Замокот Болсовер, Дербишир

 Замокот Болсовер, Дербишир

Paul King
Адреса: Castle Street, Bolsover, Derbyshire, S44 6PR

Телефон: 01246 822844

Веблокација: //www .english-heritage.org.uk/visit/places/bolsover-castle/

Во сопственост на: English Heritage

Време на отворање :10.00 часот – 16.00 часот. Деновите се разликуваат во текот на годината, видете ја веб-страницата на англискиот наследство за повеќе детали. Последниот прием е еден час пред затворање. Влезот се плаќа за посетители кои не се членови на англиското наследство.

Јавен пристап : Многу области на замокот се достапни за инвалидски колички, но некои пристапи зависи од временските услови. Јавете се на 01246 822844 пред вашата посета за повеќе детали. Веб-страницата е погодна за семејството и кучињата се на традиционално. . Замокот Болсовер зазема импресивна локација на крајот на копното гребенот. Изграден од семејството Певерел во 12 век, замокот станал сопственост на круната кога изумрела семејната линија. Певерел, исто така, биле основачи на замокот Певерил во близина на Каслтон, а првиот Вилијам Певерел се вели дека бил вонбрачен син на Вилијам Освојувачот. Замокот бил еден од неколкуте гарнизони на војниците на Хенри II за време на бунтот на неговите синови и нивните поддржувачи. За време и по овој конфликт, Ерлс од Дерби полагаа право на Болсовер, како и на замокот Певерил. Иако замокот претрпе некои поправки во текот на 13 век,по опсадата во 1217 година, таа станала руина. Замокот и замокот ги купил Сер Џорџ Талбот во 1553 година, а по неговата смрт неговиот втор син, седмиот гроф од Шрусбери, го продал она што останало од замокот Болсовер на Сер Чарлс Кевендиш, неговиот очув и девер. 4>

Замокот Болсовер од воздух

Кавендиш имал амбициозни и необични планови за Болсовер. Работејќи со дизајнерот и градител Роберт Смитсон, тој замислил замок што може да го користи како одмор од Велбек, главното седиште на семејството Кевендиш. Покрај тоа, тој би бил удобен и елегантен, но неговиот надворешен изглед би оддаде почит на формата на класичен нормански чувар, кој седи импозантно на гребенот во близина на оригиналната основа. Ова требаше да биде Малиот замок, кој беше завршен дури во 1621 година, по смртта и на Кевендиш и на неговиот архитект. Градењето продолжило под Вилијам, син на Чарлс Кевендиш и подоцна војвода од Њукасл, и неговиот брат Џон. Тие се потпираа на италијанскиот стил на архитектот Иниго Џонс, чија репутација почна да влијае на изградбата надвор од Лондон. Дури и денес, некои од кревките ѕидни слики се меѓу уникатните богатства на Болсовер.

Внатрешно, архитектурата на складиштето беше комбинација на романескна и готска, додека опремувањето, под раководство на архитектот Џон Смитсон, синот на Роберт, беше раскошен иудобно. Вилијам Кевендиш, исто така, го додаде и опсегот на тераси, кој сега стои како руина без покрив долж еден раб на локацијата. Кога беше новоизградено, ова беше елегантна и модерна локација, достојна да ги пречека монархот Чарлс I и неговата сопруга Хенриета Марија во 1634 година. Целата работа во Болсовер престана за време на Граѓанската војна, а Болсовер беше омаловажена од парламентарците, така што беше ефикасно уништена . Откако станал војвода од Њукасл по обновувањето на монархијата, Вилијам Кевендиш започнал да го обновува замокот и да го прошири опсегот на терасата со државен стан. Познатиот коњаник кој напишал познато дело за коњаницата, Кевендиш изградил и посветена јавачка куќа која опстојува во целост и сè уште се користи за величествени коњанички прикази. До моментот на неговата смрт во 1676 година, реставрацијата на замокот Болсовер беше завршена, иако падна во опаѓање под неговиот син Хенри, кој го урна државниот стан и дозволи опсегот на терасата да се распадне. Замокот Болсовер влезе во државна сопственост во 1945 година, откако беше дониран од војводата од Портланд. Последователно беше обновен и стабилизиран, бидејќи беше загрозен од слегнување од рударството во Болсовер Колиери.

Исто така види: Битката кај Флоден

Насликан таван во замокот Болсовер

Исто така види: 1960-тите Декадата што ја потресе Британија

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.