Замокот Единбург

 Замокот Единбург

Paul King

Упадот на магматските карпи, сега познат како Касл Рок, бил формиран од вулканска активност пред милиони години. Овој приклучок беше поотпорен на ерозија од глечерите на последниот глацијален максимум во споредба со околната основа, оставајќи ја познатата одбранбена локација што ја знаеме денес.

Заштитните ѕидови на замокот се раствораат во изложената основа како да се едно ентитет. За населбата Единбург, отсекогаш постоел заштитен споменик кој го надгледувал градот, така што карпата и одбраната секогаш оделе рака под рака.

Населбата изградена околу местото Дин Ејдин; тврдина на карпа и просперитетна римска населба. Дури со инвазијата на Аглите во 638 ​​н.е., карпата стана позната по нејзиното англиско име; Единбург. Градот Единбург изникна од замокот со првите куќи изградени на областа сега наречена Лаунмаркет, а потоа надолу по падината на карпата, формирајќи една единствена улица, Кралската милја. Улицата е така наречена затоа што таа била рутата по која требало да се движат членовите на кралското семејство кога патувале до замокот, а многумина тргнале по овој пат.

Таа станала главен кралски замок на Шкотска во средниот век, преземајќи ја улогата како седиште на шерифот од Единбург; Воените трупи биле стационирани таму, заедно со кралскиот воз со пиштоли, а биле складирани и накит од круната. Кралот Давид I прв во 1130 година изградил некои од импресивните и застрашувачки зградигледаме денес. Капелата, посветена на неговата мајка, кралицата Маргарет, сè уште стои како најстара зграда во Единбург! Тој преживеа постојана серија на оштетувања за време на Војните за независност на Шкотска со „аулд непријателот“, Англичаните.

Исто така види: Зошто Ејам е значаен?

Како што претходно беше споменато, Кралската милја е т.н. е патот на кралското семејство кое патува до замокот. Ова е точно, но некои, сепак, не пристапуваа со љубезни намери. Ѕидовите претрпеа опсада по опсада од рацете на Англичаните, а раководството на замокот се менуваше речиси безброј пати.

Првиот што го зазеде замокот од Шкотите беше Едвард I по тридневна опсада во 1296 година. Но потоа, по смртта на кралот во 1307 година, англиското упориште ослабна и Сер Томас Рендолф, грофот од Мореј, кој дејствуваше во име на Роберт Брус, славно го врати во 1314 година. Неговиот беше ненадеен напад под превезот на темнината , од само триесет мажи кои се искачуваа по северните карпи. Дваесет години подоцна бил повторно заземен од Англичаните, но само седум години потоа, Сер Вилијам Даглас, шкотски благородник и витез, го вратил со ненадеен напад од неговите луѓе преправени како трговци.

Давидовата кула (изградена во 1370 година од страна на Дејвид II, синот на Роберт Брус кој се вратил во Шкотска по 10 години во заробеништво во Англија) бил изграден како дел од реконструкцијата на местото на замокот по уништувањетоза време на војните за независност. Тој бил огромен за зграда од тоа време, висока три ката и функционирала како влез во замокот. Затоа, тоа беше бариерата помеѓу нападот и одбраната на секоја битка.

Тоа беше „Опсадата Ланг“ што го предизвика падот на оваа кула. Битката долга година беше активирана кога католичката Марија Кралицата на Шкотите се омажи за Џејмс Хепберн, грофот од Ботвел и напливот на бунт против унијата се крена меѓу благородниците на Шкотска. Мери на крајот беше принудена да побегне во Англија, но сè уште имаше лојални поддржувачи кои останаа во Единбург, држејќи го замокот за неа и поддржувајќи го нејзиното барање за тронот. Еден од најзабележителните беше Сер Вилијам Кирккалди, гувернер на замокот. Тој го држел замокот една година против „Опсадата Ланг“ додека не била уништена Давидовата кула, прекинувајќи го единственото снабдување со вода во замокот. Жителите успеале само неколку дена под овие услови пред да бидат принудени да се предадат. Кулата беше заменета со половина месечината батерија која постои денес.

Пред да се омажи за Џејмс Хепберн, Марија го родила Џејмс VI (во 1566 година на нејзиниот претходен сопруг, Лорд Дарнли), кој исто така станал Џејмс I од Англија во „Сојузот на круните“. Тогаш шкотскиот двор замина од Единбург за Лондон, кој го остави замокот само со воена функција. Последниот монарх дапрестојувал во замокот Чарлс I во 1633 година пред неговото крунисување како крал на Шкотите.

Но, дури и ова не ги заштити ѕидините на замокот од понатамошно бомбардирање во годините што доаѓаат! Јакобитските бунтови во 18 век предизвикаа многу немири. Јакобитизмот беше политичко движење кое се бореше да ги врати монарсите на Стјуарт на нивните престоли во Англија, Шкотска и Ирска. Во Единбург требало да се вратат Џејмс VII од Шкотска и II од Англија. Во бунтот од 1715 година, Јакобитите дојдоа драматично блиску до освојување на замокот во истиот стил како што го правеа луѓето на Роберт Брус пред повеќе од 400 години; со скалирање на карпи свртени кон север. Во бунтот од 1745 година беше заземена палатата Холируд (на спротивниот крај на Кралската милја до замокот), но замокот остана непрекинат.

(горе лево) „Откривањето“ на почестите на Шкотска од Сер Волтер Скот во 1818 година ~ (горе десно) The Crown Jewels

Оттогаш нема таква акција во замокот во Единбург. Замокот сега служи како воена станица и е дом на Шкотскиот национален воен споменик. Исто така е домаќин на познатата воена тетоважа од Единбург. Тој е дом на Crown Jewels (Почестите на Шкотска) и Каменот на судбината од неговото враќање во Шкотска од Вестминстер, во 1996 година.

Ниту една посета на Единбург не е целосна без екскурзија дооваа историска и инспиративна зграда која го обликува Единбург да биде главен град каков што е денес.

Преглед на историскиот Единбург

Музеј s

Замоци

Да се ​​дојде овде

Исто така види: Адмирал Лорд Колингвуд

Единбург е лесно достапен и по пат и со железница, пробајте го нашиот Водич за патување во Обединетото Кралство за дополнителни информации.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.