Mbreti Charles II

 Mbreti Charles II

Paul King

Më 29 maj 1660, në ditëlindjen e tij të 30-të, Charles II mbërriti në Londër për një pritje të ngazëllyer.

Ky ishte një moment përcaktues jo vetëm për Charles personalisht, por për një komb që donte të shihte një monarki të rivendosur dhe një tranzicion paqësor pas viteve të eksperimentit republikan.

Djali i të rrëzuarit dhe të ekzekutuarit Mbreti Charles I, Charles II i ri lindi në maj 1630 dhe ishte vetëm dymbëdhjetë vjeç kur shpërtheu Lufta Civile. E tillë ishte klima e paqëndrueshme shoqërore në të cilën ai u rrit, saqë në moshën katërmbëdhjetë vjeçare u vu në krye si komandant i përgjithshëm në Anglinë perëndimore.

Charles, Princi i Uellsit

Mjerisht për familjen mbretërore, konflikti rezultoi në një fitore parlamentare, duke e detyruar Charles në mërgim në Holandë ku do të mësonte për vdekjen e babait të tij nga duart e xhelatëve.

Pas vdekjes së babait të tij në 1649, vitin e ardhshëm Charles bëri një marrëveshje me skocezët, duke udhëhequr një ushtri në Angli. Mjerisht, përpjekjet e tij u penguan nga forcat Kromuelliane në Betejën e Worcester-it, duke e detyruar të riun mbretëror në mërgim ndërsa republika u shpall në Angli, duke e rrëzuar atë dhe sundimin tradicional monarkik shekullor.

Charles fshihet në Royal Oak në pyllin Boscobel pas humbjes në Worcester

Ndërsa Charles jetonte në kontinent, eksperimenti kushtetues i Commonwealth-it anglez u zhvillua, me Cromwellduke u bërë de fakto mbret dhe udhëheqës në të gjitha, përveç emrit. Pas nëntë vjetësh, mungesa e stabilitetit dhe kaosi që pasoi dukej se do të rrëzonin ideologjinë e Cromwell.

Pasi vetë Cromwell ndërroi jetë, shkrimi ishte në mur pasi do të duheshin vetëm tetë muaj nga djali i tij, Richard Cromwell në pushtet, përpara se kapitulli republikan i historisë angleze të mbyllej. Pa stilin dhe ashpërsinë e babait të tij, Richard Cromwell pranoi të jepte dorëheqjen si Lord Protector, duke çuar në rivendosjen e monarkisë.

Parlamenti i ri "Konventa" votoi në favor të monarkisë, duke shpresuar të sjellë politikën krizës deri në fund.

Charles u ftua më pas në Angli dhe më 23 prill 1661 në Westminster Abbey, ai u kurorëzua Mbret Charles II, duke shënuar një kthim ngazëllues nga mërgimi.

Megjithë fitoren e monarkisë trashëgimore, kishte shumë në rrezik pas një mbretërimi kaq të gjatë të paqëndrueshmërisë sociale dhe politike nën Cromwell. Charles II tani kishte nevojë për të rimarrë pushtetin, duke balancuar gjithashtu kërkesat e atyre që kishin detyruar të kalonte Commonwealth. Duheshin kompromis dhe diplomaci dhe kjo është diçka që Charles mundi ta përmbushte menjëherë.

Me legjitimitetin e sundimit të tij që nuk vihej më në dyshim, çështja e lirive parlamentare dhe fetare mbeti në krye të qeverisjes.

Një nga hapat e parë në këtë proces ishte Deklaratai Bredës në prill 1660. Kjo ishte një shpallje që në thelb falte krimet e kryera në periudhën e Interregnum si dhe gjatë Luftës Civile angleze për të gjithë ata që e njohën Karlin si mbret.

Kjo deklaratë u hartua nga Charles si dhe tre këshilltarë si një hap në zgjidhjen e antagonizmave të periudhës. Charles megjithatë priste që ata që janë drejtpërdrejt përgjegjës për vdekjen e babait të tij nuk do të faleshin. Individët në fjalë përfshinin John Lambert dhe Henry Vane i Riu.

Një komponent tjetër i rëndësishëm i deklaratës përfshinte premtimin e tolerancës në fushën e fesë, e cila kishte qenë për kaq shumë kohë një burim pakënaqësie dhe zemërimi për shumë njerëz. veçanërisht për katolikët romakë.

