Varreza e Kockave të Kryqit

 Varreza e Kockave të Kryqit

Paul King

Nëse shkoni në Redcross Way, një rrugë e qetë në SE1 që shkon paralel me rrugën e ngarkuar Borough High Street, padyshim që do të hasni në një ngastër të madhe toke të lirë. Ky është Varrezat e Cross Bones, një memorial i pakënaqur për mijëra prostituta që jetuan, punuan dhe vdiqën në këtë cep dikur të paligjshëm të Londrës.

Kështu filloi, të paktën, në periudhën e vonë mesjetare. Gjatë kësaj kohe, prostitutat vendase njiheshin si "Patat Winchester". Këto prostituta nuk ishin të licencuara nga autoritetet e qytetit të Londrës ose Surrey, por nga peshkopi i Winchester-it, i cili zotëronte tokat përreth, pra emri i tyre. Referenca më e hershme e njohur për Varrezat ishte nga John Stow në Survey of London në 1598:

“Kam dëgjuar burra të lashtë me kredi të mira të raportojnë se këtyre grave beqare u ndaloheshin të drejtat e Kishës. , për sa kohë që ata vazhduan atë jetë mëkatare dhe u përjashtuan nga varrimi i krishterë, nëse nuk do të pajtoheshin para vdekjes së tyre. Dhe prandaj aty ishte një truall, i quajtur oborri i kishës së gruas beqare, i caktuar për ta, larg kishës së famullisë.”

Me kalimin e kohës, Cross Brones Graveyard filloi të strehojë anëtarë të tjerë të shoqërisë të cilëve gjithashtu iu mohua një varrim i krishterë, duke përfshirë të varfërit dhe kriminelët. Me të kaluarën e gjatë dhe të ndyrë të Southwark si "kopshti i kënaqësive të Londrës", me arushë të legalizuar-karremat, luftimet me demat dhe teatrot, varrezat u mbushën jashtëzakonisht shpejt.

Në fillim të viteve 1850 varreza ishte në pikën e shpërthimit, me një komentues që shkruante se ishte "plotësisht e ngarkuar me të vdekur". Për shkak të shqetësimeve të shëndetit dhe sigurisë, varreza u braktis dhe planet pasuese të rizhvillimit (duke përfshirë një për ta kthyer atë në një terren panairi!) u kundërshtuan të gjitha nga banorët vendas.

Në Në vitin 1992, Muzeu i Londrës kreu një gërmim në Varrezat Cross Bones, në bashkëpunim me ndërtimin e vazhdueshëm të Zgjerimit të Linjës Jubilee. Nga 148 varre që ata gërmuan, të gjitha datojnë nga viti 1800 deri në 1853, ata gjetën se 66.2% e trupave në varreza ishin të moshës 5 vjeç ose më të vogël, gjë që tregon një shkallë shumë të lartë të vdekshmërisë foshnjore (edhe pse strategjia e kampionimit të përdorur mund ta ketë mbiindeksuar këtë moshë grup). Gjithashtu u raportua se varreza ishte jashtëzakonisht e mbipopulluar, me trupa të grumbulluar njëri mbi tjetrin. Për sa i përket shkaqeve të vdekjes, këto përfshinin sëmundjet e zakonshme të kohës, duke përfshirë linë, skorbutin, rakitin dhe tuberkulozin.

Arritja këtu

Shiko gjithashtu: Arratisjet e mahnitshme të Jack Sheppard

Lehtësisht e arritshme me autobus dhe hekurudhor, ju lutemi provoni Udhëzuesin tonë të Transportit në Londër për ndihmë për të lëvizur nëpër kryeqytet.

Shiko gjithashtu: Vendet e Ekzekutimit të Londrës

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.