Revolucioni i Lavdishëm 1688

 Revolucioni i Lavdishëm 1688

Paul King

James Stuart, James i shtatë që sundoi Skocinë dhe i dyti që sundoi Anglinë, ishte i destinuar të ishte mbreti i fundit i Stuartit që u ul ndonjëherë në fronin britanik. Ndoshta për ironi ishte monarkia e Stuartit që sundoi për herë të parë mbi të dy kombet kur Elizabeta I vdiq në mars 1603, dhe James VI i Skocisë u bë gjithashtu James I i Anglisë. Megjithatë, disi, as 100 vjet më vonë, kjo shtëpi krenare mbretërore përfundoi. Por çfarë ndodhi në të vërtetë për të ndryshuar fytyrën e historisë së këtyre vendeve të mëdha gjithë ata shekuj më parë?

Mbrimi i James pas vdekjes së Charles II në 1685 u prit me entuziazëm të madh si në Angli ashtu edhe në Skoci. Megjithatë, vetëm 3 vjet më vonë, dhëndri i tij kishte zënë vendin e tij në histori. James u bë jopopullor në muajt pas kurorëzimit të tij për shkak të një sërë faktorësh: ai favorizoi një qasje më arbitrare ndaj qeverisë, ai u përpoq të rriste fuqinë e monarkisë dhe madje të sundonte pa Parlament. James arriti të shuante një rebelim brenda asaj kohe dhe mbajti fronin pavarësisht përpjekjes së Dukës së Monmouth për ta rrëzuar atë, e cila përfundoi në Betejën e Sedgemoor në 1685.

Shiko gjithashtu: William Knibb, abolicionist

Mbreti Xhejms II

Megjithatë, ndoshta çështja kryesore me sundimin e Jakobit në Angli ishte se ai ishte katolik dhe me kokëfortësi. Anglia nuk ishte dhe ngritja e katolikëve nga James në pozita të pushtetit vetëm brenda politikës dhe ushtrisëarriti të tjetërsonte më tej popullin. Deri në qershor të vitit 1688, shumë fisnikë kishin ngopur nga tirania e Xhejmsit dhe e ftuan Uilliamin e Oranzhit në Angli. Edhe pse, në atë kohë, për të bërë atë që nuk ishte saktësisht e qartë. Disa donin që Uilliami të zëvendësonte Xhejmsin plotësisht pasi Uilliami ishte një protestant, të tjerë menduan se ai mund të ndihmonte në rregullimin e anijes dhe ta drejtonte Xhejmsin në një rrugë shumë më pajtuese. Të tjerë donin që frika e një pushtimi nga Uilliam të trembte në thelb Xhejmsin që të sundonte më shumë në bashkëpunim.

Megjithatë, shumë nuk donin ta zëvendësonin fare James; me të vërtetë ekzistonte frika e përhapur e një kthimi në luftë civile. Kishte ende, në kujtesën e gjallë, dhimbja dhe kaosi i luftës civile dhe një rikthim në rrëmujën e përgjakshme që kishte vendosur më parë një mbret Stuart përsëri në fron nuk ishte i dëshiruar, thjesht për të rrëzuar një tjetër!

William i Portokallisë jo vetëm që u ftua të ndërhynte sepse ai ishte një princ protestant që mund të ndihmonte vendin, por sepse ishte i martuar me vajzën e James, Mary. Kjo i dha legjitimitet Uilliam-it dhe gjithashtu një ide të vazhdimësisë.

James ishte shumë i vetëdijshëm për mospopullaritetin e tij në rritje dhe deri më 30 qershor 1688 politikat e tij të qeverisjes arbitrare dhe 'poperisë' ishin aq të pakënaqshme për kombin saqë një letër ishte dërgoi në Holandë, për të sjellë William dhe ushtrinë e tij në Angli. William filloi përgatitjet siç duhet. Gjatë kësaj kohe, Xhejms po vuante gjakderdhje të tmerrshme nga hunda dhe kaloi një sasi të tepruarshumë kohë duke vajtuar mungesën e dashurisë së vendit për të në letrat drejtuar vajzave të tij, secila më maudin se pjesa tjetër. Në të vërtetë, kaluan disa muaj përpara se Uilliami të mbërrinte përfundimisht në Angli; ai zbarkoi, i pakundërshtuar, në Brixham, Devon më 5 nëntor. Do të kalonin edhe disa muaj përpara se ai dhe gruaja e tij Maria të miroseshin përfundimisht Mbret dhe Mbretëreshë e Anglisë, më 11 prill 1689.

