Arundel, West Sussex

 Arundel, West Sussex

Paul King

Tabela e përmbajtjes

Duke lëvizur në brendësi të tokës nga vendpushimi bregdetar i Littlehampton në West Sussex, fushat e sheshta bregdetare dominohen nga qyteti i Arundel. Nuk duket reale, më tepër si peizazhi i një filmi hollivudian pasi ngrihet shumë papritur nga toka e sheshtë, një kështjellë madhështore e vendosur në majë të një kodre në sfondin e South Downs.

Shiko gjithashtu: Kontributi i Afrikës në Luftën e Parë Botërore

Kështjella Arundel , kështjella e dytë më e madhe e Anglisë, ndodhet në terrene madhështore me pamje nga lumi Arun dhe është ndërtuar në fund të shekullit të 11-të nga fisniku norman Roger de Montgomery. Ajo ka qenë selia e Dukës së Norfolk për më shumë se 700 vjet. Duka i Norfolkut është Duka i Kryeministrit të Anglisë, titulli që i është dhënë Sir John Howard në 1483 nga miku i tij Mbreti Richard III. Dukedom mbart gjithashtu me vete zyrën trashëgimore të Earl Marshallit të Anglisë.

Nga shekulli i 15-të deri në shekullin e 17-të, Howards ishin në ballë të historisë angleze, nga Luftërat e Trëndafilave, deri në Periudha Tudor deri në Luftën Civile. Ndoshta më i famshmi nga Dukat e Norfolkut ishte Duka i 3-të i Norfolkut, xhaxhai i Anne Boleyn dhe Catherine Howard, të cilët të dy u martuan me Henry VIII. Periudha Tudor ishte një kohë e rrezikshme politikisht për Dukat e Norfolk: Duka i 3-të i shpëtoi dënimit me vdekje vetëm sepse mbreti Henry VIII vdiq një natë para se të ekzekutohej! Dukës së 4-të iu pre koka për komplot për t'u martuar me MarinëMbretëresha e Skocisë dhe Philip Howard, Konti i 13-të i Arundel (1557-95) vdiq në Kullën e Londrës për besimin e tij katolik.

Kështjella ka pësuar shumë restaurim dhe ndryshim gjatë shekujve. Në vitin 1643 gjatë Luftës Civile, kështjella origjinale u dëmtua rëndë dhe më vonë u restaurua në shekujt 18 dhe 19.

Rruga kryesore e pjerrët e Arundel është e rrethuar nga të dy anët nga hotele, dyqane antike, dyqane artizanale, çaj dhoma dhe restorante, dhe të çon në majën e kodrës ku do të gjeni Katedralen mbresëlënëse Katolike. I porositur nga Henri, Duka i 15-të i Norfolkut në dhjetor 1868, arkitekti ishte Joseph Aloysius Hansom, i cili gjithashtu projektoi Bashkinë e Birminghamit dhe kishat e shumta katolike, por ndoshta njihet më mirë si shpikësi i Hansom Cab! Katedralja është e ndërtuar me tulla të veshur me gur Bath, në stilin gotik francez dhe përfundoi në 1873.

Pse të mos bëni një udhëtim përgjatë lumit Arun nga Littlehampton në Arundel dhe të përpiqeni të imagjinoni kontrabandistët e prodhimit të vjetër të njëjtin udhëtim natën, duke shkarkuar ngarkesat e tyre kontrabandë me çaj, duhan dhe raki në qytet. Arundel është gjithashtu shtëpia e Trustit të shpendëve të egër dhe ligatinave, ku mund të shihni mijëra rosa, pata dhe mjellma, si dhe zogj të rrallë dhe migrues.

Arritja këtu

I ndodhur midis Chichester dhe Brighton në West Sussex, Arundel është lehtësisht i arritshëm si me rrugë ashtu edhe me hekurudhë, ju lutemi provoniudhëzuesi ynë i udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar për informacione të mëtejshme.

Muzeu s

Kështjella në Angli

Informacion i dobishëm

Katedralja Arundel: Tel: 01903 882297

Muzeu Arundel dhe Qendra e Trashëgimisë: Ekspozita e jetës në Arundel gjatë shekujve. Tel: 01903 885708

Trust për shpendët e egër dhe ligatinat: Tel: 01903 883355

Shiko gjithashtu: Parimi Tontine

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.