Për më tepër, deklarata u përpoq të zgjidhte mosmarrëveshjet e grupeve të ndryshme, duke përfshirë ushtarët që kishin marrë pagesat e prapambetura dhe zotërinjtë e tokave, të cilëve iu dhanë garanci në lidhje me çështjet e pronave dhe granteve.

Shiko gjithashtu: Rrugët Dickens të Londrës

Charles në vitet e para të mbretërimit të tij po përpiqej të shëronte përçarjen e krijuar nga Lufta Civile, megjithatë zhvillimet pozitive shoqërore u dëmtuan nga rrethana të trishtuara personale kur vëllai dhe motra e tij më e vogël iu nënshtruan lisë.

Ndërkohë, Parlamenti i ri Kavalier dominohej nga disa akte që synonin të përforconin dhe forconin konformitetin anglikane, si p.sh. përdorimi i detyrueshëm iLibri Anglikan i Lutjes së Përbashkët. Ky grup aktesh u bë i njohur si Kodi i Clarendon, i quajtur pas Edward Hyde, në bazë të trajtimit të moskonformitetit me synimin për të ruajtur stabilitetin shoqëror. Pavarësisht nga dyshimet e Charles, veprimet vazhduan në kontrast me taktikën e tij të preferuar të tolerancës fetare.

Charles II takohet me shkencëtarin Robert Hooke dhe arkitektin Christopher Wren në St James' Park, 6 tetor 1675. Christopher Wren ishte një themelues i The Royal Society (fillimisht Shoqëria Mbretërore e Londrës për Përmirësimin e Njohurive Natyrore).

Në vetë shoqërinë, ndryshimet kulturore po zhvilloheshin gjithashtu me teatrot që hapën dyert e tyre dhe letërsia përsëri filloi të lulëzonte.

Ndërsa fillimi i një epoke të re monarkie, mbretërimi i Karlit II ishte gjithçka tjetër veçse lundrim i qetë, në fakt, ai sundoi gjatë disa krizave, duke përfshirë Murtajën e Madhe që shkatërroi vendin.

0>Në vitin 1665 goditi kjo krizë e madhe shëndetësore dhe në shtator shkalla e vdekshmërisë mendohej të ishte rreth 7000 vdekje në një javë. Me një katastrofë të tillë dhe kërcënim për jetën, Charles dhe gjykata e tij kërkuan siguri në Salisbury, ndërsa parlamenti vazhdonte të mblidhej në vendndodhjen e re të Oksfordit.

Murtaja e Madhe mendohej se kishte rezultuar në vdekjen e një të gjashtës së popullsisë, duke lënë pak familje të paprekura nga shkatërrimi i saj.

Vetëm një vit pas shpërthimit të saj, Londra u përball me një tjetër të madhekrizë, një krizë që do të shkatërronte vetë strukturën e qytetit. Zjarri i Madh i Londrës shpërtheu në orët e para të shtatorit 1666, brenda pak ditësh ai kishte përfshirë lagje të tëra, duke lënë vetëm prush të djegur.

Një spektakël kaq i trishtuar u regjistrua nga shkrimtarët e famshëm të asaj kohe si Samuel Pepys dhe John Evelyn, të cilët dëshmuan nga dora e parë shkatërrimin.

Zjarri i madh i Londrës

Zjarri i pakontrolluar kishte bërë kërdinë në qytet, duke shkatërruar shumë monumente arkitekturore duke përfshirë Katedralen e Shën Palit.

Në përgjigje të krizës, akti i rindërtimit u miratua në 1667 për të shmangur përsëritjen e një katastrofe të tillë. Për shumë njerëz, një shkatërrim kaq i madh shihej si një ndëshkim nga Zoti.

Ndërkohë, Charles e gjeti veten të pushtuar nga një situatë tjetër, këtë herë ndërkombëtare, me shpërthimin e Luftës së Dytë Anglo-Holandeze. Anglezët siguruan disa fitore të tilla si kapja e Nju Jorkut të sapo riemërtuar, të quajtur sipas vëllait të Charles, Dukës së Jorkut.

Kishte gjithashtu arsye për të festuar në Betejën e Lowestoft në 1665, megjithatë suksesi ishte jetëshkurtër për anglezët të cilët nuk kishin bërë mjaftueshëm për të shkatërruar flotën holandeze e cila u ringjall shpejt nën udhëheqjen e Michiel de Ruyter.

