Замокот Камбер, 'рж, Источен Сасекс

 Замокот Камбер, 'рж, Источен Сасекс

Paul King
Адреса: Harbor Road, Rye TN31 7TD

Телефон: 01797 227784

Исто така види: Историски водич во Кент

Веблокација: //www .english-heritage.org.uk/visit/places/camber-castle/

Во сопственост на: English Heritage

Исто така види: Келпите
Време на отворање: Отворено првата сабота во месецот од август-октомври за тури со водич кои започнуваат веднаш во 14.00 часот. Видете ја веб-локацијата Sussex Wildlife Trust за повеќе информации: //sussexwildlifetrust.org.uk/visit/rye-harbour/camber-castle Влезните трошоци се применуваат за посетители кои не се членови на англиското наследство.

Јавен пристап : Нема паркинг на лице место или пристап од патот. Паркинг се наоѓа на една милја подалеку. Нема тоалети на локацијата. Најблиските јавни погодности може да се најдат повеќе од една милја подалеку. Нема кучиња освен кучиња за помош. Пријателски на семејството, но пазете се од нерамни патеки, дупки за пасење овци и зајаци.

Урнатината на артилериската тврдина изградена од Хенри VIII за да го чува пристаништето Рај. Кружната кула била изградена помеѓу 1512-1514 и се проширила помеѓу 1539-1544 година кога Камбер бил проширен како дел од синџирот на крајбрежни одбрани. Овие беа наменети да го заштитат брегот на Англија од странска инвазија по одлуката на Хенри да се отцепи од Римокатоличката црква. До крајот на 16 век, замолчувањето на Камбер го направи замокот застарен.

Стоејќи помеѓу Рај и Винчелзи на област на рекултивирана земја позната како рамнината Бред, Камбер замок,претходно познат како замокот Винчелси, е невообичаен по тоа што неговата прва фаза му претходи на подоцнежниот план на Хенри VIII, или Уред, за синџирот тврдини што би го заштитиле англиското крајбрежје. Сепак, оригиналната кула имаше некои од карактеристиките што ќе се појават во 1540-тите по раскинувањето со Рим, особено заоблената форма, дизајн кој беше наменет да ги оттргне топовските ѓубре. Висок е 18 метри и првично имаше три нивоа за сместување. Во 1539 година, одбраната била зајакната со додавање на ѕид за завеса со мали платформи за оружје, создавајќи октагонален двор околу замокот. Потоа, во 1542 година, надворешната одбрана на замокот била целосно променета, со додавање на четири големи полукружни бастиони, познати и како „кули на увозници“. Ѕидот за завеса беше направен подебел во исто време, а висината беше додадена на оригиналната кула. Кулата била добро поставена со 28 луѓе и 28 артилериски пушки, но имала многу краток оперативен век поради замолзувањето на реката Камбер, што ја оставило на голема оддалеченост од морето. Францускиот напад во 1545 година бил можеби единствениот пат кога замокот стапил во употреба. Чарлс I го одобри неговото уривање, но тоа никогаш не се случи. Се чуваше во употреблива состојба до Граѓанската војна, кога иронично парламентарните сили делумно го демонтираа, па не можеа да го користат приврзаниците на кралот.

Интересно е да се споредикраткиот живот на замокот Камбер со оној на замокот Калшот. Замокот Калшот бил во постојана воена употреба до крајот на 20 век, додека брзиот пад на Камбер не се должи само на неговата локација и намалената закана од Европа, туку и на неговиот неефикасен дизајн. За можната преобразба на замокот Камбер во кула Мартело се дискутирало за време на Наполеонските војни, а Џ.М.В. Тарнер направи слика на замокот во тоа време. Замокот Камбер влезе во државна сопственост во 1967 година и денес е градба на списокот од I степен под грижа на англиското наследство. Областа околу неа е природен резерват.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.