Shumë Wenlock

 Shumë Wenlock

Paul King

A keni dëgjuar për Wenlock dhe Mandeville?

Shiko gjithashtu: Sir Francis Drake

Wenlock dhe Mandeville janë maskotat zyrtare të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike në Londër 2012. Wenlock është nuskë për Olimpiadën dhe Mandeville për Paraolimpiadën. Wenlock, një krijesë e lezetshme e bërë nga një pikëz çeliku nga fabrika e çelikut të përdorur për ndërtimin e stadiumit Olimpik, e merr emrin e tij nga Much Wenlock, një qytet i vogël në qendër të Shropshire. Me një popullsi prej rreth 3,000 banorësh, ky qytet shumë i vogël ka një histori shumë të madhe.

Much Wenlock është shtëpia e Lojërave Olimpike Wenlock. Këto lojëra të famshme dhe Dr. William Penny Brookes, themeluesi, mendohet se kanë frymëzuar Lojërat Olimpike moderne që filluan në 1896, vetëm 6 vjet pasi Baroni Pierre de Coubertin (themeluesi i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar) vizitoi Lojërat.

Në 1850, Dr. William Penny Brookes (foto më lart, imazh me leje të llojit të Shoqërisë Olimpike Wenlock) themeloi Klasën Olimpike Wenlock (më vonë u quajt Shoqëria Olimpike Wenlock). Ajo zhvilloi ndeshjet e para në të njëjtin vit. Lojërat përfshinin një përzierje lojërash tradicionale si futbolli dhe kriketi, atletika dhe një ngjarje për të argëtuar spektatorët - kjo dikur përfshinte një garë të grave të moshuara dhe një garë me karroca me sy të lidhur!. Një procesion i udhëhequr nga banda udhëhoqi zyrtarët, garuesit dhe mbajtësit e flamurit nëpër rrugët e Much Wenlock në fushën ku do të mbaheshin lojërat.

Shiko gjithashtu: Lyme Regis

lojërat shkuan nga forca në fuqi duke tërhequr shumë konkurrentë nga e gjithë Anglia. Brookes këmbënguli se lojërat nuk do të përjashtonin asnjë burrë të aftë nga lojërat. Kjo bëri që shumë njerëz të kritikonin lojërat - dhe Brookes - duke thënë se do të ndodhnin trazira dhe sjellje të papranueshme. Në vend të kësaj, lojërat ishin një sukses i madh!

Dr. Brookes ishte aq i vendosur që lojërat të ishin të hapura për të gjithë burrat, saqë kur hekurudha erdhi në Much Wenlock, treni i parë ishte planifikuar të vinte në qytet në ditën e lojërave dhe Brookes këmbënguli që burrat e klasës punëtore të lejoheshin të udhëtonin. falas. Brookes ishte gjithashtu Drejtor i Kompanisë Hekurudhore Wenlock.

Në 1859, Brookes dëgjoi se do të zhvilloheshin Lojërat e para Olimpike moderne të Athinës dhe dërgoi 10 £ në emër të Shoqërisë Olimpike Wenlock dhe çmimi Wenlock iu dha fituesi i garës "e gjatë" ose "shtatëfish".

Lojërat Olimpike Wenlock u bënë shumë të njohura dhe në 1861 u themeluan Lojërat Olimpike Shropshire. Lojërat mbaheshin në qytete të ndryshme çdo vit dhe është nga Lojërat Olimpike Shropshire që Olimpiada moderne mendohet se ka marrë idenë e qyteteve pritëse (ose qyteteve dhe vendeve në ditët moderne) për të marrë përgjegjësinë për financimin e lojërave.

Brookes, John Hulley nga Liverpool dhe Ernst Ravenstein i Gjimnazit Gjerman në Londër vendosën të themelojnë Olimpianin KombëtarShoqata. Ajo mbajti festivalin e saj të parë në 1866 në Pallatin Kristal. Festivali ishte një sukses i madh dhe tërhoqi 10,000 spektatorë dhe konkurrentë, duke përfshirë W.G Grace i cili fitoi pengesat 440 jardësh.

Në 1890 Baroni Pierre de Coubertin pranoi ftesën e Brookes për të ardhur në Much Wenlock dhe Olimpian Wenlock Lojëra. Mendohet se të dy diskutuan ambiciet e tyre të ngjashme për një Lojëra Olimpike Ndërkombëtare.

Brookes fatkeqësisht vdiq vetëm katër muaj përpara Lojërave të para Olimpike Ndërkombëtare në prill 1896. Lojërat Olimpike Wenlock mbahen ende sot dhe zhvillohen çdo vit në Korrik.

Pjesa më e madhe e famës së Wenlock filloi shumë përpara Lojërave Olimpike Wenlock. Qyteti u rrit rreth një Abbey ose Manastir të themeluar në fund të shekullit të 7-të. Gjatë historisë së tij, siti ka pasur lidhje me Shën Milberge dhe Zonjën Godiva.

Mbreti Merewalh i Mercias, djali më i vogël i mbretit pagan Penda, themeloi Abbey rreth vitit 680 pas Krishtit dhe vajza e tij Milburge u bë Abbesë në rreth 687 pas Krishtit. Milburge mbeti Abbes për 30 vjet dhe historitë e mrekullive të saj së bashku me jetëgjatësinë e saj nënkuptonin që pas vdekjes së saj, ajo u njoh si shenjtore.

Në vitin 1101 gjatë punimeve të ndërtimit në Wenlock Priory, u gjet një kuti e vjetër që përmbante informacione që sugjerojnë se Shën Milburge ishte varrosur pranë altarit. Në këtë kohë kisha ishte e rrënuar dhe megjithëse murgjit kërkuan, nuk gjetën asnjëmbetje të tilla. Megjithatë, pak kohë më vonë, dy djem po luanin në kishë kur hasën në një gropë që përmbante kocka. Këto kocka mendohej se ishin ato të Shën Milburgut dhe u vendosën në një faltore. Thashethemet për kura të mrekullueshme në vend u bënë të njohura dhe vendi u bë një vend pelegrinazhi. Kjo është kur qyteti filloi të rritet.

Wenlock Priory ka një histori shumëngjyrëshe. Pas vdekjes së Milburges, Abbey vazhdoi deri në një sulm viking në rreth 874 pas Krishtit. Në Leofric të shekullit të 11-të, Earl of Mercia dhe kontesha Godiva (e famshmja Zonja Godiva) ndërtuan një shtëpi fetare në vendin e Abbey. Në shekullin e 12-të, kjo u zëvendësua me një Priory Cluniac, rrënojat e së cilës mund të shihen ende sot (një mjedis mahnitës për një piknik).

Muç Wenlock ia vlen të vizitohet. Historia e saj e gjatë dhe plot ngjyra është vetëm një pjesë e tërheqjes së saj. I vendosur në fshatin e bukur të Shropshire me Wenlock Edge (shtëpia e shumë orkideve të rralla) aty pranë, është gjithashtu një domosdoshmëri për adhuruesit e natyrës. Vetë qyteti është një qytet mahnitës mesjetar "bardh e zi" me shumë ndërtesa të bukura, duke përfshirë Guildhall që është i hapur në muajt e verës. Një vend paqësor jashtë shtegut të rrahur, Much Wenlock është një vend i mrekullueshëm për t'u vizituar.

Për të arritur këtu

Përafërsisht 40 minuta nga Birmingham, Much Wenlock është lehtësisht i arritshëm me rrugë , ju lutemi provoni udhëzuesin tonë të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar për informacione të mëtejshme. Trajneri më i afërtdhe stacioni hekurudhor është në Telford.

Muzeu s

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.