Pushtimi anglez i Uellsit

 Pushtimi anglez i Uellsit

Paul King

Ndryshe nga pushtimi i tyre në Angli, depërtimi i normanëve në Uells u zhvillua shumë gradualisht pas vitit 1066.

Shiko gjithashtu: Udhëzues historik i Mançesterit

Mbreti i ri i Anglisë, Uilliam I ('Pushtuesi') siguroi shpejt mbretërinë e tij angleze duke krijuar earldoms së bashku kufijtë Anglo-Uells në Hereford, Shrewsbury dhe Chester. Por nuk kaloi shumë kohë përpara se zotërit e rinj normanë filluan të shikonin zgjerimin e tokave të tyre drejt perëndimit në Uells.

Vetë William udhëhoqi një ekspeditë ushtarake në të gjithë Uellsin jugor në St. David në 1081 dhe thuhet se ka themeluar Cardiff në rrugë. Gjatë gjithë viteve 1080 dhe 1090, normanët depërtuan në zonat e Uellsit, duke pushtuar dhe vendosur Pembroke dhe Vale of Glamorgan në Uellsin jugor. Mbreti i Anglisë Henri I, djali më i vogël i Uilliamit, inkurajoi vendbanimet normane në shkallë të gjerë në Uellsin jugor, duke ndërtuar kështjellën e parë mbretërore në Carmarthen në vitin 1109. Princat e Uellsit refuzuan megjithatë të nënshtroheshin dhe shfrytëzuan mundësinë për të rimarrë tokën nga normanët kur disa ' në familjen (mbretërore angleze) u zhvillua grindja, pas vdekjes së mbretit Henry I në 1135.

Uellsitë ishin vërtet të bashkuar kur Llewelyn Fawr (Llewelyn i Madh), u bë Princi i Uellsi në 1194. Llewelyn dhe ushtritë e tij përzunë anglezët nga Uellsi verior në vitin 1212. Duke mos u kënaqur me këtë, ai përmbysi trendin e pushtimit, duke marrë qytetin anglez Shrewsbury në 1215. Gjatë mbretërimit të tij të gjatë, por pa paqe. deri në 1240,Llewelyn rezistoi disa përpjekjeve për ri-pushtim nga ushtritë angleze të dërguara nga mbreti anglez i atëhershëm, Henri III. Pas vdekjes së tij, Llewelyn u pasua nga djali i tij Dafydd, Princi i Uellsit nga 1240-46, dhe më pas nipi i tij, Llewelyn II ap Gruffydd nga 1246.

Shiko gjithashtu: Ngarkesa e Brigadës së Lehtë

The me të vërtetë lajmi i keq për Uellsin ndodhi në vitin 1272, kur pas vdekjes së mbretit Henri III, djali i tij Eduardi I u bë mbreti i ri i Anglisë. Tani Eduardi duket se nuk i pëlqente të gjithë keltët në përgjithësi, dhe Llewelyn ap Gruffydd në veçanti. Eduardi arriti pushtimin e Uellsit përmes tre fushatave të mëdha dhe në një shkallë që ai e dinte se Uellsit nuk mund të shpresonin të arrinin.

Invazioni i parë në 1277 përfshiu një ushtri masive angleze së bashku me kalorësi të armatosur rëndë bregun verior të Uellsit. Mbështetja e Llewelyn ishte e kufizuar në krahasim, dhe ai u detyrua të pranonte kushtet poshtëruese të paqes të Edwards. Në vitin 1282, Uellsët, të udhëhequr nga vëllai i Llewelyn, Dafydd, u provokuan në revoltë kundër anglezëve në Uellsin verilindor. Eduardi u përgjigj me një pushtim të mëtejshëm, këtë herë Llewelyn u vra në betejën e Urës Irfon më 11 dhjetor 1282. Vëllai i Llewelyn Dafydd vazhdoi rezistencën e Uellsit deri në vitin e ardhshëm. Padyshim që atij i mungonte karizma e vëllait të tij, pasi bashkatdhetarët e tij ia dorëzuan Eduardit në qershor 1283. Ai u gjykua më vonë dheekzekutuar. Dinastitë sunduese të Uellsit ishin në shkatërrim dhe Uellsi praktikisht u bë një koloni angleze.

Kështjella Harlech

Çdo fushatë e Eduardit ishte e shënuar me ndërtimin e disa prej kështjellave më të bukura dhe më madhështore të Evropës. Shkalla e ndërtesave nuk do të linte asnjë dyshim në mendjet e Uellsit se cilët ishin sundimtarët e tyre të rinj. Kështjellat Flint, Rhuddlan, Builth dhe Aberystwyth u ndërtuan të gjitha pas pushtimit të parë. Pas pushtimit të dytë, ndërtesa e kështjellave Conwy, Caernarfon dhe Harlech ruanin më nga afër zonën Snowdonia. Pas një rebelimi të Uellsit kundër shtypjes angleze në 1294, Kalaja Beaumaris u ndërtua për të siguruar ishullin Anglesey.

Masonët nga Savoja, nën syrin vigjilent të Mjeshtrit Mason Xhejms të Shën Gjergjit ishin përgjegjës për projektimin dhe detajet e këto kështjella madhështore. Një nga më madhështorët është Caernarfon, i cili pasqyron dizajnin e mureve të fuqishme të Kostandinopojës, ndoshta duke e lidhur disi në gur fuqinë e një mbreti modern mesjetar me atë të një perandori të lashtë romak.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.