Kishte ende besnikëri ndaj James dhe nëse katolik ose protestant, shumë njerëz ende mbanin besimin se ai u vendos në fron nga Zoti dhe si i tillë i detyrohej besnikëria. Edhe ata që ftuan Uilliam nuk ishin gjithmonë të sigurt se uzurpimi i monarkut ishte rruga e duhur e veprimit. Dy gjëra e ndryshuan këtë: e para ishte fluturimi i James nga Londra. Pasi mësoi se William ishte në rrugën e tij, James u largua nga qyteti dhe e hodhi vulën mbretërore në Thames. Kjo ishte tepër simbolike, e gjithë biznesi mbretëror kërkonte vulën. Që Xhejms ta hidhte atë u mor, nga disa, si shenjë e abdikimit të tij.

Së dyti, prejardhja e James u vu në dyshim. U përhapën thashetheme se djali i James ishte i paligjshëm, se ai nuk kishte lindur fare nga James ose edhe më tronditëse, nuk ishte as fëmija i Marys. Kishte të gjitha llojet e teorive të çuditshme. Më e njohura ishte se një foshnjë ishte futur kontrabandë në pallat në një tigan dhe ky ndërhyrës u prodhua si trashëgimtar i James.

Ata që kishinqë kërkonin të zëvendësonin Xhejmsin me Uilliam, ishin ende të shqetësuar për vërtetësinë e veprimeve të tyre. Mënyra më e thjeshtë për të siguruar publikun se kursi i veprimit ishte i saktë do të ishte inkriminimi i vetë James. Nëse Mbreti ishte një mashtrues dhe një gënjeshtar, atëherë ai humbi çdo të drejtë për fronin dhe vendin. Këto akuza më pas janë diskredituar dhe duket se trashëgimtarët e James ishin pikërisht të tillë. Por kjo thashetheme u dha atyre që do ta largonin atë arsyet që kishin nevojë, dhe pyetjet mbetën gjithmonë mbi Stuartët e mëposhtëm, të njohur si Pretenderi i Vjetër dhe më pas Pretenderi i Ri, duke çuar përfundimisht në rebelimet jakobite (por kjo është një histori tjetër!). 1>

Shiko gjithashtu: Klubi i peshkut të kuq

Padyshim që kishte një dëshirë për të legjitimuar ftesën e një monarku tjetër në Londër; kjo u bë duke argumentuar kundër katolicizmit të James, por mbi të gjitha duke delegjitimuar pasardhësit e James. Nëse James e kishte bastarduar trashëgiminë, atëherë ai nuk ishte i përshtatshëm për të sunduar. Gruaja e tij i ishte nënshtruar poshtërimit pas poshtërimit (përfshirë diskutimin e detajeve më intime të të brendshmeve të saj gjatë shtatzënisë dhe lindjes në Këshillin Private) nga ata që ishin të vendosur të minonin prejardhjen e tij dhe rrjedhimisht integritetin e tij. Ata patën sukses. James iku në Francë dhe William of Orange zuri vendin e tij si Mbret i Anglisë në shkurt 1689 dhe Skoci në maj 1689, respektivisht.

Revolucioni i 1688 ka qenëi quajtur shumë gjëra: i lavdishëm, pa gjak, ngurrues, aksidental, popullor... lista vazhdon. Është e lehtë të kuptohet pse ka kaq shumë superlativa të lidhura me një ngjarje kaq integrale në historinë e vendit. Heqja e Stuartëve, konkretisht Xhejmsit, ishte rrjedhimisht lindja e jakobitizmit, e quajtur kështu sepse latinishtja (gjuha e kishës katolike) për James është Jacomus, prandaj mbështetësit e tij të vendosur quheshin Jakobitë. Në Skoci mbeten edhe sot e kësaj dite nga ata që janë ende besnikë ndaj idesë së Stuart Kings dhe që vazhdojnë të bëjnë dolli për Pretenderin e Ri, Bonnie Princin Charlie, i cili u bë 'Mbreti mbi ujë' në mërgim në Francë, me uiski çdo Burns. Natë.

Besueshmëria e revolucionit që rrëzoi monarkinë e Stuartit, në fund të fundit u ndryshua në një trillim qesharak; një foshnjë bastard dhe një tigan. Ndoshta, në reflektim, një superlativ më i përshtatshëm për ngjarjet e 1688-89 do të ishte "Revolucioni i Pabesueshëm".

Nga znj. Terry Stewart, shkrimtar i pavarur.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.