Lufta e 1812 dhe djegia e Shtëpisë së Bardhë

 Lufta e 1812 dhe djegia e Shtëpisë së Bardhë

Paul King

Pothuajse e harruar sot në Britani, Lufta e vitit 1812 është ndoshta një nga ngjarjet më të rëndësishme të Amerikës së Veriut të shekullit të 19-të. Ajo shënoi një ndryshim të përhershëm në marrëdhëniet britaniko-amerikane, krijoi një ndjenjë uniteti kombëtar në Kanada, ndryshoi politikën e SHBA-së dhe i dha fund mbështetjes britanike për fiset vendase amerikane në Mes-Perëndim. Ndoshta më i njohur për djegien e Uashington DC dhe Shtëpisë së Bardhë në 1814, lufta pa edhe lindjen e himnit kombëtar të "Flamurës me Yje".

Pra, pse ndodhi Lufta e 1812 në fillim vend?

Fillimi i viteve 1800 i pa britanikët të ngulitur thellë në Luftërat Napoleonike. Si pjesë e strategjisë së përgjithshme të luftës, britanikët u përpoqën të ndërprisnin furnizimet për Francën duke lëshuar një sërë dekretesh ku thuhej se të gjitha vendet neutrale që tregtonin me Francën duhej fillimisht të kalonin përmes Anglisë, duke paguar kështu taksat britanike dhe duke e bërë tregtinë me Francën më pak të qëndrueshme komercialisht. . Duke qenë se SHBA ishte fuqia më e madhe neutrale e kohës, këto dekrete goditën më së shumti amerikanët.

Shiko gjithashtu: Beteja e Fushës së Bosworth

Marina Mbretërore gjithashtu ishte e shtrirë masivisht gjatë kësaj kohe dhe i mungonte fuqia punëtore për të luftuar Napoleonin si dhe për të mbajtur rendin në koloni. Si i tillë, u vendos që kushdo që më parë dezertoi Marinën Mbretërore dhe emigroi jashtë vendit, të rimarrë dhe të rikthehej në shërbim aktiv; kjo strategji u quajt ‘impression’. Me vite masiveemigracioni në SHBA, për fat të keq ishin amerikanët ata që u goditën më rëndë përsëri!

Shembulli më i famshëm i përshtypjes ishte në vitin 1807, kur HMS Leopard përgjoi dhe angazhoi USS Chesapeake, duke kapur katër dezertë të marinës britanike në procesi. Kapiteni i Chesapeake, James Barron, arriti të gjuante vetëm një e shtënë para se të mbingarkohej dhe në kthimin e tij në shtëpi u poshtërua publikisht me një gjykatë ushtarake. Ky incident, së bashku me shumë të tillë, u pa nga publiku amerikan si një akt agresioni të paarsyeshëm dhe më pas i tendosi edhe më tej marrëdhëniet anglo-amerikane.

Katalisti i fundit i luftës erdhi me mbështetjen e vazhdueshme britanike për Fiset vendase të Amerikës në Mes-Perëndim. Që nga fundi i Luftës së Pavarësisë në 1783, SHBA ishte zgjeruar drejt perëndimit. Britanikët, të shqetësuar me efektin që kjo fuqi në rritje do të kishte mbi Kanadanë Britanike, prezantuan një doktrinë që mbronte furnizimin e fiseve vendase amerikane me armë dhe furnizime. Kjo i vendosi amerikanët vendas në një pozitë shumë më të fortë dhe krijoi një tampon për zgjerimin e mëtejshëm të SHBA-së në perëndim.

Në vitin 1812 amerikanët ishin në fund të lidhjes së tyre, dhe më 5 qershor 1812 Kongresi votoi në favor të luftës. Kjo ishte hera e parë që SHBA i kishte shpallur luftë një shteti tjetër sovran.

Dy vitet e ardhshme panë inkursione të rregullta të SHBA në Kanadanë Britanike, disai suksesshëm, por më i shkurtër. Për shkak të përpjekjeve të luftës në Evropë, britanikët nuk mund të përballonin dërgimin e trupave shtesë në Amerikën e Veriut dhe për këtë arsye u mor një strategji mbrojtëse. Për të ndihmuar britanikët, u vendos që të hartoheshin milicia kanadeze, si dhe forcat vendase amerikane.

Në det, britanikët kishin epërsi të plotë (me disa përjashtime të dukshme) dhe vendosën shpejt bllokada të porteve amerikane. Në New England këto bllokada ishin shumë më pak të rrepta, duke lejuar tregtinë në këmbim të qëndrimit më të favorshëm të rajoneve ndaj britanikëve. Në fakt, ishte në shtetet e Nju Anglisë ku kontrollonte partia federaliste, një parti që favorizonte lidhje më të ngushta me Britaninë dhe në përgjithësi ishte kundër luftës.

