Historitë e fantazmave të M.R. James

 Historitë e fantazmave të M.R. James

Paul King

“Tet. 11. – Qirinj të ndezur në kor për herë të parë në namazet e akshamit. Erdhi si një tronditje: konstatoj se jam larguar absolutisht nga stina e errët.” – M. R. James, “The Stalls of Barchester Cathedral.”

Shiko gjithashtu: Beteja e Kepit të Shën Vincentit

Ndërsa hemisfera veriore kalon në stinën e saj të errët, adhuruesit e historive të fantazmave kthehen me padurim edhe një herë te veprat e M.R. James. I pranuar nga shumë njerëz si mjeshtri i historisë angleze të fantazmave, vepra e Montague Rhodes James (1862 – 1936) ofron antidotin e përsosur për këdo që dëshiron të shpëtojë nga bujari i zhurmshëm i Halloween-it ose shoqërueshmëria e pamëshirshme e Krishtlindjeve për disa. orë.

Atje, në botën e zbehtë të ndezur nga qirinjtë e studiuesve, bibliotekarëve dhe antikuarëve, gjërat përgjojnë, gjysmë të parë, gjysmë të ndjerë. Sipas fjalëve të një prej personazheve në tregimin e tij "Count Magnus", ka "persona që ecin që nuk duhet të ecin. Ata duhet të pushojnë, jo të ecin”. A ka shikuar studiuesi paksa shumë thellë në vendet ku ai - pothuajse pa ndryshim, ai - nuk duhet të kishte parë?

Qoftë të lidhura me referenca biblike, shkrime runike apo artefakte mesjetare, nga hijet që vijnë, shpirtra jo të shenjtë të uritur për hakmarrje. Ato pasqyrojnë pikëpamjen e vetë Xhejmsit për shfaqjet: “Fantazma duhet të jetë keqdashëse ose e urryer: shfaqjet e dashura dhe të dobishme janë të gjitha shumë mirë në përralla ose në legjendat lokale, por unë nuk kam asnjë përdorim për to në një fantazmë fiktive.histori." Pak nga fantazmat e M.R. James shfaqin karakteristika klasike fantazmë, megjithëse ai përdor pamje të draperisë së largët të copëtuar, me sa duket në ndjekje të shpejtë, me efekt mbresëlënës në "Oh, bilbil, dhe unë do të vij te ti, djaloshi im"" , së bashku me tanimë famëkeqin "të tmerrshme, një fytyrë jashtëzakonisht të tmerrshme, prej liri të thërrmuar".

Ilustrim nga "Oh, bilbil, dhe unë do të vij tek ti, djaloshi im"

Shumica e fansave të M.R. James mund të pajtohen me autorin Komenti i Ruth Rendell se “Ka disa autorë që dikush do të donte të mos i kishte lexuar kurrë për të pasur gëzimin e leximit të tyre për herë të parë. Për mua, M.R. James është një nga këto.” Nga ana tjetër, gjëja mbresëlënëse e tregimeve të tij është se sado herë të lexohen, “James Jolt” ka ende fuqinë të tronditë.

Të dish se çfarë po vjen ndërsa tensioni rritet në mënyrë të pashmangshme nuk e zvogëlon domosdoshmërisht atë. Ndoshta këtë herë kur zoti Dunning rrëshqet dorën nën jastëk për të gjetur orën e tij, ai nuk do ta prekë - por atje, nuk dua t'ia prish atë lexuesit për herë të parë.

Ndëshkimi është një temë kryesore në punën e M.R. James, dhe ndëshkimi vjen në mënyra të ndryshme të mbinatyrshme. Klerikë të botës, lakmitarë të thesareve. ata që kanë dëshirë për fuqi tokësore dhe madje tepër kurioz do të gjejnë në mënyrë të pashmangshme forca demonike të fshehura nën sipërfaqen e jetës së përditshme, duke pritur për një mundësipër të depërtuar në kohët moderne.

