Кралот Хенри V

 Кралот Хенри V

Paul King

Кралот Хенри V, крал воин, светол пример за средновековно кралство и жива легенда.

Исто така види: Опсада на Бејсинг Хаус, Хемпшир

Роден е во септември 1386 година во Велс во замокот Монмут, син на идниот Хенри IV од Англија и неговата сопруга Мери де Бохун. Неговата лоза била импресивна со значајни предци како Јован од Гонт и Едвард III. Неговиот братучед Ричард II бил претседавачки монарх во времето на неговото раѓање и би имал забележително влијание врз младиот Хенри бидејќи го зел под своја закрила.

Ричард II се соочува со бунтовничката толпа за време на бунтот на селаните.

За жал за Ричард, неговото владеење требаше да дојде до ненадеен крај. Неговото време како крал беше измачувано со тешкотии, вклучително и тековниот конфликт со Франција, бунтот на селаните и проблемите на границата со Шкотска. Во 1399 година, Џон од Гонт, вујкото на Ричард II, кој исто така бил дедо на младиот Хенри, починал. Во меѓувреме, таткото на Хенри, познат како Хенри од Болингбрук, кој живеел во егзил, водеше инвазија во јуни која брзо ескалира во целосни барања за тронот.

Хенри од Болингброк не најде малку потешкотии во извршувањето на својата мисија; за кратко време, Ричард се нашол отповикан, узурпиран од Хенри кој се прогласил за крал Хенри IV, оставајќи го Ричард да умре во затвор една година подоцна. Во оваа серија настани, младиот Хенри сега требаше да стане наследник на тронот на Англија. Во ноември истата година, какосе случи крунисувањето на неговиот татко, Хенри стана познат како Принц од Велс, истакната и позната титула што ќе ја има до неговото наследување на тронот.

Неговата кралска титула и привилегии не беа без расправија, бидејќи принцот од Велс беше принуден да се вклучи во битка кога бунтот на Овен Глиндвр во Велс се бунтуваше против англиската круна девет години, за на крајот да заврши со англиска победа .

Неговата адолесценција била значително под влијание на битки и конфликти кои избувнале за време на неговата младост. Неговата воена моќ беше тестирана не само со велшкиот бунт, туку и кога се соочи со моќното семејство Перси од Нортамберленд во битката кај Шрусбери. Во 1403 година битката била во полн замав, конфликт дизајниран да ги брани интересите на неговиот татко како крал против бунтовничката војска предводена од Хенри „Хари Хотспур“ Перси.

Додека битката следела, младиот Хенри за влакно ја избегнал смртта кога стрела го погодила во главата. За негова среќа, кралскиот лекар во текот на следните неколку дена ги следел неговите рани, го оперирал и на крајот ја извлекол стрелата со минимална штета (третман што немаше да го добие доколку не беше престолонаследник). Чудесното закрепнување го остави шеснаесетгодишниот принц со лузна на лицето како траен потсетник на неговите воени ескапади; сепак, неговиот вкус за воен живот не бил намален и покрај неговата блиска смртискуство.

Исто така види: Модовите

Апетитот на Хенри за воен ангажман беше подеднакво усогласен со неговата желба да се вклучи во владата. До 1410 година, нарушеното здравје на неговиот татко му овозможило да добие привремена контрола над постапките околу осумнаесет месеци, во кое време ги спроведувал своите идеи и политики. Неизбежно, по закрепнувањето на неговиот татко, сите мерки беа поништени и принцот беше разрешен од советот, скарајќи се со својот татко додека тој го правеше тоа.

Во 1413 година, кралот Хенри IV почина, а неговиот син го презеде тронот и беше крунисан за крал на 9 април 1413 година во Вестминстерската опатија среде предавнички услови на снежна бура. Новиот крал, кралот Хенри V беше опишан како импозантен по раст со темна коса и румен тен.

Кралот Хенри V

Тој започна со работа веднаш, занимавајќи се најпрво со домашните прашања на кои од самиот почеток се осврна како владетел на обединета нација, правејќи јасно е да се стават настрана минатите разлики. Како дел од овој план, тој воведе формална употреба на англискиот јазик во сите владини постапки.

Неговата внатрешна политика генерално беше успешна и одвраќаше секакви сериозни третирања на неговиот престол, вклучувајќи го и оној на Едмунд Мортимер, Ерл од Март. Додека се решаваа неговите домашни прашања, вистинските закани и амбиции на Хенри V се наѕираа од другата страна на Ла Манш.

