Шарлот Бронте

 Шарлот Бронте

Paul King

На 31 март 1855 година Шарлот Бронте почина, оставајќи книжевно наследство кое се цени и продолжува да се цени низ целиот свет.

Третото од шесте деца, Шарлот е родена на 21 април 1816 година од Патрик Бронте , ирски свештеник и Марија Бранвел, неговата сопруга. Во 1820 година, Шарлот и нејзиното семејство се преселиле во селото наречено Хаворт, каде што нејзиниот татко ја зазел позицијата на постојан кустос во црквата Свети Мајкл и сите ангели. Само една година подоцна, кога Шарлот имала само пет години, нејзината мајка умрела, оставајќи зад себе пет ќерки и еден син.

Шарлот Бронте

Во август 1824 г. нејзиниот татко донел одлука да ги испрати Шарлот и нејзините три сестри Емили, Марија и Елизабет во училиштето за ќерки на свештенството во Кауан Бриџ, Ланкашир. За жал, ова беше лошо искуство за младата Шарлот. Лошите услови во училиштето имаа штетно влијание врз нејзиното здравје и раст; беше кажано дека таа била многу под пет метри во висина. Животот на Шарлот исто така беше погоден во училиштето кога, недолго по пристигнувањето таму, таа изгуби две од нејзините сестри, Марија и Елизабет, од туберкулоза.

Исто така види: Првомајски прослави

Ова трауматично искуство толку рано во животот послужи како инспирација за ужасните околности прикажани во училиштето Ловуд во најпознатата креација на Шарлот, „Џејн Ер“. Со директни паралели со сопствениот живот, Шарлот ги опишува пустите и осамени услови воучилиште, при што ликот на Џејн за жал ја губи својата најдобра пријателка Хелен Брнс таму поради потрошувачка.

Назад дома, Шарлот почна да се однесува како мајчинска фигура кон своите помали браќа и сестри, чувствувајќи чувство на должност и одговорност по загубата на нејзините две сестри. Шарлот почна да пишува поезија уште на тринаесетгодишна возраст и ќе продолжи да го прави тоа во текот на нејзиниот живот. Терапевтската природа на пишувањето поезија ѝ овозможи, со нејзините преживеани браќа и сестри, да создаде свет на фантазија во форма на „Блеквуд магазин на Бранвел“, литературна креација заснована на измислено место во кое децата Бронте можеа да создадат имагинарни кралства. Шарлот и нејзиниот помлад брат Бранвел пишувале приказни за измислената земја наречена Ангрија, додека Емили и Ана пишувале песни и статии.

Сестрите Бронте

Од петнаесетгодишна возраст, Шарлот го посетувала училиштето Roe Head за да го заврши своето образование. Наскоро ќе се врати во училиштето на период од три години за да работи како учителка. Овде таа беше несреќна и осамена и се сврте кон својата поезија како излез за нејзината тага, пишувајќи голем број на жалосни и очајни песни како „Ние плетевме мрежа во детството“. И нејзините песни и романи постојано допираат до нејзиното сопствено животно искуство.

До 1839 година, таа престана да предава во училиштето и зазеде позиција како гувернанта, кариера што ќе ја задржи во следните две години.Едно посебно искуство се повторува во нејзиниот роман „Џејн Ер“. Во почетната сцена, младата Џејн е подложена на инцидент со фрлање книга од страна на тврдоглавото младо момче Џон Рид, што е приказ на само дел од лошото однесување што Џејн би го добила во текот на романот. Шарлот во меѓувреме, во 1839 година работела за семејството Сидгвик во Лотерсдејл. Таму нејзината задача била да го воспитува младиот Џон Бенсон Сидгвик, прилично непослушно и неконтролирано дете кое во напад на темперамент фрлало Библија кон Шарлот. Нејзините лоши искуства ѝ донесоа крај на времето како гувернанта, бидејќи повеќе не можеше да го поднесе понижувањето; сепак, тоа ѝ овозможи на Шарлот толку добро да ја отслика улогата во 'Jane Eyre'.

