Елитната Романо жена

 Елитната Романо жена

Paul King

Речиси четири века од н.е.43-410 година, Британија била мала провинција на Римската империја. Археолошките докази многу помагаат во пополнувањето на сликата на Римјанката од Британија во ова време. Една посебна област во која археологијата беше најинформативна е онаа на разубавување и лична нега. Женскиот тоалет во римската култура беше фундаментално поврзан со градењето на идентитетот на жената, означувајќи го и нејзиниот женски идентитет и, исто така, нејзиното членство во елитата. Во патријархалното римско општество имаше само неколку начини на кои жената имаше на располагање да се изрази како жена; еден таков начин беше преку употреба на украси, козметика и тоалет.

Козметиката направена од скапи состојки била испорачана од цела Римска империја и била показател за расположливото богатство на семејството на жената. Трудот кој одзема многу време што се вложи во правењето и примената на некои од овие козметички производи зборуваше и за слободното постоење познато на елитата. Од античките текстови знаеме дека некои делови од римското машко општество се намуртиле на употребата на козметика од страна на Римјанката и дека носењето козметика се сметало за симбол на нејзината вродена несериозност и интелектуален недостаток! Сепак, реалноста беше дека жените носеле и продолжуваат да носат козметика и покрај сите критики.тоалетот и козметичките средства би биле прикачени. Шемата за преносни антиквитети/ Доверителите на Британскиот музеј [CC BY-SA 2.0 (//creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Исто така види: Британецот Томи, Томи Аткинс

Многу одделенија „Антички Рим“ во музеите низ цела Британија прикажуваат различни тоалети и козметички производи; огледала, чешли, садови за нечистотија, топки, стапчиња за апликации и козметички брусилки. Ваквите козметички производи и алатки често се чувале во специјален ковчег. Колективно овие предмети некогаш биле нарекувани mundus muliebris, предмети кои припаѓаат на „женскиот свет“. Претстава на жена и нејзината слугинка со тоалети и ковчег се претставени на обложена надгробна плоча и може да се погледне во музејот Гросвенор во Чешир.

Надгробната плоча покажува жена со чешел во десната рака и огледало во левата рака. На неа присуствува нејзината слугинка која носи ковчег за нејзините тоалети. Музејот Гросвенор, Чешир.

Во класично време, латинскиот термин medicamentum се користел кога се однесувал на она што сега го знаеме како козметика. Описите на козметичките предмети и состојките што ги користат Римските жени за да ја создадат својата козметика може да се прочитаат во книжевни текстови како што се „Природните истории“ на Плиниј Постариот и „Medicamina Faciei Femineae“ на Овидиј. Описите на типичната соблекувална на елитната жена се детализирани од неколку автори; креми прикажани на маси, тегли иликонтејнери во огромен број бои и многу саксии со руж. Од античките текстови дознаваме и дека било препорачливо вратата на соблекувалната на жената да остане затворена, не само поради одбивниот поглед и мирис на некои од козметичките производи, туку поради фактот што крајниот резултат може да биде привлечен, но процесот не е ! Честопати, жената има свој личен козметичар да ја подготви и применува нејзината секојдневна козметика. Онаму каде што овие подготовки и апликации прераснале во покомплексна операција, таа можеби барала употреба на голема група козметичари и тим од специјализирани робови можеби биле вработени за извршување на задачата. Unctoristes ќе ја триеше кожата на жената со козметика, philiages и stimmiges ги шминкаше очите и и ги бојадиса веѓите. Понцеусите биле робовите кои го прашкале лицето на жената додека катротриците го држеле огледалото.

Реконструкција на Римската жена со полирано метално огледало и роб во Римскиот музеј, Кентербери, Кент. Лиценцирано под лиценцата Creative Commons Attribution 3.0 Unported.

Модата свесни за Римјаните го создадоа посакуваниот изглед на големи темни очи, долги темни трепки и впечатлив контраст на руж на блед тен со состојки кои беа широко распространети набавени и често со големи трошоци. Шафранот добиен во Азија беше омилен; се користеше како молив за очи или сенка за очи.Филаментите од шафран се мелеа во прав и се нанесуваа со четка или алтернативно, прашокот можеше да се меша со топла вода и да се направи раствор за нанесување.

Cerussa беше една од неколкуте супстанции што може да се користат за создавање блед тен. Церусата се правела со истурање оцет врз бели струготини од олово и оставање на оловото да се раствори. Добиената смеса потоа се суши и се меле. Различни супстанции може да се користат за да се направи руж во прав; црвениот окер, минерален пигмент, беше популарен избор. Најдоброто од црвениот окер се добивало од Егејот. Окерот се мелел на палети од рамни камења или бил прашкаст со мелници како оние во колекцијата во Британскиот музеј. Мали количини црвен окер би биле згмечени во жлебот на малтерот за да се создаде доволно количество прашок за ружот.