Во 1415 година Хенри отплови во Франција, решен во својата желба да полага право на францускиот престол и да го вратиизгубени земји од неговите предци. Силно мотивиран како што беше, тој се нашол себеси вовлечен во Стогодишната војна која ескалирала од 1337 година. пристаниште во стратешка победа, епизода од историјата славно прикажана во драмата на Шекспир „Хенри V“. За жал за него и неговата војска, Англичаните беа погодени од дизентерија долго по завршувањето на опсадата, што доведе до тоа околу една третина од неговите луѓе умреа од оваа болест. Ова го остави Хенри со значително намален број, принудувајќи го да тргне со неговите преостанати луѓе во Кале, надевајќи се дека ќе ги избегне Французите додека тие го пробиваа својот пат.

За жал, тој немаше таква среќа и беше принуден да се вклучи во битка во Агинкур на 25 октомври 1415 година. Тоа беше денот на Свети Криспен, празник, кога Анри ги предводеше своите намалени луѓе против импозантната француска војска. Разликата во бројки беше голема, при што Французите се проценува дека имаат околу 50.000 во споредба со 5.000 мажи во Англија. Изгледите за победа изгледаа мали за Англичаните, но стратешкото искуство на Хенри требаше да биде нивна спасоносна благодат.

Планот на Хенри беше да го искористи теренот во неговата најтесна точка. заглавени меѓу пошумените површини од двете страни. Оваа точка на задушување ќе ја спречи значително поголемата француска армија да ги опколи Англичаните. Во меѓувремеСтрелците на Хенри пркосно ги лансираа своите стрели во низа одбојки, додека Французите, кои се нафрлија кон нив низ калта, ги пресретна низа колци високи до шест метри, принудувајќи ги Французите да се повлечат.

Во на крајот, Французите се најдоа ограничени на мал простор што ја отежнува имплементацијата на секоја тактика. Резултатот беше катастрофална загуба за големата армија; заробени и облечени во голем оклоп се најдоа натегнати, што резултираше со огромни жртви. Хенри и неговата мала армија од луѓе ја победија поголемата и поцврста војска благодарение на стратегијата.

Хенри се врати во Англија триумфално, пречекан на улиците од неговиот народ кој сега го сметаше во највисок можен поглед како воин кралот.

Хенри го изгради својот успех набргу потоа кога се врати во Франција и успешно ја зазеде Нормандија. Во јануари 1419 година Руан бил принуден да се предаде и плашејќи се од најлошото, Французите склучиле договор познат како Договор од Троа кој потврдил дека кралот Хенри V ќе ја наследи француската круна по францускиот крал Чарлс VI. Ова беше голем успех за кралот; тој ја постигна својата цел и со тоа освои победа и восхит назад во Англија.

Победите на Хенри не завршија тука. Откако ја обезбеди француската круна со договорот, неговото внимание потоа се сврте кон Катерина од Валоа, најмладата ќерка на францускиот крал Чарлс VI. Во јуни1420 се венчале во катедралата Троа и тој се вратил во Англија со неговата сопруга, каде што била крунисана за кралица во Вестминстерската опатија во февруари 1421 година.

Бракот на Хенри V и Катерина од Валоа

Војниот плен сепак продолжил да го поттикнува Хенри V и тој набрзо се вратил во Франција за да продолжи со своите воени походи и покрај фактот што Катерина сега била во тешка бременост. Во декември таа го родила нивното единствено дете, синот наречен Хенри, уште едно момче предодредено да биде крал.

Трагично, идниот англиски крал Хенри VI никогаш не можел да го запознае својот татко. На 31 август 1422 година, додека бил во опсада во Мео, Хенри V умрел, веројатно од дизентерија, само еден месец пред неговиот триесет и шести роденден.

Неговото наследство ќе живее бидејќи неговиот син ќе стане Хенри VI од Англија и Хенри II во Франција. Хенри V за кратко време ја дефинираше земјата со својата воена моќ и остави неизбришлива трага во Англија и во странство, влијание толку изразено што самиот Шекспир го спомена во литературата.

„Премногу познат за да живее долго“

(Џон, војвода од Бедфорд, брат на Хенри кој бил присутен при неговата смрт).

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.