Кралот Чарлс II

 Кралот Чарлс II

Paul King

На 29 мај 1660 година, на неговиот 30-ти роденден, Чарлс II пристигна во Лондон на воодушевен пречек.

Исто така види: Велиш дека сакаш (модна) револуција?

Ова беше одлучувачки момент не само за Чарлс лично, туку и за нацијата која сакаше да види обновена монархија и мирна транзиција по години републикански експеримент.

Синот на соборениот и погубениот Кралот Чарлс I, младиот Чарлс II е роден во мај 1630 година и имал само дванаесет години кога избила Граѓанската војна. Таква беше општествено нестабилната клима во која порасна, што на четиринаесетгодишна возраст беше поставен на чело како врховен командант во западна Англија.

Чарлс, принцот од Велс

За жал за кралското семејство, конфликтот резултираше со парламентарна победа, принудувајќи го Чарлс на егзил во Холандија каде што ќе дознае за смртта на неговиот татко од рацете на џелатите.

По смртта на неговиот татко во 1649 година, следната година Чарлс склучил договор со Шкотите, водејќи војска во Англија. За жал, неговите обиди беа одбиени од силите на Кромвел во Битката кај Ворчестер, принудувајќи го младиот крал на егзил додека републиката беше прогласена во Англија, соборувајќи го и него и вековното традиционално монархиско владеење.

Чарлс се крие во Кралскиот даб во Боскобелова шума по поразот од Ворчестер

Додека Чарлс живееше на континентот, се одигра уставниот експеримент на англискиот Комонвелт, со Кромвелстанувајќи де факто крал и водач во сè освен во името. По девет години, недостатокот на стабилност и хаосот што следеше се чинеше дека ќе ја соборат идеологијата на Кромвел.

Откако самиот Кромвел почина, пишувањето беше на ѕидот бидејќи ќе му бидат потребни само осум месеци од неговиот син, Ричард Кромвел на власт, пред да се заврши републиканското поглавје од англиската историја. Без никаков стил и строгост на неговиот татко, Ричард Кромвел се согласи да поднесе оставка како лорд заштитник, со што започна обновувањето на монархијата.

Новиот парламент „Конвенција“ гласаше во корист на монархијата, надевајќи се дека ќе донесе политичка кризата до крај.

Подоцна Чарлс беше поканет назад во Англија и на 23 април 1661 година во Вестминстерската опатија, тој беше крунисан за крал Чарлс II, означувајќи го радосно враќање од егзил.

И покрај победата на наследната монархија, имаше многу загрозени по толку долго владеење на социјална и политичка нестабилност под Кромвел. На Чарлс II сега му требаше да ја врати власта, а истовремено да ги балансира барањата на оние што го натераа Комонвелтот. Потребни беа компромиси и дипломатија и тоа е нешто што Чарлс можеше да го исполни веднаш.

Со оглед на тоа што легитимноста на неговото владеење повеќе не беше доведена во прашање, прашањето на парламентарните и верските слободи останаа во првите редови на владеењето.

Еден од првите чекори во овој процес беше Декларацијатана Бреда во април 1660 година. Ова беше проглас кој суштински ги помилуваше злосторствата извршени во периодот на Интеррегнумот, како и за време на Англиската граѓанска војна за сите оние кои го признаа Чарлс за крал.

Оваа декларација беше составена од Чарлс како и тројца советници како отскочна штица во решавањето на антагонизмите од тој период. Сепак, Чарлс очекуваше дека директно одговорните за смртта на неговиот татко нема да бидат помилувани. Поединците за кои станува збор беа Џон Ламберт и Хенри Вејн Помладиот.

Друга важна компонента на декларацијата го вклучуваше ветувањето за толеранција во областа на религијата која толку долго беше извор на незадоволство и гнев за многумина, особено за римокатолиците.

Покрај тоа, декларацијата се обиде да ги реши разликите на различни групи, вклучително и војниците на кои им беа вратени заостанатите плаќања и земјопоседниците на кои им беа дадени гаранции во врска со прашањата за имоти и грантови.

Чарлс во раните години од неговото владеење се обидуваше да го залечи јазот создаден од Граѓанската војна, но позитивните општествени случувања беа нарушени од тажни лични околности кога и неговиот помлад брат и сестра подлегнаа на сипаници.

Во меѓувреме, во новиот кавалирски парламент доминираа неколку акти кои се обидуваа да ја зајакнат и зајакнат англиканската усогласеност, како што е задолжителната употреба наангликанската книга за заедничка молитва. Овој сет на акти стана познат како Кларендонов код, именуван по Едвард Хајд, врз основа на справување со неусогласеноста со цел да се одржи социјалната стабилност. И покрај сомневањата на Чарлс, делата продолжија во спротивност со неговата претпочитана тактика на религиозна толеранција.

Чарлс II се среќава со научникот Роберт Хук и архитектот Кристофер Врен во паркот Сент Џејмс, 6 октомври 1675 година. Кристофер Рен беше основач на Кралското друштво (првично Кралското друштво на Лондон за подобрување на природното знаење).

Во самото општество, културните промени исто така се развиваа со театрите што ги отвораа своите врати и литературата повторно почна да напредува.

Додека воведуваше нова ера на монархија, владеењето на Чарлс II беше сè освен непречено пловење, всушност, тој владееше за време на неколку кризи, вклучувајќи ја и Големата чума која ја опустоши земјата.

