Битка, Источен Сасекс

 Битка, Источен Сасекс

Paul King

Градот Батл се наоѓа на југоисточниот дел на Англија, најпознат по тоа што бил местото на Битката кај Хестингс во 1066 година. Освојувачот, кој потоа стана крал Вилијам I. Овој пораз беше драматичен пресврт во британската историја; Харолд бил убиен во битка (наводно застрелан во око со стрела!) и иако имало дополнителен отпор кон владеењето на Вилијам, токму оваа битка му ја предала првата моќ на Англија. Војводата Вилијам од Нормандија тргнал да го бара тронот за кој со право верувал дека е негов и собрал флота од 700 бродови за да исплови за Англија. Уморна англиска војска, која штотуку ја порази викиншката инвазија на Стемфорд Бриџ во Јоркшир, се сретна со Норманите приближно 6 милји северозападно од Хестингс (каде што слетаа), на ридот Сенлак. Овде беа убиени приближно 5000 од 7500 англиски војници, а 3000 од 8500 нормански мажи загинаа.

Рилот Сенлак сега е локацијата на Битката опатија, или опатијата на Свети Мартин, подигнат од Вилијам Освојувачот. Тој ветил дека ќе изгради таков споменик во случај да победи во битката, за да го одбележи; Папата наредил да се изгради како покајание за загубата на животот. Изградбата на опатијата се случила помеѓу 1070 и 1094 година; Таа била посветена во 1095 година. Се вели дека високиот олтар на опатијата го означува местото на коеПочина кралот Харолд.

Денес, урнатините на опатијата, за кои се грижи English Heritage, доминираат во центарот на градот и се главна туристичка атракција. Битката била изградена околу опатијата и портата на опатијата сè уште е главна карактеристика на Хај Стрит, иако остатокот од зградата е помалку зачуван. Сепак, портата е понова од оригиналната опатија, изградена во 1338 година како дополнителна заштита од друга француска инвазија!

Битката е позната и по тоа што е центар на британската индустрија за барут во 17 век и најдобар снабдувач во Европа во тоа време. Навистина, мелниците во областа ја снабдувале британската армија со барут до Кримската војна. Дури се претпоставува дека барутот што го користел Гај Фокс е набавен овде. Ова објаснува зошто најстариот лик на Гај Фокс се чува како артефакт во Музејот на битката.

Исто така види: Сер Ернест Шеклтон и издржливост

Битката не е само натопена во социјалната историја, туку и во природната историја. Градот е сместен во прекрасното село на Источен Сасекс, со јужниот брег на лесен дофат. Соединувањето и на социјалната и на природната историја е 1066 Country Walk, по кој можете да одите по чекорите на Вилијам Освојувачот. Тоа е пешачење од 50 километри (но не и напорно!) кое поминува од Певенси до Рај, преку Битката. Ве води низ антички населби и различни пејзажи; шуми, брегови и ридови. Дојдете иискусете го пејзажот што беше сведок на пресвртница во британската историја.

Да дојдете овде

Битката е лесно достапна и по пат и со железница, ве молиме пробајте го нашиот Водич за патување во Обединетото Кралство за повеќе информации.

Англосаксонски локации во Британија

Исто така види: Големата француска армада од 1545 година & засилувач; Битката кај Солент

Прелистајте ја нашата интерактивна мапа на англосаксонски локации во Британија за да го истражите нашиот список на крстови, цркви, погребни места и војска останува.

British Battlefield Sites

Museum s

Избрани турнеи за битката кај Хестингс во 1066 година


Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.