M.R. James

Më shumë se 80 vjet pas vdekjes së tij, M.R. James ka ende një ndjekës masiv. Në fakt, një industri e tërë akademike është rritur rreth punës së tij, me studiues të letërsisë moderne që kërkojnë - dhe gjejnë - kuptim më të thellë në tregimet e tij fantazma. Patrick J. Murphy, në librin e tij "Studime mesjetare dhe historitë e fantazmave të M.R. James" njeh në tregime të dy personazhet që M.R. James i njihte në jetën reale dhe reflektimet e pikëpamjeve të krishtera të vetë Jamesit mbi sekularizmin dhe sekularistët.

<0 Personazhi i okultistit Karswell në "Casting the Runes", argumenton ai, nuk ka për qëllim të përfaqësojë Aleister Crowley, i cili mori pjesë në Kembrixh në vitet 1890, kur James ishte Dekan i vogël i King's College. Crowley ishte 13 vjet më i ri se James dhe nuk kishte krijuar reputacionin për të cilin më vonë u bë kaq famëkeq. Figura e Karswell, beson Murphy, ka më shumë gjasa të përfaqësojë "personalitetin famëkeq" të Oscar Browning të njohur gjithashtu si "O.B", "personazhi i njohur i të cilit përputhet aq mirë me Karswell, saqë është e habitshme që rasti nuk është bërë më parë. “.

Identifikimi i personazheve si njerëz që ai në fakt i njihte i shton një dimension krejtësisht të ri historive të fantazmave që M.R. James ua lexoi nën dritën e qiririt studentëve dhe miqve në dhomat e tij të rrëmujshme dhe me pluhur në King's College. Ky ritual i Krishtlindjeve u bë i vendosurthemeluar dhe shpesh shkruante me furi për t'i plotësuar, deri në minutën e fundit. Një nga ata në rreth përshkruan se si "Monti doli nga dhoma e gjumit, me dorëshkrim në dorë më në fund, dhe i fryu të gjithë qirinjtë, përveç njërit, me të cilin u ul. Më pas ai filloi të lexonte, me më shumë besim se çdokush tjetër, skenarin e tij pothuajse të palexueshëm në dritën e zbehtë”.

Përpjekja e dëshpëruar për të përmbushur një afat, një situatë me të cilën shumica e shkrimtarëve janë të njohur, rezultoi në njëfarë ndryshueshmërie në përralla. Historia e tij "Two Doctors" nuk krahasohet me tregime të tilla si "Oh Whistle", "The Stalls of Barchester Cathedral", "Casting the Runes" ose "Lost Hearts". Megjithatë, edhe këto histori më pak të njohura kanë faktorin e tyre tronditës; në këtë rast, një fytyrë njerëzore e përfshirë si një krizale në një fshikëz. Historia e tij "Shtëpia e Kukullës" u shkrua për t'u përfshirë si një version i vogël në bibliotekën e një shtëpie të vërtetë kukullash - atë të Mbretëreshës në Windsor!

Shiko gjithashtu: Shumë Wenlock

Ilustrim nga 'Ghost Stories of an Antiquary'

Në fakt, megjithëse disa nga tregimet e tij u botuan fillimisht si "Ghost Stories of an Antiquary" dhe "Më shumë histori fantazmash të një antikuari", mund të argumentohet se ato janë tregime terrori dhe jo histori tradicionale fantazmash. James e admiroi shumë punën e Sheridan Le Fanu dhe Walter Scott, dhe së bashku me tmerrin, tregimet e tij përmbajnë njëelement i fortë i së çuditshmes, në kuptimin e tij origjinal të të çuditshmes.