0>Во 1665 година се случи оваа голема здравствена криза и во септември стапката на смртност се сметаше дека е околу 7.000 смртни случаи за една недела. Со таква катастрофа и закана по животот, Чарлс и неговиот суд бараа безбедност во Солсбери додека парламентот продолжи да се состанува во новата локација на Оксфорд.

Се сметаше дека Големата чума резултирала со смрт на една шестина од населението, оставајќи неколку семејства недопрени од нејзиното уништување.

Само една година по нејзиното избивање, Лондон се соочи со уште еден големкриза, онаа која ќе го уништи самото ткиво на градот. Големиот пожар во Лондон избувна во раните утрински часови во септември 1666 година, за неколку дена зафати цели населби, оставајќи само запален жар.

Таков тажен спектакл снимија познатите писатели на тоа време како Семјуел Пепис и Џон Евелин кои од прва рака беа сведоци на уништувањето.

Големиот пожар во Лондон

Неконтролираниот пожар направи хаос во градот, уништувајќи многу архитектонски знаменитости, вклучувајќи ја и катедралата Свети Павле.

Како одговор на кризата, актот за обнова беше донесен во 1667 година со цел да се избегне таква катастрофа повторно да се случи. За многумина, таквото големо опустошување се сметало за казна од Бога.

Во меѓувреме, Чарлс се нашол окупиран од друга ситуација, овојпат меѓународна, со избувнувањето на Втората англо-холандска војна. Англичаните обезбедија некои победи, како што е заземањето на ново преименуваниот Њујорк, именуван по братот на Чарлс, војводата од Јорк.

Исто така, имаше причина да се слави во битката кај Лоустофт во 1665 година, но успехот беше краткотраен за Англичаните кои не направија доволно за да ја уништат холандската флота која брзо се возобнови под водство на Микиел де Рујтер.

Во 1667 година, Холанѓаните и нанесоа катастрофален удар на англиската морнарица, како и на угледот на Чарлс како крал. НаРацијата на Медвеј во јуни беше ненадеен напад што го започнаа Холанѓаните кои успеаја да нападнат многу од бродовите во флотата и да го заробат Кралскиот Чарлс како воен плен, враќајќи се со него во Холандија како победнички.

Среќноста на доаѓањето на Чарлс и враќањето на престолот беше нарушена со такви кризи кои го поткопаа неговото лидерство, престиж и моралот на нацијата. Трета англо-холандска војна со која Чарлс отворено ќе покаже поддршка за католичка Франција. Во 1672 година, тој ја издаде Кралската декларација за уживање која во суштина ги укина ограничувањата наметнати на протестантските неконформисти и римокатолиците, ставајќи крај на казнените закони кои преовладуваа. Ова би се покажало како многу контроверзно и Кавалерскиот парламент следната година ќе го принуди да ја повлече таквата декларација.

Чарлс и неговата сопруга Катерина од Браганза

Со растечкиот конфликт, работите се влошија кога сопругата на Чарлс, кралицата Кетрин, не успеа да создаде наследници, оставајќи го неговиот брат Џејмс, војводата од Јорк како очигледен наследник. Со изгледите неговиот католички брат да биде новиот крал, Чарлс сметал дека е неопходно да ги зајакне своите протестантски наклонетости со тоа што ќе договори брак за неговата внука Марија со протестантот Вилијам од Оринџ. Ова беше бесрамен обид да се изгаснат растечките верски турбуленции коиго измачуваше неговото владеење и владеењето на неговиот татко пред него.

Анти-католичкото чувство уште еднаш ја крена главата, овојпат, под маската на „попски заговор“ за атентат врз кралот. Хистеријата преовладуваше и изгледите за католички монарх да го наследи Чарлс не направи многу за да ја смири.

Една особена фигура на опозицијата беше првиот гроф од Шафтсбери кој имаше силна база на моќ, ништо повеќе од кога парламентот го воведе Исклучувањето Предлог-законот од 1679 година како метод за отстранување на војводата од Јорк од наследството.

Таквото законодавство имаше влијание на дефинирање и обликување на политичките групи, при што оние кои го сметаа законот за одвратен станаа познати како ториевци (всушност упатување на Католичките ирски бандити) додека оние кои поднеле петиција за нацрт-законот биле наречени Виги (се мисли на шкотските бунтовнички презвитеријанци).

Чарлс сметал дека е соодветно во светлината на таквиот хаос да го распушти парламентот и да состави нов парламент во Оксфорд во март 1681 година.

Таква беше цикличната природа на монархијата во оваа ера што Чарлс II ги заврши своите денови како апсолутен монарх, злосторство за кое неговиот татко беше погубен само децении порано.

Чарлс IIи неговиот брат Џејмс II

Исто така види: Полето на платно од злато

На 6 февруари 1685 година неговото владеење завршило. Умирајќи во Вајтхол, Чарлс му ја предал наметката на својот католички брат, Џејмс II од Англија. Не само што ја наследи круната, туку и сите нерешени проблеми што дојдоа со неа, вклучително и прашањата за божественото владеење и религиозната толеранција која допрва требаше да ја најде својата рамнотежа.

Џесика Брејн е хонорарна писателка специјализирана за историја . Со седиште во Кент и љубител на сите нешта историски.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.