Приказните за духовите на М.Р. Џејмс

 Приказните за духовите на М.Р. Џејмс

Paul King

„Октомври. 11. – Свеќи за прв пат запалени во хорот на вечерните молитви. Дојде како шок: сфатив дека апсолутно се оддалечив од мрачната сезона“. – M. R. James, „The Stalls of Barchester Cathedral.”

Додека северната хемисфера преминува во својата мрачна сезона, љубителите на приказните за духови повторно со исчекување се свртуваат кон делата на М.Р. Џејмс. Потврдено од многумина дека е господар на англиската приказна за духови, делото на Монтег Родс Џејмс (1862 – 1936) обезбедува совршен противотров за секој што сака да избега од бурните лудило на Ноќта на вештерките или немилосрдната дружељубивост на Божиќ за неколку. часови.

Таму, во слабиот свет со свеќи на научници, библиотекари и антикварци, нештата демнат, полувидени, получувствени. Според зборовите на еден од ликовите во неговата приказна „Гроф Магнус“, има „луѓе кои шетаат и не треба да одат. Тие треба да одмараат, а не да одат“. Дали истражувачот погледнал малку премногу длабоко во местата каде што - речиси секогаш, а тој - не требало да погледне?

Без разлика дали се поврзани со библиски референци, рунски списи или средновековни артефакти, надвор од сенките што доаѓаат, несвети духови гладни за одмазда. Тие го отсликуваат сопственото гледиште на Џејмс за привиденијата: „Духот треба да биде злонамерен или одвратен: љубезни и корисни привиденија се многу добри во бајките или во локалните легенди, но јас немам никаква корист од нив во фиктивен дух.приказна." Неколку од духовите на М.Р. , заедно со сега озлогласеното „ужасно, интензивно ужасно лице од стуткано платно“.

Илустрација од „О, свиркај, а јас ќе дојдам кај тебе, мое мое“

Поголемиот дел од обожавателите на М.Р. Џејмс можеби се согласуваат со авторот Коментарот на Рут Рендел дека „Има некои автори кои некој би сакал никогаш да не ги прочитал за да ја има радоста да ги чита за прв пат. За мене, М.Р. Џејмс е еден од нив“. Од друга страна, извонредното во неговите приказни е тоа што без разлика колку пати се читаат, „Џејмс џолт“ сепак има моќ да шокира.

Да се ​​знае што доаѓа додека тензијата незапирливо се зголемува, не мора да ја намалува. Можеби овој пат, кога г-дин Данинг ќе ја лизне раката под перницата за да го најде часовникот, тој нема да го допре - но таму, не сакам да го расипам за првпат читателот.

Исто така види: Банбери

Одмаздата е главна тема во работата на М.Р. Џејмс, а одмаздата доаѓа на различни натприродни начини. Световни свештеници, алчни ловци на богатство. оние со желба за земна моќ, па дури и премногу љубопитните, неизбежно ќе најдат демонски сили кои демнат веднаш под површината на секојдневниот живот, чекајќи приликада се пробие во модерното време.

М.Р. Џејмс

Повеќе од 80 години по неговата смрт, М.Р. Џејмс сè уште има огромен број следбеници. Всушност, цела академска индустрија порасна околу неговата работа, со современите литературни научници кои бараат – и наоѓаат – подлабоко значење во неговите приказни за духови. Патрик Џ. Марфи, во својата книга „Средновековни студии и приказните за духовите на М.Р. Џејмс“ ги препознава во расказите и двата лика што М.Р. Ликот на окултистот Карсвел во „Леење на руните“, тврди тој, нема намера да го претставува Алистер Кроули кој присуствувал на Кембриџ во 1890-тите кога Џејмс бил помлад декан на Кралскиот колеџ. Кроули беше 13 години помлад од Џејмс и ја немаше воспоставено репутацијата по која подоцна беше толку озлогласен. Фигурата на Карсвел, смета Марфи, е поверојатно да ја претставува „озлогласената личност“ на Оскар Браунинг, исто така познат како „О.Б“, чиј „познат лик толку добро се усогласува со Карсвел што е изненадувачки што случајот досега не бил направен. “.

Идентификувањето на ликовите како луѓе кои тој всушност ги познавал додава сосема нова димензија на приказните за духови што М.Р. Џејмс ги читал на свеќи пред студенти и пријатели во неговите преполни, правливи простории во Кралскиот колеџ. Овој божиќен ритуал стана цврствоспоставен и често пишуваше бесно за да ги доврши, до последен момент. Еден од оние во кругот опишува како „Монти излезе од спалната соба, конечно со ракопис во рака, и ги дувна сите свеќи освен една, со која седна. Потоа почна да го чита, со поголема самодоверба отколку што било кој друг, неговото речиси нечитливо сценарио на пригушена светлина“.

