Mbreti Eduard V

 Mbreti Eduard V

Paul King

Edward V ishte Mbreti i Anglisë për vetëm dy muaj.

Vetëm trembëdhjetë vjeç, ai pati një fund të parakohshëm dhe tragjik në Kullën e Londrës, i burgosur së bashku me vëllain e tij dhe më vonë u vra në rrethana misterioze .

I lindur më 2 nëntor 1470, babai i tij ishte mbreti Jorkist Edward IV, ndërsa nëna e tij ishte Elizabeth Woodville. Ai lindi në Cheyneygates, shtëpia ngjitur në Westminster Abbey ku nëna e tij ishte mbrojtur nga Lancastrianët.

I riu Eduardi kishte lindur në kohë të trazuara, në mes të betejës epike dinastike të njohur si Luftërat e Trëndafilat.

Shiko gjithashtu: Amfiteatri Romak i Londrës

Babai i tij, i cili në kohën e lindjes së tij kishte qenë në mërgim në Holandë, shpejt rimori fronin si Eduardi IV dhe i besoi djalit të tij një vjeçar titullin Princi i Uellsit në qershor 1471.

Në vetëm tre vjeç, ai u dërgua në Ludlow së bashku me nënën e tij, ku do të kalonte pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij.

Si djalë i ri, babai i tij i kishte besuar Anthony Woodville, 2. Earl Rivers, i cili ishte gjithashtu xhaxhai i Eduardit të ri, për të qenë kujdestari i tij. Ai gjithashtu ishte një dijetar dhe iu dha një grup i rreptë udhëzimesh të cilave duhet t'u përmbahej në edukimin e Eduardit të ri.

'Diktet dhe thëniet e filozofëve' ishte një nga librat më të hershëm të shtypur në gjuhën angleze, të përkthyera nga Anthony Woodville, 2nd Earl Rivers dhe të shtypura nga William Caxton.Këtu Rivers ia paraqet librin Eduardit IV, i shoqëruar nga gruaja e tij Elizabeth Woodville dhe djali Edward, Princi i Uellsit. Minature c.1480

Një ditë e zakonshme përbëhej nga një shërbim i hershëm në kishë i ndjekur nga mëngjesi dhe më pas një ditë e tërë shkollimi. Eduardi IV ishte i prirur të kishte ndikime pozitive te djali i tij, i udhëhequr nga feja dhe morali. Aktivitetet e tij të përditshme po ndiqnin udhëzimet më të rrepta të dhëna nga babai i tij.

Natyrisht, pavarësisht nga konflikti i vazhdueshëm i Luftërave të Trëndafilave, babai i tij i kushtoi një vëmendje të madhe krijimit të djalit të tij të madh e ardhmja. Ky planifikim u shtri në një martesë të rregulluar, e cila u pajtua në 1480 për të krijuar një aleancë me Françeskun II, Dukën e Brittany. Princi i ri Eduard ishte tashmë i destinuar në fejesën e tij me trashëgimtaren katërvjeçare të Dukës së Brittany, Anne.

Aranzhime të tilla nuk ishin të pazakonta për atë kohë, pasi bashkimi do të kishte një rëndësi të rëndësishme politike dhe ushtarake, duke siguruar territore dhe tituj. Dy fëmijët e vegjël Eduardi dhe Ana e kishin planifikuar të gjithë jetën e tyre, madje deri në atë pikë sa të mendonin se kur do të kishin fëmijë, më i madhi prej të cilëve ishte i destinuar të trashëgonte Anglinë dhe Brittanin e dytë.

Mjerisht, kjo fejesë nuk do të realizohej kurrë pasi Eduardi i varfër do të përballej me një fat mizor që ia shkurtoi shumë jetën. Ana do të bënte një ndeshje të rëndësishme duke u martuar me Maximilian I, të ShenjtinPerandori Romak.

Në moshën dymbëdhjetë vjeçare Princit Eduard e kishte vulosur tashmë fatin e tij kur një ditë fatale, të hënën më 14 prill 1483, ai dëgjoi lajmin për vdekjen e babait të tij. Dhe kështu në mes të konfliktit ai u bë Eduardi V, një mbret i ri që do të kishte mbretërimin më të shkurtër se çdo monarku anglez, duke zgjatur vetëm dy muaj e shtatëmbëdhjetë ditë.

Babai i tij, Eduardi IV, kishte bërë marrëveshje për të ka vëllain e tij, Richard, Duka i Gloucester-it të shërbejë si Mbrojtësi i Eduardit.

Këshilli mbretëror ndërkohë, i dominuar nga Woodvilles, familja e Eduardit nga ana e nënës së tij, donte që Eduardi të kurorëzohej menjëherë dhe kështu të shmangte protektoratin nën Richard, Duka i Gloucester-it. Ky vendim do të kishte vendosur më shumë pushtet në duart e Woodvilles, të cilët do të kishin sunduar efektivisht në emër të tij derisa Edward V të ishte mjaft i vjetër.

Të çarat filluan të shfaqeshin shpejt, ndërsa ndarja bashkoi ish-komunarin e Edward IV, Lord Hastings, së bashku me Richard, Dukën e Gloucester-it.

Megjithatë Richard vazhdoi të premtonte besnikërinë e tij mbretit të ri dhe Woodvilles nuk iu dha asnjë tregues për ngjarjet e pabesë që do të pasonin. Kështu, u bënë marrëveshje që mbreti i ri i ri të takohej me Rikardin, në mënyrë që të mund të udhëtonin së bashku në Londër për kurorëzimin e Eduardit më 24 qershor.

Ndërkohë, Anthony Woodville, xhaxhai i Eduardit dhe vëllai i mbretëreshës, i njohur si Earl Rivers, rregulluarnjë takim me Richard ndërsa ata po udhëtonin nga baza e tyre në Ludlow për në Londër.

