhe sardenë. Lufta shpërtheu në vjeshtën e 1853 dhe përfundoi në mars 1856 me Traktatin e Parisit. Lufta e Krimesë ishte një konflikt që rezultoi në një numër të madh të vdekjeve dhe për shumë pati pasoja të gjera.

Shkurt 1853- Kryeministri Lord Aberdeen emëron Stratford Canning si ambasador britanik në Perandoria Osmane.

2 mars 1853- Princi Aleksandër Sergejeviç Menshikov dërgohet në një mision special dhe udhëton në Kostandinopojë me kërkesa.

Prill 1853- Lordi Stratford lundron për në Kostandinopojë ku kërkon Sulltanin Refuzimi i një traktati të propozuar nga Rusia, për të cilin ai pretendon se do të ishte paksa për statusin e pavarur të turqve.

21 maj 1853- Menshikov largohet nga Kostandinopoja, duke ndërprerë kështu marrëdhëniet.

31 maj 1853- Rusët i japin ultimatum Turqisë.

Qershor 1853- Pas prishjes së diskutimeve diplomatike midis osmanëve dhe rusëve, Cari vendos të dërgojë një ushtri në Principatat Danubiane të Moldavisë dhe Vllahisë.

Korrik 1853- Përshkallëzimi i tensioneve çon në dërgimin e një flote Britanike në Dardanelet, duke u lidhur me një flotë të ngjashme të dërguar nga francezët.

Korrik 1853- Trupat turke ngrihen në këmbë kundër ushtrisë ruse që ka pushtuar atë që sot është Rumania e sotme,përgjatë kufirit ruso-turk. Turqit mbështeten në aksionin e tyre nga britanikët.

23 shtator 1853- Jepen urdhrat që flota britanike të lundronte në Kostandinopojë, Stambolli i sotëm.

4 tetor 1853- Turqit i shpallin luftë Rusisë.

5 tetor 1853- Shpërthimi i Luftës së Krimesë.

Tetor 1853- Konflikti pason me turqit që udhëheqin një ofensivë kundër rusëve në territoret e diskutueshme danubiane.

30 nëntor 1853 - Beteja e Sinopes, një fitore detare ruse që sheh shkatërrimin e një skuadroni të anijeve osmane të ankoruara në port. Fitorja ruse shkakton hakmarrje nga forcat perëndimore.

3 janar 1854- Osmanët marrin mbështetje në Detin e Zi ndërsa flotat franceze dhe britanike hyjnë në ujëra.

28 mars 1854- Britania dhe Franca i shpall luftë Rusisë.

Gusht 1854- Austria, e cila mbetet neutrale në luftë, pushton principatat danubiane të cilat Rusia i kishte evakuuar disa muaj më parë.

7 shtator 1854- Trupat aleate i udhëhequr nga komandanti francez Maréchal Jacques Leroy de Saint-Arnaud dhe komandanti britanik Lord Fitzroy Somerset Raglan u nisën nga porti osman i Varnës me rreth 400 anije. Ata largohen nga territori osman pa një plan të dukshëm sulmi, një mungesë planifikimi që do të karakterizonte pjesën më të madhe të konfliktit.

14 shtator 1854- Trupat aleatembërrin në Krime.

19 shtator 1854- Takimi fillestar në lumin Bulganek.

20 shtator 1854- Zhvillohet Beteja e Almës, me emrin e lumit Alma. Sulmi i furishëm dhe i konceptuar keq zhvillohet midis trupave aleate kundër forcave ruse.

Aleatët marshojnë drejt Sevastapolit, të cilin ata e konsiderojnë të rëndësishëm strategjik, ndërsa rusët shkojnë në lartësitë Alma, një pozicion që ofron një mbrojtje mbrojtëse, të udhëhequr nga komandanti i tyre Princi Alexander Sergeyevich Menshikov.

Francezët i ndjekin rusët deri në shkëmbinj, ndërsa britanikët përfundimisht i detyrojnë rusët të kthehen me fuqinë e tyre të pushkëve. Rusët janë të detyruar të tërhiqen. Gjakderdhja tashmë arrin në mijëra, me rreth 10,000 gjithsej, pothuajse gjysma e tyre rusë.

17 tetor 1854- Rrethimi i Sevastapolit shënohet nga marina aleate që bombardon qytetin gjashtë herë. Gjatë rrethimit të qytetit do të ndodhin shumë beteja të rëndësishme.

Qyteti është i rëndësishëm strategjik sepse është vendndodhja e Flotës së Carit të Detit të Zi, e parë si një kërcënim për Mesdheun.

Porti do të mbetej jashtëzakonisht i rëndësishëm gjatë gjithë luftës, me forcat aleate duke arritur të rrethojnë Sevastapolin vetëm pasi ushtria ruse u tërhoq. Rrethimi do të arrinte përfundimin e tij pothuajse një vit pasi ishin bërë lëvizjet e para.

23 tetor 1854 - FirenceNightingale dhe rreth 38 infermierë të tjerë udhëtojnë nga Anglia për të ndihmuar në kujdesin e të plagosurve.

25 tetor 1854- Beteja e Balaclava është pjesë e konfliktit më të gjerë që përfshin rrethimin e Sevastapolit.

Në tetor forcat ruse mbledhin së bashku përforcime, duke tejkaluar në masë të madhe kundërshtarët e tyre aleatë. Rusët nisën më pas sulmin e tyre kundër bazës britanike, duke fituar fillimisht kontrollin e kreshtave të rëndësishme që rrethojnë portin. Pavarësisht kësaj, aleatët arrijnë të mbahen në Balaklava.

