Michaelmas

 Michaelmas

Paul King

Tabela e përmbajtjes

Michaelmas, ose Festa e Mikaelit dhe të Gjithë Engjëjve, festohet çdo vit më 29 shtator. Ndërsa bie afër ekuinoksit, dita lidhet me fillimin e vjeshtës dhe shkurtimin e ditëve; në Angli, është një nga "të katërtat".

Shiko gjithashtu: 41 Panairi i rrobave - Shtëpia më e vjetër në qytetin e Londrës.

Ka tradicionalisht katër "çerek ditë" në një vit (Dita e Zonjës (25 Mars), Mesi i Verës (24 Qershor), Michaelmas (29 shtator) dhe Krishtlindjet (25 dhjetor)). Ato ndahen në një distancë prej tre muajsh, në festat fetare, zakonisht afër solsticeve ose ekuinokseve. Ato ishin katër datat në të cilat shërbëtorët u punësuan, qiratë që paguhen ose filluan qiratë. Thuhej se të korrat duhej të përfundonte nga Michaelmas, pothuajse si shënimi i fundit të sezonit prodhues dhe fillimi i ciklit të ri të bujqësisë. Ishte koha në të cilën punësoheshin shërbëtorë të rinj ose shkëmbehej toka dhe paguheshin borxhet. Kështu erdhi që Michaelmas të ishte koha për zgjedhjen e magjistratëve dhe gjithashtu fillimi i mandateve ligjore dhe universitare.

Shën Mikaeli është një nga luftëtarët engjëllorë kryesorë, mbrojtës kundër errësirës së natën dhe Kryeengjëllin që luftoi kundër Satanait dhe engjëjve të tij të këqij. Meqenëse Michaelmas është koha kur fillojnë netët më të errëta dhe ditët më të ftohta - pragu i dimrit - festimi i Michaelmas shoqërohet me mbrojtjen inkurajuese gjatë këtyre muajve të errët. Besohej seforcat negative ishin më të forta në errësirë ​​dhe kështu familjet do të kërkonin mbrojtje më të fortë gjatë muajve të mëvonshëm të vitit.

Tradicionalisht, në Ishujt Britanikë, një patë e majmur mirë, e ushqyer me kashtë nga fushat pas korrjes, hahet për t'u mbrojtur nga nevoja financiare në familje për vitin e ardhshëm; dhe siç thotë shprehja:

“Hani një patë në Ditën e Michaelmas,

Shiko gjithashtu: Frederick Princi i Uellsit

Mos doni para gjatë gjithë vitit”.

Ndonjëherë kjo ditë njihej edhe si "Dita e patës" dhe mbaheshin panaire pata. Edhe tani, Panairi i famshëm i Nottingham Goose mbahet ende në ose rreth datës 3 tetor. Një pjesë e arsyes pse hahet pata është se thuhej se kur mbretëresha Elizabeth dëgjova për humbjen e Armadës, ajo po hante me patë dhe vendosi ta hante atë në Ditën e Michaelmas. Të tjerët ndoqën shembullin. Ajo gjithashtu mund të ishte zhvilluar përmes rolit të Michaelmas Day pasi borxhet ishin të papaguara; qiramarrësit që kërkojnë një vonesë në pagesë mund të jenë përpjekur t'i bindin pronarët e tyre me dhurata pata!

Në Skoci, St Michael's Bannock ose Struan Micheil (një tortë e madhe e ngjashme me shaminë) është krijuar gjithashtu. Kjo dikur bëhej nga drithërat që rriteshin në tokën e familjes gjatë vitit, që përfaqësonin frutat e arave dhe gatuhej në lëkurën e qengjit, që përfaqëson frutin e kopesë. Drithërat lagen gjithashtu me qumësht dele, pasi delet konsiderohen si kafshët më të shenjta. Siç është Struankrijuar nga vajza e madhe e familjes, thuhet:

“Pasardhës dhe begati e familjes, Misteri i Mikaelit, Mbrojtja e Trinisë”

Përmes festimit të ditës në këtë Në mënyrë, prosperiteti dhe pasuria e familjes mbështetet për vitin e ardhshëm. Zakoni i festimit të Ditës së Mikaelmasit si ditën e fundit të korrjes u prish kur Henriku VIII u nda nga Kisha Katolike; në vend të kësaj, është Festa e Korrjes ajo që festohet tani.

Në folklorin britanik, Dita e Vjetër Michaelmas, 10 tetori, është dita e fundit që duhet të mblidhen manaferrat. Thuhet se në këtë ditë, kur Luciferi u dëbua nga Parajsa, ai ra nga qielli, drejt e në një kaçubë manaferre. Më pas i shau frutat, i përvëlonte me frymën e tij të zjarrtë, i pështyu dhe i vulosi dhe i bëri të papërshtatshme për konsum! Dhe kështu proverbi irlandez thotë:

"Në ditën e Michaelmas, djalli vendos këmbën e tij mbi manaferra".

The Michaelmas Daisy

The Michaelmas Daisy, i cili lulëzon Në fund të sezonit të rritjes midis fundit të gushtit dhe fillimit të tetorit, u jep ngjyra dhe ngrohtësi kopshteve në një kohë kur shumica e luleve po i vjen fundi. Siç sugjerohet nga thënia më poshtë, margarita ka të ngjarë të lidhet me këtë festë, sepse, siç u përmend më parë, Shën Mëhilli festohet si një mbrojtës nga errësira dhe e keqja, ashtu si margarita lufton kundër errësirës që përparon.të vjeshtës dhe të dimrit.

“Margaretat Michaelmas, midis barërave të këqija, lulëzojnë për veprat e guximshme të Shën Mëhillit.

Dhe duket e fundit e luleve që qëndruan,

Deri në festën e Shën Simonit dhe Shën Judës.”

(Festa e Shën Simonit dhe Judës është më 28 tetor)

Akti dhënia e një Michaelmas Daisy simbolizon lamtumirën, ndoshta në të njëjtën mënyrë siç shihet Dita e Michaelmas për t'i thënë lamtumirë vitit produktiv dhe mirëseardhje në ciklin e ri.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.