Откако Шарлот сфати дека кариерата како гувернанта не е за неа, таа и Емили отпатуваа во Брисел за да работат во интернат од човек наречен Константин Хегер. За време на нивниот престој, Емили предаваше музика, а Шарлот даваше школарина на англиски јазик, во замена за табла. За жал, нивната тетка Елизабет Бранвел, која се грижела за нив по смртта на нивната мајка, починала во 1842 година, принудувајќи ги да се вратат дома. Следната година, Шарлот се трудела повторно да ја преземе својата позиција во училиштето во Брисел, каде што растела нејзината врска со Константин; сепак не беше среќна, носталгијата ја надвладеа. Сепак, нејзиното време во Брисел не беше залудно потрошено; на нејзиното враќање во Хавортследната година, таа стана инспирирана од времето поминато во странство и почна да ги пишува „Професорот“ и „Вилет“.

Хаворт Парсонејџ

Првиот ракопис што го произведен под наслов „Професорот“ не обезбеди издавач, но сепак имаше охрабрување дека Курер Бел, нејзиниот псевдоним, можеби ќе сака да испрати подолги ракописи. Подолго парче, испратено во август 1847 година, ќе стане романот „Џејн Ер“.

„Џејн Ер“ прикажува приказна за обична жена по име Џејн, која имала тежок почеток во животот, работела како гувернанта и се заљубила во нејзиниот работодавец, замислениот и мистериозен г-дин Рочестер. Тајните што г. Оваа љубовна приказна, испреплетена со интензивен реализам на меланхолија и несреќа, беше хит. Одлуката на Шарлот да пишува врз основа на нејзиниот сопствен живот се покажа како многу успешна, пишувањето во прво лице и од женска перспектива беше револуционерно и веднаш може да се каже. Со елементи на готика, класична љубовна приказна и злобни пресврти, „Џејн Ер“ беше и сè уште е омилен меѓу читателите.

Вториот и можеби помалку познат роман на Шарлот насловен „Ширли“ има слични теми за улогата на жените во општеството, но исто така вклучува и индустриски немири. За жал, тоа се случинемаше толку големо влијание како „Џејн Ер“, но потоа беше напишано под ужасни лични околности. Во 1848 година Шарлот изгубила три члена од нејзиното семејство; Бранвел, нејзиниот единствен брат, почина од бронхитис и неухранетост по години злоупотреба на алкохол и супстанции. Набргу откако ја оплакуваше смртта на Бранвел, Емили се разболе и умре од туберкулоза, а потоа само неколку месеци подоцна во следната година, Ана умре од истата болест. Животот на Шарлот продолжи да биде оптоварен со тага и несреќа.

Артур Бел Николс

Третиот и последен роман на Шарлот беше „Вилет“. Врз основа на нејзините искуства во Брисел, приказната го прикажува патувањето на Луси Сноу, која патува во странство за да предава во интернат и се заљубува во маж за кој не може да се омажи. Романот е напишан главно во ист стил како и Џејн Ер, во прво лице и со паралели поврзани со животот на Шарлот. За тоа време, Шарлот добила предлог за брак од Артур Бел Николс кој долго време бил вљубен во неа. Шарлот на крајот го прифати неговиот предлог и доби одобрение од нејзиниот татко. Бракот беше краток, но среќен, бидејќи таа набрзо остана бремена откако се омажи, за жал нејзиното здравје беше лошо и продолжи да опаѓа во текот на бременоста; таа и нејзиното неродено дете починале на 31 март 1855 година, неколку недели пред да наполни триесет и девет.

ШарлотБронте беше погребан во семејниот трезор. Меѓутоа, нејзината смрт не го означи крајот на нејзината популарност. Книжевните креации на Шарлот и нејзините браќа и сестри продолжуваат да живеат и станаа едни од најтрајните класици во англиската литература.

Џесика Брејн е хонорарна писателка специјализирана за историја. Со седиште во Кент и љубител на сите нешта историски.

Исто така види: Легендата за Свети Нектан

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.