Римски козметички малтер: Шемата за преносни антиквитети / Доверителите на Британски музеј [CC BY-SA 2.0 (//creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Едно од највозбудливите археолошки откритија во врска со Британката Романо се наоѓа на изложба во музејот во Лондон. Тоа е ретко откритие. Мал, извонредно изработен лимен канистер, кој датира од средината на вториот век н.е., бил откриен во одвод во комплексот на римскиот храм на плоштадот Табард, Саутварк.

Пред две илјади години некој го затворил овој канистер. Во 2003 гбеше повторно отворен и беше откриено дека неверојатно, неговата органска содржина е зачувана. Шефот на истражувачкиот тим ја коментираше уникатноста на ваквото откритие каде органскиот материјал во затворен контејнер бил во толку висока состојба на зачувување. Содржината на мекиот крем во контејнерот беше хемиски анализирана и беше откриено дека е крем за лице што содржи животинска маст измешана со скроб и калај оксид.

Римски тенџере со крем стар 2.000 години, комплет со отпечатоци од прсти, пронајден на плоштадот Табард, Саутварк. Фотографија: Anna Branthwaite /AP

Истражувачкиот тим ја рекреираше сопствената верзија на кремот, направена со истите состојки. Утврдено е дека кога кремот се втрива во кожата, содржината на маснотии се стопи за да остави остатоци со мазна и прашкаста текстура. Состојката од калај оксид во кремот беше искористена како пигмент за да се создаде бел изглед за тој модерен блед изглед на кожата. Калај оксидот би бил замена за состојки како што е церуса. За разлика од церуса, калајот бил нетоксичен. Калај оксидот во оваа козметика може да се набави во Британија; тој беше обезбеден од корнеската лимена индустрија.

Канистерот Саутварк останува изложен во Музејот во Лондон. За жал, канистерот секако мора да остане запечатен; отворете го и оваа козметика стара 2000 години ќе се исуши. Ефектите на животната средина врз оваа козметикани го ускратува пристапот до уште еден неверојатен аспект на ова извонредно откритие; на долната страна на капакот има белег од два прста влечени низ кремот од Римјанката која последна го користела.

Од Лаура Мекормак, историчар и истражувач.

Исто така види: Зелените деца од Вулпит

Paul King

Пол Кинг е страстен историчар и страствен истражувач кој го посветил својот живот на откривање на волшебната историја и богатото културно наследство на Британија. Роден и израснат во величественото село на Јоркшир, Пол разви длабоко ценење за приказните и тајните закопани во древните пејзажи и историските знаменитости што ја прекриваат нацијата. Со диплома по археологија и историја на реномираниот Универзитет во Оксфорд, Пол поминал години истражувајќи во архивите, ископувајќи археолошки локалитети и започнувајќи авантуристички патувања низ Британија.Љубовта на Пол кон историјата и наследството е опиплива во неговиот живописен и привлечен стил на пишување. Неговата способност да ги пренесе читателите назад во времето, потопувајќи ги во фасцинантната таписерија од минатото на Британија, му донесе почитувана репутација како истакнат историчар и раскажувач. Преку неговиот волшебен блог, Пол ги поканува читателите да му се придружат на виртуелно истражување на историските богатства на Британија, споделувајќи добро истражени сознанија, волшебни анегдоти и помалку познати факти.Со цврсто уверување дека разбирањето на минатото е клучно за обликувањето на нашата иднина, блогот на Пол служи како сеопфатен водич, презентирајќи им на читателите широк спектар на историски теми: од енигматичните древни камени кругови на Авебери до прекрасните замоци и палати кои некогаш биле сместени кралеви и кралици. Без разлика дали сте искусенентузијаст за историја или некој кој бара вовед во воодушевувачкото наследство на Британија, блогот на Пол е извор на кој се користи.Како искусен патник, блогот на Пол не е ограничен само на правливите тома од минатото. Со остро око за авантура, тој често започнува со истражувања на лице место, документирајќи ги своите искуства и откритија преку неверојатни фотографии и привлечни наративи. Од грубите висорамнини на Шкотска до живописните села на Котсволдс, Пол ги носи читателите на своите експедиции, откривајќи скриени скапоцени камења и споделувајќи лични средби со локалните традиции и обичаи.Посветеноста на Пол за промовирање и зачувување на наследството на Британија се протега и надвор од неговиот блог. Тој активно учествува во иницијативите за конзервација, помагајќи да се обноват историските локалитети и да се едуцираат локалните заедници за важноста од зачувување на нивното културно наследство. Преку својата работа, Павле се стреми не само да едуцира и забавува, туку и да инспирира поголема благодарност за богатата таписерија на наследството што постои насекаде околу нас.Придружете му се на Пол на неговото волшебно патување низ времето додека ве води да ги отклучите тајните на минатото на Британија и да ги откриете приказните што ја обликувале нацијата.