Kalaja Bolsover, Derbyshire

 Kalaja Bolsover, Derbyshire

Paul King
Adresa: Castle Street, Bolsover, Derbyshire, S44 6PR

Telefon: 01246 822844

Uebfaqja: //www .english-heritage.org.uk/visit/places/bolsover-castle/

Në pronësi të: English Heritage

Orari i hapjes :10.00 – 16.00. Ditët ndryshojnë gjatë gjithë vitit, shikoni faqen e internetit të Trashëgimisë angleze për më shumë detaje. Hyrja e fundit është një orë para mbylljes. Tarifat e hyrjes zbatohen për vizitorët që nuk janë anëtarë të Trashëgimisë Angleze.

Qasja publike : Shumë zona të kështjellës janë të aksesueshme me karrige me rrota, por një pjesë e aksesit varet nga moti. Telefononi 01246 822844 përpara vizitës suaj për detaje të mëtejshme. Faqja është miqësore me familjen dhe qentë janë në kërkim.

Një përzierje e paprekur e fortesës normane, feudali jakobeane dhe shtëpia e vendit. Kalaja Bolsover zë një vend mbresëlënës në fund të një kep toke. E ndërtuar nga familja Peverel në shekullin e 12-të, kështjella u bë pronë e Kurorës kur linja e familjes vdiq. Peverelët ishin gjithashtu themelues të Kështjellës Peveril pranë Castleton, dhe i pari William Peverel thuhej se ishte djali i paligjshëm i Uilliam Pushtuesit. Kalaja ishte një nga disa garnizone nga ushtarët e Henry II gjatë revoltës së djemve të tij dhe mbështetësve të tyre. Gjatë dhe pas këtij konflikti, Earls of Derby pretenduan për Bolsover, si dhe për Kështjellën Peveril. Edhe pse kalaja iu nënshtrua disa riparimeve gjatë shekullit të 13-të,pas një rrethimi në 1217, ajo ishte shkatërruar në një gërmadhë. Shtëpia dhe kështjella u blenë nga Sir George Talbot në 1553, dhe pas vdekjes së tij, djali i tij i dytë, Konti i 7-të i Shrewsbury, ia shiti atë që kishte mbetur nga Kalaja Bolsover Sir Charles Cavendish, njerkut dhe kunatit të tij. 4>

Shiko gjithashtu: Perth, Skoci

Kështjella Bolsover nga ajri

Cavendish kishte plane ambicioze dhe të pazakonta për Bolsover. Duke punuar me projektuesin dhe ndërtuesin Robert Smythson, ai parashikoi një kështjellë që mund ta përdorte si një vendstrehim nga Welbeck, selia kryesore e familjes Cavendish. Për më tepër, ajo do të ishte e rehatshme dhe elegante, por pamja e saj e jashtme do t'i bënte homazh formës së një mbajtëse klasike normane, e ulur në mënyrë imponuese në kep pranë themelit origjinal. Kjo do të ishte Kalaja e Vogël, e cila nuk u përfundua deri në vitin 1621, pas vdekjes së Cavendish dhe arkitektit të tij. Ndërtimi vazhdoi nën William, djali i Charles Cavendish dhe më vonë Duka i Newcastle, dhe vëllai i tij John. Ata u mbështetën në stilin italian të arkitektit Inigo Jones, reputacioni i të cilit kishte filluar të ndikonte në ndërtimin përtej Londrës. Edhe sot, disa nga pikturat e brishta murale janë ndër thesaret unike të Bolsover.

Brenda, arkitektura e ruajtjes ishte një kombinim i romaneske dhe gotike, ndërsa arredimi, nën drejtimin e arkitektit John Smythson, Djali i Robertit, ishte bujar dhetë rehatshme. William Cavendish shtoi gjithashtu gamën e tarracës e cila tani qëndron si një gërmadhë pa çati përgjatë një skaji të sitit. Kur u ndërtua rishtazi, ky ishte një vend elegant dhe në modë, i denjë për të mirëpritur monarkun Charles I dhe gruan e tij Henrietta Maria në 1634. E gjithë puna në Bolsover pushoi gjatë Luftës Civile dhe Bolsover u shpërfill nga parlamentarët në mënyrë që u shkatërrua efektivisht . Pasi u bë Duka i Njukasëllit pas restaurimit të monarkisë, William Cavendish u përpoq të rivendoste kështjellën dhe të zgjeronte gamën e tarracës me një apartament shtetëror. Një kalorës i njohur që shkroi një vepër të famshme mbi kalërimin, Cavendish ndërtoi gjithashtu një shtëpi të dedikuar kalërimi e cila mbijeton në tërësinë e saj dhe përdoret ende për ekspozita madhështore të kuajve sot. Deri në kohën e vdekjes së tij në 1676, restaurimi në Kalanë Bolsover ishte i plotë, megjithëse ra në rënie nën drejtimin e djalit të tij Henry, i cili rrëzoi apartamentin shtetëror dhe lejoi që vargu i tarracës të prishej. Kalaja Bolsover hyri në pronësi të shtetit në 1945, pasi ishte dhuruar nga Duka i Portlandit. Më pas, ajo u restaurua dhe u stabilizua, pasi u kërcënua nga rrëshqitja nga minierat në Bolsover Colliery.

Shiko gjithashtu: Gruaja Romano Elite

Tavan i lyer në Kalanë Bolsover

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.