Gruaja Romano Elite

 Gruaja Romano Elite

Paul King

Për gati katër shekuj pas Krishtit 43-410, Britania ishte një provincë e vogël e Perandorisë Romake. Provat arkeologjike ndihmojnë shumë në plotësimin e fotografisë së gruas romake të Britanisë gjatë kësaj kohe. Një fushë e veçantë në të cilën arkeologjia ka qenë më informuese është ajo e zbukurimit dhe kujdesit personal. Tualeti femëror në kulturën romake ishte i lidhur në thelb me ndërtimin e identitetit të një gruaje, duke nënkuptuar identitetin e saj femëror dhe gjithashtu anëtarësimin e saj në elitë. Në një shoqëri patriarkale romake kishte vetëm disa mënyra që një grua kishte në dispozicion për të shprehur veten si grua; një mënyrë e tillë ishte përdorimi i zbukurimeve, kozmetikës dhe tualetit.

Kozmetika e bërë me përbërës të shtrenjtë dërgohej nga e gjithë Perandoria Romake dhe ishte një tregues i pasurisë së disponueshme të disponueshme për familjen e një gruaje. Puna që merrte kohë për prodhimin dhe aplikimin e disa prej këtyre kozmetikës foli gjithashtu për ekzistencën e lirë të njohur për elitën. Ne e dimë nga tekstet e lashta se disa pjesë të shoqërisë mashkullore romake nuk e pranonin përdorimin e kozmetikës nga ana e gruas romake dhe veshja e kozmetikës shihej si emblematike e mendjelehtësisë së saj të qenësishme dhe mungesës intelektuale! Megjithatë, realiteti ishte se gratë mbanin dhe vazhdonin të mbanin kozmetikë, pavarësisht nga çdo kritikë.do të ishin bashkangjitur tualeti dhe mjetet kozmetike. Skema e Antikiteteve Portative/ Të Besuarit e Muzeut Britanik [CC BY-SA 2.0 (//creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Shumë departamente të "Romës së lashtë" në muze në të gjithë Britaninë ekspozojnë një shumëllojshmëri të artikujve të tualetit dhe kozmetikës; pasqyra, krehëra, enë të papërshkueshme, lugë, shkopinj aplikimesh dhe bluarje kozmetike. Artikuj dhe mjete të tilla kozmetike shpesh mbaheshin në një arkivol të veçantë. Së bashku, këto sende dikur quheshin mundus muliebris, sende që i përkisnin një 'bote gruaje'. Një përfaqësim i një gruaje dhe shërbëtores së saj me sende tualeti dhe arkivol përfaqësohet në një gur varri të veshur me panele dhe mund të shihet në Muzeun Grosvenor në Cheshire.

Guri varri tregon gruan me krehër në dorën e djathtë dhe pasqyra në dorën e majtë. Ajo merr pjesë nga shërbëtorja e saj e cila mban një arkivol për sendet e saj tualeti. Muzeu Grosvenor, Cheshire.

Në kohët klasike, termi latin medicamentum përdorej kur i referohej asaj që ne tani e njohim si kozmetikë. Përshkrimet e artikujve kozmetikë dhe përbërësve të përdorur nga gratë romake për të krijuar kozmetikën e tyre mund të lexohen në tekste letrare si "Historitë Natyrore" të Plinit Plakut dhe "Medicamina Faciei Femineae" të Ovidit. Përshkrimet e asaj që mund të ketë qenë dhoma e zhveshjes tipike e gruas elitare janë të detajuara nga disa autorë; kremrat e ekspozuar në tavolina, kavanoza osekontejnerë në një mori ngjyrash dhe shumë tenxhere me rouge. Mësojmë gjithashtu nga tekstet e lashta se ishte e këshillueshme që dera e dhomës së zhveshjes së zonjës të mbetej e mbyllur, jo thjesht për shkak të pamjes dhe aromës së neveritshme të disa produkteve kozmetike, por për shkak të faktit se rezultati përfundimtar mund të jetë tërheqës, por procesi nuk është. ! Shpesh një grua do të ketë estetistin e saj personal për të përgatitur dhe aplikuar kozmetikën e saj të përditshme. Aty ku këto përgatitje dhe aplikime ishin rritur në një operacion më të përpunuar, ajo mund të ketë kërkuar përdorimin e një grupi të madh estetistësh dhe një ekip skllevërsh të specializuar mund të jenë punësuar për të kryer detyrën. Unctoristes do ta fërkonte lëkurën e gruas me kozmetikë, philiages dhe stimmiges aplikonte grimin e syve dhe i lyente vetullat. Ponceuses ishin skllevërit që i bënin pluhur fytyrën gruas ndërsa katroptrices mbanin pasqyrën.