Në vitin 1814 lufta në Evropë kishte përfunduar dhe Britanikët ishin në gjendje të dërgonin përforcime. Pika e parë e thirrjes për këto përforcime do të ishte Uashingtoni DC, një zonë në bregun lindor që shihej si relativisht e pambrojtur. Gjithsej 17 anije u dërguan nga Bermuda dhe mbërritën në Maryland më 19 gusht. Pasi arritën në kontinent, britanikët mposhtën shpejt milicinë lokale dhe vazhduan në Uashington. Pasi ushtria arriti në qytet, u dërgua një flamur armëpushimi, por kjo u shpërfill dhe britanikët u sulmuan nga forcat lokale amerikane.

Anglezët e mposhtën shpejt kryengritjen dhe sidënimi, i vuri flakën edhe Shtëpisë së Bardhë edhe Kapitolit. Një flamur i Unionit u ngrit më pas mbi Uashington. Edhe pse ndërtesa të tjera qeveritare u shkatërruan gjatë procesit (përfshirë Thesarin e SHBA-së dhe selinë e një gazete që shihej si nxitëse e propagandës anti-britanike), britanikët vendosën të linin zonat e banuara të qytetit të paprekura.

Shiko gjithashtu: Muri i Hadrianit

Të nesërmen në mëngjes një stuhi e madhe goditi Uashington DC, duke sjellë me vete një tornado që shkatërroi ndërtesat lokale dhe vrau shumë britanikë dhe amerikanë njësoj. Si rezultat i kësaj stuhie, britanikët vendosën të tërhiqeshin në anijet e tyre vetëm 26 orë pasi Uashingtoni DC ishte pushtuar.

Të dyja palët ishin të lodhura nga lufta që në fakt po kthehej në ngërç dhe si e tillë paqja Bisedimet filluan në verën e 1814 për të gjetur një zgjidhje. Duke u takuar në Ghent, Belgjikë, u zbulua shpejt se shumë nga arsyet e luftës tani ishin të pavlefshme për shkak të përfundimit të Luftërave Napoleonike. Për shembull, britanikët nuk ishin më të angazhuar në impresione apo duke kryer bllokada tregtare në Francë.

Përveç kësaj, lodhja e luftës kishte filluar të përhapej në Amerikë për shkak të barrës financiare që i kishte vënë vendit. Për britanikët, interesat e tyre po ktheheshin në lindje ndërsa tensionet po rriteshin me Rusinë.

Meqë asnjëra palë nuk kishte bërë ndonjë përfitim të rëndësishëm gjatë konfliktit, u vendos qënjë status quo ante bellum duhet të jetë pjesa qendrore e traktatit, duke vendosur në mënyrë efektive kufijtë në linjat e tyre të paraluftës. Kjo gjithashtu lejoi marrëveshjen dhe nënshkrimin e traktatit me shumë më pak grindje, duke i dhënë fund luftës shumë më shpejt.

Në dhjetor 1814 ishte nënshkruar një paqe, megjithatë ky lajm nuk do të arrinte në shumë pjesë të SHBA për edhe 2 muaj. Si e tillë, luftimet vazhduan dhe më 8 janar 1815 u zhvillua fitorja më e madhe amerikane e luftës; Beteja e New Orleans.

Këtu një ushtri amerikane e udhëhequr nga gjeneralmajor Andrew Jackson (më vonë për t'u bërë Presidenti i 7-të i SHBA) mundi një forcë pushtuese britanike që synonte të merrte tokë prapa që ishte blerë më parë me blerjen e Luizianës. Për britanikët kjo ishte një disfatë poshtëruese, veçanërisht duke pasur parasysh se ata tejkaluan amerikanët me më shumë se 2 me 1.

Vetëm disa ditë pas disfatës, në të dyja palët mbërritën lajmet se ishte arritur paqja dhe një fundi i armiqësive duhet të mbahet derisa Uashingtoni DC të ketë ratifikuar traktatin. Lufta e 1812 kishte mbaruar.

Në Britani, Lufta e 1812 është një luftë e harruar kryesisht. Në Amerikë, lufta mbahet mend kryesisht për djegien e Uashingtonit dhe për Betejën e Fort McHenry në 1814, e cila frymëzoi tekstet për himnin kombëtar të SHBA-së "The Star Spangled Banner".

Është – ndoshta çuditërisht – Kanadajaqë kujton më shumë Luftën e 1812. Për kanadezët, lufta u pa si një mbrojtje e suksesshme e vendit të tyre kundër një force shumë më të fortë amerikane. Fakti që milicia kanadeze kishte marrë një rol kaq të madh në luftë nxiti një ndjenjë nacionalizmi. Edhe sot, në një sondazh nga Ipsos Reid në 2012, Lufta e 1812 ishte e dyta pas kujdesit të tyre shëndetësor universal në një listë ngjarjesh ose artikujsh që mund të përdoren për të përcaktuar identitetin kanadez.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.