Ndërsa rusët janë të frenuar, forcat aleate marrin vendimin vendimtar për të rimarrë disa nga armët e tyre, një zgjedhje fatale që çoi në akuzën famëkeqe të dritës Brigada.

Kaosi dhe moskomunikimi që rezultoi midis oficerëve rezulton në rreth gjashtëqind burra të udhëhequr nga Lord Cardigan duke hipur drejt e në një sulm të dënuar me milje e çerek, duke u përballur me të shtëna nga tre drejtime të ndryshme. Ky moment fatal në luftë u përkujtua nga Alfred Lord Tennyson në poezinë e tij të famshme. Inkerman i Vogël

5 Nëntor 1854- Beteja e Inkerman rezulton në atë që britanikët dhe francezët mbajnë fushën dhe detyrojnë një tërheqje ruse.

Janar 1855- Benjamin Disraeli, Udhëheqësi i Opozitës, fajëson Lordin Aberdeen dhe ambasadorin britanik Stratford për rolin e tyre në nxitjen ekonflikti, që çon në mënyrë të pashmangshme në një seri ngjarjesh, një hetim të mëvonshëm dhe dorëheqjen e Aberdeen.

10 janar 1855 - Rusët ndërpresin sulmin në Balaklava.

26 janar 1855 - Sardenjët hyjnë në luftë dhe dërgoni 10,000 trupa për të ndihmuar forcat aleate.

17 shkurt 1855- Beteja e Eupatoria, një qytet port i rëndësishëm në Krimenë perëndimore. Rusët e udhëhequr nga gjenerali Khrulev përpiqen të nisin një sulm të befasishëm ndaj garnizonit osman, i cili përfundimisht dështon ndërsa flota osmane dhe aleate përgjigjen me forcë, duke i lënë Khrulev asnjë alternativë veçse të tërhiqet.

20 shkurt 1855- Sulmi i ndërprerë nga forcat aleate në Chernaya.

22 shkurt 1855- Sulmi i ushtrisë ruse kap me sukses dhe arrin të fortojë Mamelon (një kodër strategjike).

0>24 shkurt 1855- Sulmi francez në "Veprat e Bardha" i cili rezulton i pasuksesshëm.

9 prill 1855- Bombardimi i dytë nga forcat aleate kundër Sevastapolit.

19 prill 1855- I suksesshëm Sulmi britanik në gropat e pushkëve.

6 qershor 1855- Bombardimi i 3-të i qytetit të Sevastapolit.

8-9 qershor 1855- Forcat aleate sulmojnë me sukses "White Works", Mamelon dhe "Guroret" (8-9 qershor 1855)

17 qershor 1855- Bombardimi i 4-të i kryeqytetit, Sevastapol.

Shiko gjithashtu: Heqja e skllavërisë në Britani

Rrethimi i Sevastapolit

18 qershor 1855 - Sulmi i aleatëve rezulton i pasuksesshëm kundër Malakoff dhe GreatRedan.

16 gusht 1855- Beteja e Chernaya. Luftuar në periferi të Sevastapolit, beteja është një ofensivë ruse që vepron me urdhër të Car Aleksandër II. Plani është të shtyjë forcat aleate dhe t'i japë fund rrethimit të qytetit. Rezultati është një fitore aleate që detyron një tërheqje ruse.

17 gusht 1855 - Bombardimi i 5-të i qytetit të rrethuar të Sevastapolit.

5 shtator 1855 - Bombardimi i 6-të dhe i fundit i Sevastapolit nga forcat aleate, përfundimi i rrethimit njëvjeçar të qytetit .

8 shtator 1855- Aleatët sulmojnë Malakoff, Redanin e Vogël, Bastion du Mat dhe Redanin e Madh. Francezët bëjnë përfitime strategjike në mbrojtjen e Rusisë.

9 shtator 1855- Rusët tërhiqen nga Sevastopoli duke e çuar rrethimin në një përfundim.

11 shtator 1855 - Rrethimi i Sevastapolit përfundon. Rusët evakuojnë qytetin dhe hedhin në erë kalatë, si dhe fundosin anijet e tyre.

Lufta hyn në një fazë tjetër.

29 shtator 1855- Sulmi rus në Kars është brutal dhe zgjat shtatë orë. Ata janë të pasuksesshëm.

Tetor 1855- Osmanët kanë nevojë të dëshpëruar për rezerva në Kars pasi po mbarojnë furnizimet. Për shkak të kushteve të pabesë të motit, përforcimet nuk janë në gjendje të arrijnë garnizonin.

25 nëntor 1855- Dorëzimi i Karsit te gjenerali Muravyov. Rusët janë të tronditur nga kushtet.

16 janar 1856- Cari pranon austriak.kërkon.

1 shkurt 1856- Rusia ndihet nën presion nga kërcënimi i bashkimit të Austrisë me Aleatët, duke detyruar një diskutim paraprak mbi termat dhe kushtet paqësore.

24 shkurt 1856- Hapet Konferenca e Paqes në Paris.

29 shkurt 1856 - Armëpushimi në Krime.

Traktati i Parisit

Shiko gjithashtu: Kalaja Carlisle, Cumbria

30 Mars 1856- Nënshkruhet Traktati i Parisit.

Traktati trajton çështjen e mosmarrëveshjeve territoriale dhe rivizaton kufijtë edhe një herë.

Çështjet e ekspansionizmit rus dhe rëndësia e Perandorisë Osmane megjithatë do të vazhdojnë të jenë një tipar në ngjarjet gjeopolitike.

Jessica Brain është një shkrimtare e pavarur e specializuar në histori. Bazuar në Kent dhe një dashnor i të gjitha gjërave historike.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.