Beteja, Sussex Lindor

 Beteja, Sussex Lindor

Paul King

Qyteti i Battle ndodhet në juglindje të Anglisë, më së shumti i njohur për të qenë vendi i Betejës së Hastings në 1066.

Beteja e Hastings pa humbjen e mbretit sakson Harold II nga William Pushtuesi, i cili më pas u bë Mbreti William I. Kjo disfatë ishte një pikë kthese dramatike në historinë britanike; Haroldi u vra në betejë (gjoja u qëllua në sy me një shigjetë!) dhe megjithëse pati rezistencë të mëtejshme ndaj mbretërimit të William, ishte kjo betejë që i dha atij fuqinë e parë të Anglisë. Duka Uilliam i Normandisë ishte nisur të pretendonte fronin që ai besonte me të drejtë të tijin dhe mblodhi një flotë prej 700 anijesh për të lundruar për në Angli. Një ushtri e lodhur angleze, e cila sapo kishte mundur një pushtim viking në Stamford Bridge në Yorkshire, u takua me normanët afërsisht 6 milje në veriperëndim të Hastings (ku ata zbarkuan), në Senlac Hill. Ishte këtu që afërsisht 5000 nga 7500 ushtarë anglezë u vranë dhe 3000 nga 8500 burrat normanë u vranë.

Shiko gjithashtu: Tyne historike & Udhëzuesi i veshjes

Kodra Senlac tani është vendndodhja e Battle Abbey, ose Abbey e Shën Martin, i ngritur nga Uilliam Pushtuesi. Ai ishte zotuar të ndërtonte një monument të tillë në rast se do të fitonte betejën, për ta përkujtuar atë; Papa kishte urdhëruar që të ndërtohej si pendim për humbjen e jetëve. Ndërtimi i abacisë u zhvillua midis viteve 1070 dhe 1094; është kushtuar në vitin 1095. Altari i lartë i abacisë thuhet se shënon vendin në të cilinMbreti Harold vdiq.

Sot, rrënojat e abacisë, të kujdesura nga English Heritage, dominojnë qendrën e qytetit dhe janë një atraksion i madh turistik. Beteja u ndërtua rreth abacisë dhe porta e abacisë është ende një tipar kryesor i High Street, megjithëse pjesa tjetër e ndërtesës është më pak e ruajtur. Megjithatë, porta është më e re se abacia origjinale, e ndërtuar në 1338 si mbrojtje e mëtejshme nga një pushtim tjetër francez!

Beteja njihet gjithashtu për faktin se ishte qendra e industrisë britanike të barutit në shekullin e 17-të dhe furnizuesi më i mirë në Evropën e asaj kohe. Në të vërtetë, mullinjtë në zonë furnizuan ushtrinë britanike me barut deri në Luftën e Krimesë. Madje supozohet se këtu është blerë baruti i përdorur nga Guy Fawkes. Kjo shpjegon pse shëmbëlltyra më e vjetër e Guy Fawkes mbahet si një artefakt në Muzeun e Betejës.

Shiko gjithashtu: Pagoda e Madhe në Kew

Beteja nuk është e zhytur vetëm në historinë shoqërore, por edhe me historinë natyrore. Qyteti është i vendosur brenda fshatit të bukur rrotullues të Sussex-it Lindor, me bregun jugor të arritshëm. Duke sjellë së bashku historinë shoqërore dhe natyrore, është 1066 Country Walk, në të cilën mund të ecni në hapat e Uilliam Pushtuesit. Është një shëtitje 50 km (por jo e mundimshme!) e cila kalon nga Pevensey në Rye, përmes Battle. Ju çon nëpër vendbanime të lashta dhe një shumëllojshmëri peizazhesh; pyjet, brigjet dhe kodrat. Eja dhepërjetoni peizazhin që dëshmoi një pikë kthese në historinë britanike.

Për të arritur këtu

Beteja është lehtësisht e arritshme si me rrugë ashtu edhe me hekurudhë, ju lutemi provoni udhëzuesin tonë të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar për më tej informacion.

Vendet anglo-saksone në Britani

Shfletoni hartën tonë interaktive të vendeve anglo-saksone në Britani për të eksploruar listën tonë të kryqeve, kishave, vendeve të varrimit dhe ushtrisë mbetet.

British Battlefield sites

Museum s

Turs të zgjedhura të Betejës së Hastings 1066


Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.