James tregoi një interes dhe përkushtim ndaj historisë dhe arkeologjisë që në moshë shumë të re. Një anekdotë e rrëfyer në kujtimet e tij dhe e ritreguar nga biografi i tij Michael Cox zbulon shkallën e aftësisë së tij. Në moshën 16-vjeçare ai dhe një shok përktheu "tekstin apokrif, Pjesa tjetër e fjalëve të Barukut, pasi një tekst i ri apokrif ishte tashmë "mish dhe pije" për të" dhe ata "ia dërguan mbretëreshës Viktoria në Kështjellën Windsor. me një 'letër shumë të sjellshme drejtuar Madhërisë së Saj, duke iu lutur të pranojë përkushtimin e punës sonë'…”

Duke e parë këtë si një shembull iniciativë, zyrtarët e lartë në Kështjellën Windsor dhe drejtori i tij në Eton e panë atë si një veprim i paturpshëm dhe për këtë ai u ndëshkua verbalisht. Megjithatë, James vërtetoi se dyshuesit e kishin gabim duke u bërë më vonë Ndihmës Drejtor dhe më pas Drejtor i Muzeut Fitzwilliam në Kembrixh. Ai e mbajti këtë post në të njëjtën kohë me atë të Provost në King's College. Puna e tij akademike, veçanërisht mbi apokrifën, referohet edhe sot.

Aftësia e tij e jashtëzakonshme akademike duket se është bazuar pjesërisht në një kujtesë fenomenale dhe gjithashtu një instinkt të mprehtë për gjetjen, identifikimin dhe interpretimin e dorëshkrimeve jashtëzakonisht të paqarta. Nekrologjia e tij, e cituar në biografinë e tij nga Michael Cox, përmbledh se sa e çuditshme ishte për bashkëmoshatarët e tij që ai ishte në gjendje ta bënte këtë gjithashtu.si të mbajë një jetë shoqërore tepër aktive që vazhdonte edhe në orët e vogla: "'A është e vërtetë që ai është gati të kalojë çdo mbrëmje duke luajtur lojëra ose duke folur me studentë?' 'Po, mbrëmjet dhe më shumë.' 'Dhe a po ju. e di që në njohuritë e MSS ai është tashmë i treti ose i katërti në Evropë?' 'Më intereson t'ju dëgjoj të thoni kështu, zotëri.' 'Atëherë si ia del ai?' 'Nuk e kemi marrë ende vesh'”

M.R. James ishte Zëvendës-Kancelar i Universitetit të Kembrixhit kur shpërtheu lufta në 1914. Deri në tetor 1915, kur dha dorëheqjen nga posti, ai e dinte se "më shumë se katërqind e pesëdhjetë burra të Kembrixhit kanë rënë: njëqind e pesëdhjetë prej tyre, të paktën, duhet të kishin qenë ende studentë”. Në vitin 1918, James u largua nga Kembrixhi për t'u kthyer në shkollën e tij të vjetër Eton si Provost, ku ai ishte përgjegjës për krijimin e memorialeve për ish-nxënësit e shkollës që ishin vrarë gjatë luftës. Ai vdiq atje në vitin 1936, ndërsa kori po këndonte Nunc Dimittus: "Tani, Zot, lëre shërbëtorin tënd të largohet në paqe, siç premtove".

Adhuruesit ekzistues të M.R. James do të njohin pasurinë e materialit që është në dispozicion në punën e tij, nga seritë televizive dhe radiofonike të tregimeve të tij fantazma, deri te revista "Ghosts and Scholars" e krijuar nga Rosemary Pardoe. Lexuesit për herë të parë këshillohen të ndihen rehat me një gotë verë ose një filxhan me diçka ngrohëse dhe të qetësohen për të shijuar. Mbani një sy nëperde, megjithatë…

Miriam Bibby BA MPhil FSA Scot është një historiane, egjiptologe dhe arkeologe me një interes të veçantë në historinë e kuajve. Miriam ka punuar si kuratore muzeu, akademik universitar, redaktor dhe konsulent për menaxhimin e trashëgimisë. Aktualisht ajo është duke përfunduar doktoraturën në Universitetin e Glasgow.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.