Англиската инвазија на Велс

 Англиската инвазија на Велс

Paul King

За разлика од нивната инвазија на Англија, норманската пенетрација во Велс се случила многу постепено по 1066 година.

Новиот крал на Англија, Вилијам I („Освојувачот“) брзо го обезбедил своето англиско кралство со воспоставување ерлдоми покрај англо-велшките граници во Херефорд, Шрусбери и Честер. Но, не помина долго пред новите нормански господари почнаа да гледаат на проширување на нивните земји на запад во Велс.

Самиот Вилијам водеше воена експедиција низ јужен Велс до Свети Давид во 1081 година, и се вели дека ја основал Кардиф на пат. Во текот на 1080-тите и 1090-тите, Норманите навлегле во областите на Велс, освојувајќи и населувајќи ги Пемброк и долината Гламорган во јужен Велс. Англискиот крал Хенри I, најмладиот син на Вилијам, ги охрабрил големите нормански населби во јужен Велс, градејќи го првиот кралски замок во Кармартен во 1109 година. во (англиското кралско) семејство се случи расправија, по смртта на кралот Хенри I во 1135 година.

Велшаните беа навистина обединети кога Левелин Фавр (Ллевелин Велики), стана Принц на Велс во 1194 година. Левелин и неговите војски ги истераа Англичаните од северен Велс во 1212 година. Незадоволен со ова, тој го смени трендот на освојување, преземајќи го англискиот град Шрусбери во 1215 година. За време на неговото долго, но безмирно владеење преку до 1240 година,Левелин се спротивстави на неколку обиди за повторна инвазија на англиските војски испратени од тогашниот англиски крал, Хенри III. По неговата смрт, Левелин бил наследен од неговиот син Дафид, Принцот од Велс од 1240-46 година, а потоа и неговиот внук, Левелин II ап Груфид од 1246 година.

навистина лоши вести за Велс се случија во 1272 година, кога по смртта на кралот Хенри III, неговиот син Едвард I стана нов крал на Англија. Сега се чини дека Едвард не им се допаѓал на сите Келти воопшто, а особено на Llewelyn ap Gruffydd. Едвард го постигна освојувањето на Велс преку три големи кампањи и на размери за кои знаеше дека Велшаните не можеа да се надеваат дека ќе се совпаднат. северниот брег на Велс. Поддршката на Левелин беше ограничена во споредба, и тој беше принуден да ги прифати понижувачките мировни услови на Едвардс. Во 1282 година, Велшаните, предводени од братот на Левелин, Дафид, биле предизвикани на бунт против Англичаните во североисточен Велс. Едвард одговорил со понатамошна инвазија, овој пат Левелин бил убиен во битката кај Ирфон Бриџ на 11 декември 1282 година. Братот на Левелин, Дафид, го продолжил велшкиот отпор во следната година. Очигледно му недостасуваше харизмата на неговиот брат, бидејќи неговите сонародници му го предадоа на Едвард во јуни 1283 година. Подоцна му беше судено ипогубен. Велшките владејачки династии беа во распад, а Велс практично стана англиска колонија.

Исто така види: Фолкландските Острови

Замокот Харлех

Секоја од кампањите на Едвард беше означени со изградбата на некои од најдобрите и најголеми европски замоци. Размерите на зградите требаше да не остават сомнеж во главите на Велшаните кои се нивните нови владетели. Замоците Флинт, Радлан, Билт и Абериствит биле изградени по првата инвазија. По втората инвазија, зградата на замоците Конви, Кернарфон и Харлех поблиску ја чуваше областа Сноудонија. По велшкиот бунт против англиското угнетување во 1294 година, замокот Бомарис бил изграден за да го обезбеди островот Англеси.

Масоните од Савој, под будното око на мајсторот Мејсон Џејмс од Сент Џорџ биле одговорни за дизајнот и деталите на овие големи замоци. Еден од најголемите е Кернарфон, кој го отсликува дизајнот на моќните ѕидини на Константинопол, можеби на некој начин поврзувајќи ја во камен моќта на современиот средновековен крал со онаа на античкиот римски император.

Исто така види: Света Урсула и 11.000 британски девици

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.