Лорд Бајрон

 Лорд Бајрон

Paul King

„Луд, лошо и опасно да се знае“. Така Лејди Керолин Лемб го опиша својот љубовник Џорџ Гордон Ноел, шестиот барон Бајрон и еден од најголемите романтичарски поети во англиската литература. роден на 22 јануари 1788 година во Лондон и ја наследил титулата Барон Бајрон од неговиот голем вујко на 10-годишна возраст.

Тој издржал хаотично детство во Абердин, воспитан од неговата шизофрена мајка и насилничка медицинска сестра. Овие искуства, плус фактот дека е роден со стапало, можеби имаа врска со неговата постојана потреба да биде сакан, изразена преку неговите многубројни афери и со мажи и со жени.

Тој се школувал во училиштето Хароу и Тринити колеџот, Кембриџ. Токму на Хароу ги доживеа првите љубовни врски со двата пола. Во 1803 година на 15-годишна возраст лудо се вљубил во својата братучетка Мери Чаворт, која не му возвратила на чувствата. Оваа невозвратена страст беше основа за неговите дела 'Hills of Annesley' и 'The Adieu'.

Додека беше во Тринити експериментираше со љубовта, ја откри политиката и падна во долгови (неговата мајка рече дека имал „непромислено непочитување за пари“). Кога наполнил 21 година, седнал во Домот на лордовите; сепак, немирниот Бајрон ја напушти Англија следната година на двегодишна европска турнеја со неговиот голем пријател Џон Кам Хобхаус. Тој ја посети Грција запрв пат и се заљубил и во земјата и во луѓето.

Бајрон се вратил во Англија во 1811 година токму кога починала неговата мајка. Додека бил на турнеја, тој почнал да работи на поемата „Аџилакот на Чајлд Харолд“, делумно автобиографска приказна за патувањата на еден млад човек во странство. Првиот дел од делото беше објавен со големо признание. Бајрон стана познат преку ноќ и беше многу баран во општеството на Regency Лондон. Неговата славна личност беше таква што неговата идна сопруга Анабела Милбанке го нарече „Бироманија“.

Во 1812 година, Бајрон се впушти во врска со страсната, ексцентрична - и се ожени - Лејди Каролин Ламб. Скандалот ја шокираше британската јавност. Тој, исто така, имал афери со Лејди Оксфорд, Лејди Френсис Вебстер и исто така, најверојатно, со неговата омажена полусестра, Аугуста Ли.

Во 1814 година Аугуста родила ќерка. Детето го земало презимето на нејзиниот татко Ли, но се ширеле озборувања дека таткото на девојчето е всушност Бајрон. Можеби во обид да ја врати својата репутација, следната година Бајрон се оженил со Анабела Милбанке, со која ја добил ќерката Аугуста Ада. Поради многуте афери на Бајрон, гласините за неговата бисексуалност (хомосексуалноста во тоа време беше нелегална) и скандалот околу неговата врска со Аугуста, парот се раздели набргу по раѓањето на нивното дете.

Анабела, Лејди Бајрон

Во април 1816 година Бајрон побегнал од Англија, заминувајќизад пропаднатиот брак, озлогласените афери и зголемените долгови. Тоа лето го поминал на Женевското езеро со поетот Перси Бише Шели, неговата сопруга Мери и полусестрата на Мери, Клер Клермонт, со која Бајрон имал афера додека бил во Лондон. Клер беше атрактивна, жива и раскошна бринета и парот ја обнови својата афера. Во 1817 година се вратила во Лондон и ја родила нивната ќерка Алегра.

Бајрон отпатувал за Италија. Во Венеција имал повеќе афери, со Маријана Сегати, сопругата на неговиот сопственик и Маргарита Когни, сопруга на венецијански пекар.

Продажбата на опатија Њустед за 94.500 фунти во есента 1818 година ги расчистила долговите на Бајрон и го оставила со дарежлив приход.

Досега, развратниот живот на Бајрон го остарел многу повеќе од неговите години. Меѓутоа, во 1819 година, тој започнал афера со грофицата Тереза ​​Гуичоли, која имала само 19 години и се оженила со маж речиси три пати постар од неа. Тие двајца станаа неразделни; Бајрон се преселил кај неа во 1820 година.

Исто така види: Англошкотски војни (или војни за независност на Шкотска)

Тереза ​​Гуичоли

Во овој период во Италија Бајрон напишал некои од неговите најпознатите дела, вклучувајќи ги „Бепо“, „Пророштвото на Данте“ и сатиричната поема „Дон Жуан“, која тој никогаш не ја завршил.

Досега вонбрачната ќерка на Бајрон Алегра пристигнала во Италија, испратена од нејзината мајка Клер да биде со нејзиниот татко. Бајрон ја испратил да се школува во манастир во близина на Равена, каде што умрелааприл 1822 година. Ја поддржал грчката војна за независност од Турците и во 1823 година ја напуштил Џенова да отпатува во Кефалонија за да се вклучи. Тој потрошил 4000 фунти за обновување на грчката флота и во декември 1823 година отплови за Месолонги, каде што ја презеде командата на грчката единица борци.

Исто така види: Тудор Спорт

Неговото здравје почна да се влошува и во февруари 1824 година се разболе. Тој никогаш не се опорави и умре во Мисолонги на 19-ти април.

За неговата смрт беше оплакувана низ цела Грција каде што беше почитуван како народен херој. Неговото тело беше вратено во Англија за да биде погребано во Вестминстерската опатија, но тоа беше одбиено поради неговиот „сомнителен морал“. Тој е погребан во неговиот дом од предците Њустед опатија, во Нотингемшир.

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.