Очајничкиот обид да се исполни рокот, ситуација со која повеќето писатели се запознаени, резултираше со одредена варијабилност во приказните. Неговата приказна „Двајца доктори“ навистина не се споредува со приказни како што се „Ох свирче“, „Тазгите на катедралата Барчестер“, „Леење на руните“ или „Изгубени срца“. Сепак, дури и овие помалку познати приказни имаат свој шок фактор; во овој случај, човечко лице содржано како хризалис во кожурец. Неговата приказна „Куќата на куклите“ беше напишана за да биде вклучена како мала верзија во библиотеката на вистинска куќа за кукли - онаа на кралицата во Виндзор!

Илустрација од 'Ghost Stories of an Antiquary'

Всушност, иако некои од неговите приказни првпат беа објавени како „Ghost Stories of an Antiquary“ и „Повеќе приказни за духови на антиквар“, може да се тврди дека тие се приказни за терор наместо традиционални приказни за духови. Џејмс многу се восхитуваше на работата и на Шеридан Ле Фану и на Волтер Скот, а заедно со ужасот неговите приказни содржат исилен елемент на чудното, во неговата оригинална смисла на чудно.

Џејмс покажал интерес и посветеност кон историјата и археологијата уште од многу млада возраст. Анегдота раскажана во неговите мемоари и прераскажана од неговиот биограф Мајкл Кокс ја открива степенот на неговата способност. На 16-годишна возраст тој и еден пријател го преведоа „апокрифниот текст, Остатокот од зборовите на Барух, бидејќи новиот апокрифен текст веќе му беше „месо и пијалок“ и тие „го испратија до кралицата Викторија во замокот Виндзор. со „многу учтиво писмо до Нејзиното Височество, во кое се моли да ја прифати посветеноста на нашата работа“…“

Далеку од тоа да го гледаат ова како пример за иницијатива, високите функционери во замокот Виндзор и неговиот директор во Итон го гледаа тоа како дрзок чин и поради тоа бил вербално казнет. Сепак, Џејмс им докажал на сомнежите дека грешат со тоа што подоцна станал помошник директор, а потоа и директор на музејот Фицвилијам во Кембриџ. Тој ја извршуваше оваа функција во исто време со онаа на провост на Кралскиот колеџ. Неговата академска работа, особено за апокрифите, сè уште е референтна денес.

Неговите извонредни академски способности се чини дека делумно се засноваа на феноменална меморија и исто така остар инстинкт за пронаоѓање, идентификување и толкување на крајно нејасни ракописи. Неговиот некролог, цитиран во неговата биографија од Мајкл Кокс, резимира колку им било збунувачки за неговите врсници што тој можел да го направи и тоакако да одржува неверојатно активен социјален живот кој траел до малите часови: „„Дали е вистина дека тој е подготвен секоја вечер да ја поминува играјќи игри или разговарајќи со студенти?“ „Да, вечерните часови и повеќе.“ „А дали вие, дали вие. знаеш дека по познавање на МСС тој е веќе трет или четврти во Европа?“ „Заинтересиран сум да ве слушнам како го кажувате тоа, господине.“ „Тогаш како успева?“ „Сè уште не сме дознале“.

М.Р. Џејмс беше заменик-канцелар на Универзитетот во Кембриџ кога избувна војната во 1914 година. барем, сè уште требаше да бидат додипломци“. Во 1918 година, Џејмс го напуштил Кембриџ за да се врати во неговото старо училиште Итон како провост, каде што бил одговорен за создавање споменици за поранешните ученици од училиштето кои биле убиени за време на војната. Тој умре таму во 1936 година додека хорот го пееше Нунц Димиттус: „Сега, Господи, нека си замине твојот слуга во мир, како што си ветил“.

Исто така види: Винстон Черчил

Постоечките ентузијасти на М.Р. Џејмс ќе го знаат богатството на материјали што се достапни за неговата работа, од ТВ и радио серии со приказни за духови, до списанието „Духови и научници“ создадено од Розмари Пардо. На читателите што првпат им се препорачува да се чувствуваат удобно со чаша вино или шолја нешто затоплување и да се населат за да уживаат. Внимавајте назавеси, иако…

Миријам Биби БА Магистрант ФСА Скот е историчар, египтолог и археолог со посебен интерес за историјата на коњите. Миријам работела како кустос во музејот, универзитетски академик, уредник и консултант за управување со наследството. Таа моментално го завршува својот докторат на Универзитетот во Глазгов.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.