Pasi darkuan së bashku, mëngjesin e ardhshëm Anthony Woodville dhe Richard Grey, i cili ishte gjysmëvëllai më i madh i Edward V, u gjendën në shënjestër të Richard të Gloucester që i arrestoi dhe i dërgoi në veri të Anglisë. Ata, së bashku me shefin e mbretit, Thomas Vaughan, u dërguan larg ndërsa fati i të riut të varfër Eduard do të vendosej.

Richard Grey, i cili ishte vetëm gjysmë vëlla i mbretit të ardhshëm, i lidhur nëpërmjet nënës së tyre, kishte toka dhe zyra të sekuestruara prej tij dhe rishpërndarë. Mjerisht, të dy Woodville dhe Richard Grey patën një fund të parakohshëm në Kështjellën Pontefract në qershor, kur ata u ekzekutuan të dy.

Ndërkohë Edward protestoi për veprimet e kryera kundër familjes dhe rrethimit të tij, megjithatë Richard bëri që partia e mbetur e Edwardit të shkarkohej dhe e shoqëroi vetë deri në Londër.

Nëna e Eduardit, mbretëresha, së bashku me vajzat e saj dhe vëllain më të vogël të Eduardit, u strehuan në Westminster Abbey. rrethinat, të detyruar të banojnë në Kullën e Londrës. Edward V u vendos në Kullën e Londrës me vëllain e tij më të vogël, Richard, Duka i Jorkut, për shoqëri. Vëllai më i vogël ishte marrë nga Westminster Abbey me pretekstin se Richard po siguronte pjesëmarrjen e vëllait të vogël në Edward'skurorëzimi.

Dy djemtë mbretërorë, mbreti aktual dhe trashëgimtari i tij do të bëheshin të njohur si Princat në Kullë, të mbajtur në robëri dhe të ruajtur fort në banesat e reja mbretërore.

Ngjarjet. që pasoi dhe ditët e tyre të fundit do të mbeten të mbuluara me mister.

Shiko gjithashtu: Dita e VJ

Kishte disa raporte se njerëzit kishin parë dy djem që luanin në kopshtet ngjitur me Kullën, por me kalimin e kohës shikimet e tyre u bënë gjithnjë e më pak të shpeshta derisa u zhdukën plotësisht.

Ndërkohë, teologu Ralph Shaa mbajti një predikim në të cilin ai argumentoi se Edward V nuk ishte legjitime pasi martesa e prindërve të tij ishte e pavlefshme nga premtimi i ish-mbretit Edward IV për t'u martuar me Zonjën Eleanor Butler. Kështu, martesa e tij me Elizabeth Woodville nuk solli trashëgimtarë legjitimë.

Një supozim i tillë e vendosi kështu Richardin, Dukën e Gloucester-it si trashëgimtar të ligjshëm.

Richard Duka i Gloucester-it, më vonë Mbreti Riçard III

Djaloshi i ri mbret, edhe pse ende nuk u kurorëzua, pa një fund të papritur të mbretërimit të tij më 26 qershor, kur parlamenti vërtetoi pretendimin e xhaxhait të tij. Richard, Duka i Gloucester-it, legjitimiteti u mbajt në parlament dhe u konfirmua nga statuti i Titulus Regius, i cili ratifikoi ngjitjen e Rikardit në fron.

Uzurpimi i tij u rrit më tej nga një ushtri veriore që frikësoi dhe mbikëqyri ngritjen e tij nga syri vigjilent i Finsbury Fields.

Jo shumë kohë më pas dy djemtëu zhduk përgjithmonë.

Mbreti Richard III dhe gruaja e tij, Mbretëresha Anne u kurorëzuan më pas në Westminster Abbey më 6 korrik 1483. Me një mbret të ri në krye, dy princat në kullë u supozuan të vrarë, që nuk u panë kurrë përsëri.

Vrasja e princave në kullë (nga "Richard III" e William Shakespeare, Akti IV skena iii), nga James Northcote

Ndërsa askush nuk e di me siguri, ekziston supozimi i fajit të Richard III pasi ai kishte shumë për të fituar nga vdekja e Eduardit V.

Duke thënë këtë, spekulimet vazhdojnë edhe sot e kësaj dite. Një përrallë kaq dramatike e tradhtisë, tradhtisë dhe tragjedisë arriti kulmin e kureshtjes së shumë njerëzve, duke përfshirë Thomas More, i cili shkroi se ata ishin mbytur ndërsa flinin.

Vdekja e trishtuar e Eduardit V u përfshi gjithashtu në shfaqjen historike të Shekspirit. "Richard III", në të cilin Richard, Duka i Gloucester-it urdhëron vrasjen e dy vëllezërve.

Në 1674, dy mbetje skelete, që supozohet se ishin dy vëllezërit, u gjetën në Kullë nga punëtorët. Pas zbulimit, mbreti në fuqi, Charles II i vendosi eshtrat në Westminster Abbey.

Disa shekuj më vonë, këto mbetje u testuan pa ndonjë rezultat përfundimtar.

Një mister i tillë vazhdon të intrigojë dhe hutojë, megjithatë, vdekja e Edward V ishte vetëm një pjesë e një historie shumë më të madhe.

Motra e Edward V, Elizabeth do të martohej me Henry VII, një martesë që do të bashkonte Shtëpitë e Jorkutdhe Lancaster dhe hyjnë në një nga dinastitë më të famshme të të gjithave, Tudors.

Jessica Brain është një shkrimtare e pavarur e specializuar në histori. Bazuar në Kent dhe një dashnor i të gjitha gjërave historike.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.