Зелените деца од Вулпит

 Зелените деца од Вулпит

Paul King

Насловот на оваа приказна може да звучи веднаш неверојатно за циниците меѓу вас, но изненадувачки ова е една приказна за фолклорот што веројатно е заснована на некоја основа на вистината!

Исто така види: Дорсет Озер

Легендата за зелените деца на Вулпит започнува за време на владеењето на кралот Стефан, во прилично бурното време во историјата на Англија наречено „Анархија“ во средината на 12 век.

Вулпит (или на староанглиски, wulf-pytt ) е древно село во Сафолк именувано по - како што може да се собере од неговото име - стара јама за фаќање волци! До оваа јама за волци околу 1150 година, група селани наишле на две мали деца со зелена кожа, кои очигледно зборувале глупости и се однесувале нервозно. однесен во блискиот дом на Сер Ричард де Калне каде што им понудил храна, но тие постојано одбивале да јадат. Ова продолжило неколку дена додека децата не наишле на боранија во градината на Ричард де Калн, која ја јаделе директно од земјата.

Се смета дека децата живееле со Ричард де Калне неколку години , каде што можеше полека да ги претвори во нормална храна. Според пишувањата на денот, оваа промена во исхраната доведе до тоа децата да го изгубат зелениот тен.

Децата исто така полека научија да зборуваат англиски, а еднаш течно беа прашани каде имаатдоаѓаат од и зошто нивната кожа некогаш била зелена. Тие одговорија со:

„Ние сме жители на земјата на Свети Мартин, кој се смета со чудна почит во земјата што нè родила“.

„Ние сме неуки [како стигнавме овде]; се сеќаваме само на ова, дека во одреден ден, кога ги храневме стадата на татко ни на полињата, слушнавме одличен звук, каков што сега сме навикнати да слушаме кај Свети Едмунд, кога ѕвонат ѕвоната; и додека го слушавме звукот со восхит, наеднаш, како да се каже, се воодушевивме и се најдовме меѓу вас во полињата каде што жнеевте.“

„Сонцето не се крева врз нашите сонародници; нашата земја е малку развеселена од нејзините греди; ние сме задоволни со тој самрак, кој меѓу вас му претходи на изгрејсонцето или го следи зајдисонцето. Освен тоа, се гледа одредена светла земја, недалеку од нашата, и поделена од неа со многу значителна река. локалната црква, но момчето умрело набргу потоа поради непозната болест.

Девојката, подоцна позната како Агнес, продолжила да работи за Ричард де Калн многу години пред да се омажи за протоѓаконот на Ели, Ричард Баре. Според еден извештај, парот имал најмалку едно дете.

Па кои биле зелените деца на Вулпит?

Најверојатно објаснувањеза зелените деца на Вулпит е дека тие биле потомци на фламански имигранти кои биле прогонувани и веројатно убиени од кралот Стефан или – можеби – кралот Хенри II. Изгубени, збунети и без нивните родители, децата можеле да завршат во Вулпит зборувајќи го само својот мајчин јазик на фламански, можеби објаснувајќи како селаните мислеле дека зборуваат глупости.

Понатаму, зелената нијанса на детскиот кожата може да се објасни со неисхранетост, или поконкретно „зелена болест“. Оваа теорија е поддржана од фактот дека нивната кожа се вратила во нормална боја откако Ричард де Калне ги претворил во јадење вистинска храна.

Лично, сакаме да застанеме на страната на поромантичната теорија од која пристигнале овие деца подземен свет каде домородните жители се сите зелени!

Исто така види: Железен мост

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.