Në vitin 1667, holandezët i dhanë një goditje shkatërruese marinës angleze si dhe reputacionin e Charles si mbret. TëBastisja në Medway në qershor ishte një sulm i befasishëm i nisur nga holandezët të cilët arritën të sulmonin shumë prej anijeve në flotë dhe të kapnin Royal Charles si një plaçkë lufte, duke u kthyer me të fitimtar në Holandë.

Gëzimi i ngjitjes së Karlit dhe rikuperimi i fronit u dëmtua nga kriza të tilla që minuan udhëheqjen, prestigjin dhe moralin e tij të kombit. Lufta e tretë anglo-holandeze, ku Charles do të tregonte hapur mbështetjen për Francën Katolike. Në vitin 1672, ai nxori Deklaratën Mbretërore të Kënaqjes, e cila në thelb hoqi kufizimet e vendosura ndaj jokonformistëve protestantë dhe katolikëve romakë, duke i dhënë fund ligjeve penale që kishin mbizotëruar. Kjo do të rezultonte shumë e diskutueshme dhe Parlamenti Kavalier do ta detyronte atë vitin e ardhshëm të tërhiqte një deklaratë të tillë.

Charles dhe gruaja e tij, Catherine of Braganza

Me rritjen e konfliktit, gjërat u përkeqësuan kur gruaja e Charles, Mbretëresha Katerina, nuk arriti të prodhonte asnjë trashëgimtar, duke lënë si trashëgimtar vëllanë e tij James, Dukën e Jorkut. Me perspektivën që vëllai i tij katolik të ishte mbreti i ri, Charles e pa të nevojshme të përforconte prirjet e tij protestante duke rregulluar një martesë për mbesën e tij Mary me protestantin William of Orange. Kjo ishte një përpjekje e hapur për të shuar turbulencat fetare në rritje të cilatkishte pllakosur sundimin e tij dhe të babait të tij para tij.

Ndjenjat anti-katolike ngriti edhe një herë kokën, këtë herë, nën maskën e një "komploti popok" për të vrarë mbretin. Histeria mbizotëronte dhe perspektiva e një monarku katolik që do të pasonte Karlin bëri pak për ta shuar atë.

Shiko gjithashtu: Blitz

Një figurë e veçantë e opozitës ishte Konti i Parë i Shaftesbury-t, i cili kishte një bazë të fortë pushteti, jo më shumë se kur parlamenti prezantoi përjashtimin Projektligji i vitit 1679 si një metodë për largimin e Dukës së Jorkut nga trashëgimia.

Legjislacion i tillë pati ndikimin e përcaktimit dhe formimit të grupeve politike, me ato që e konsideruan të urryer ligjin duke u bërë të njohur si Tories (në fakt një referencë për Banditët katolikë irlandezë) ndërsa ata që kishin bërë peticion për projektligjin quheshin Whigs (duke iu referuar presbiterianëve rebelë skocezë).

Charles e pa të arsyeshme në dritën e një kaosi të tillë të shpërndante parlamentin dhe të mblidhte një parlament të ri në Oksford në Mars 1681. Mjerisht, ai u bë politikisht i pafuqishëm dhe me valën e mbështetjes që kthehej kundër projektligjit dhe në favor të mbretit, Lord Shaftesbury u rrëzua dhe u internua në Holandë ndërsa Charles do të sundonte për pjesën e mbetur të mbretërimit të tij pa parlament.

I tillë ishte natyra ciklike e monarkisë në këtë epokë sa Charles II i dha fund ditëve të tij si monark absolut, një krim për të cilin babai i tij ishte ekzekutuar vetëm dekada më parë.

Charles IIdhe vëllai i tij, James II

Më 6 shkurt 1685 mbretërimi i tij mori fund. Duke vdekur në Whitehall, Charles ia kaloi mantelin vëllait të tij katolik, James II të Anglisë. Jo vetëm që ai trashëgoi kurorën, por të gjitha problemet e pazgjidhura që erdhën me të, duke përfshirë çështjet e sundimit hyjnor dhe tolerancës fetare, e cila ende nuk kishte gjetur ekuilibrin e saj.

Jessica Brain është një shkrimtare e pavarur e specializuar në histori . Bazuar në Kent dhe një dashnor i të gjitha gjërave historike.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.