Rindërtimi i gruas romake me pasqyrë metalike të lëmuar dhe skllave në Muzeun Romak, Canterbury, Kent. Licencuar sipas licencës Creative Commons Attribution 3.0 Unported.

Gratë romake të ndërgjegjshme për modën krijuan pamjen e dëshiruar të syve të mëdhenj të errët, qerpikëve të gjatë të errët dhe kontrastit të mrekullueshëm të ngjyrës së kuqe në një çehre të zbehtë me përbërës që ishin gjerësisht me burim dhe shpesh me shpenzime të mëdha. Shafrani me burim në Azi ishte një i preferuar; ajo u përdor si një sy-liner ose rimel.Filamentet e shafranit bluheshin në pluhur dhe aplikoheshin me furçë ose, si alternativë, pluhuri mund të përzihej me ujë të ngrohtë dhe të bëhej një tretësirë ​​për aplikim.

Cerussa ishte një nga disa substanca që mund të përdorej për të krijuar një çehre e zbehtë. Cerussa bëhej duke hedhur uthull mbi ashkla të bardha të plumbit dhe duke e lënë plumbin të shpërndahej. Përzierja që rezulton është tharë dhe bluar më pas. Një shumëllojshmëri substancash mund të përdoren për të bërë pluhur rouge; okër e kuqe, një pigment mineral, ishte një zgjedhje popullore. Më e mira e okërit të kuq është marrë nga Egjeu. Okër bluhej në paleta guri të sheshtë ose pluhur me mulli si ato në koleksionin në Muzeun Britanik. Sasi të vogla okër të kuqe do të ishin grimcuar në brazdë të llaçit për të krijuar një sasi të mjaftueshme pluhuri për rouge.

Llaç kozmetik romak: Skema e Antikiteteve Portable / The Trustees of the Muzeu Britanik [CC BY-SA 2.0 (//creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Shiko gjithashtu: Beteja e Kambulës

Një nga zbulimet më emocionuese arkeologjike në lidhje me gruan romake britanike gjendet në ekspozuar në Muzeun e Londrës. Është një zbulim i rrallë. Një kuti e vogël prej kallaji, e punuar në mënyrë të shkëlqyer, e datuar nga mesi i shekullit të dytë pas Krishtit, u zbulua në një kanal kanalizim në kompleksin e tempullit romak në sheshin Tabard, Southwark.

Dy mijë vjet më parë dikush e mbylli këtë kuti. Në vitin 2003u rihap dhe u zbulua se në mënyrë të jashtëzakonshme, përmbajtja e tij organike ishte ruajtur. Kreu i ekipit hulumtues komentoi veçantinë e një zbulimi të tillë ku materiali organik brenda një kontejneri të mbyllur ishte në një gjendje kaq të lartë ruajtjeje. Përmbajtja e kremit të butë të kontejnerit u analizua kimikisht dhe u zbulua se ishte një krem ​​fytyre që përmbante yndyrë shtazore të përzier me niseshte dhe oksid kallaji.

Enxhere romake që përmban krem ​​2000-vjeçar, e kompletuar me gjurmë gishtash, e gjetur në Tabard Square, Southwark. Fotografia: Anna Branthwaite /AP

Ekipi hulumtues rikrijoi versionin e tyre të kremit, të bërë me të njëjtët përbërës. U zbulua se kur kremi fërkohej në lëkurë, përmbajtja e yndyrës shkrihej për të lënë një mbetje me një strukturë të lëmuar dhe pluhur. Përbërësi i oksidit të kallajit në krem ​​u përdor si pigment për të krijuar pamjen e bardhë për atë pamje të zbehtë të lëkurës në modë. Oksidi i kallajit do të kishte qenë një zëvendësues për përbërës të tillë si cerussa. Ndryshe nga cerussa, kallaji ishte jo toksik. Oksidi i kallajit në këtë kozmetikë mund të merret brenda Britanisë; ajo u furnizua nga industria e kallajit të Kornishit.

Kanistera e Southwark mbetet e ekspozuar në Muzeun e Londrës. Fatkeqësisht, kutia sigurisht që duhet të mbetet e mbyllur; hapeni dhe kjo kozmetikë 2000 vjeçare do të thahej. Efektet e mjedisit në këtë kozmetikëna mohon aksesin në një aspekt tjetër mahnitës të këtij zbulimi të jashtëzakonshëm; në pjesën e poshtme të kapakut është shenja e dy gishtave të zvarritur përmes kremit nga gruaja romake që e përdori për herë të fundit.

Nga Laura McCormack, Historiane dhe studiuese.

Shiko gjithashtu: Fryma e Blitz

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.